توقف تولید پشت باجه بانک‌

با گذشت بیش از ۴۵ روز از ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر پرداخت ۱۶هزار میلیارد به بنگاه‌های کوچک و متوسط تنها ۲۶ واحد، موفق به دریافت تسهیلات شدند.

به گزارش عیارآنلاین، با گذشت بیش از ۴۵ روز از ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌های عامل برای پرداخت ۱۰درصد تسهیلات بانکی بخش تولید به بنگاه‌های کوچک و متوسط که رقمی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود، تنها ۲۶ واحد تولیدی موفق به دریافت این وام شده‌اند.

تازه‌ترین آمارها حکایت از طولانی شدن انتظار ۳۶هزار بنگاه‌ تولیدی متقاضی این تسهیلات، بهانه‌گیری بانک‌ها و تداوم اختلاف نظر بانک مرکزی و وزارت صنعت در مورد اجرای این طرح دارد.

  • آمار بنگاه‌های در صف تسهیلات

براساس آخرین آمار‌ها از ابتدای آغاز طرح تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰درصد در راستای اقتصاد مقاومتی تاکنون ۳۶هزار واحد در سایت بهین‌یاب برای دریافت تسهیلات بانکی ثبت نام کرده‌اند. خبرگزاری تسنیم اعلام کرد؛

مطابق آخرین بررسی‌های به عمل آمده در کارگروه استانی رفع موانع تولید، از میان این حجم ثبت نام شده ۱۰هزار و ۱۲۵واحد در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی حائز دریافت تسهیلات بوده و به شعب سرپرستی بانک‌ها معرفی شده‌اند. در شعب سرپرستی بانک‌ها در استان‌ها نیز بعد از ارزیابی واحدهای متقاضی یک هزار و ۷۳۳واحد به شعب بانکی برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند که از میان آنها ۱۳۵مورد به عقد قرارداد منتهی و ۶۲واحد تولیدی توانسته‌اند تسهیلات مورد نیاز خود را در قالب این طرح دریافت کنند.

  • انتظار صنعت

پرداخت تسهیلات ۱۶هزار میلیارد تومانی به تولید‌کنندگان وعده‌ای است که وزیر صنعت در سال گذشته با انتقاد از بی‌مهری نظام بانکی به تولید‌کنندگان و کاهش سهم بخش صنعت از تسهیلات بانکی بارها مطرح کرده بود. در نهایت پرداخت این تسهیلات در قالب طرح جدید دولت با نام «تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰درصد در راستای اقتصاد مقاومتی» قرار گرفت و مقرر شد برای راه‌اندازی واحدهای نیمه تعطیل و ایجاد اشتغال، ۱۶هزار میلیارد تومان تسهیلات در چارچوب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای ۷۵۰۰واحد تولیدی نیمه‌تعطیل در استان‌های مختلف درنظر گرفته شود.

متعاقب آن ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی ۱۷خرداد‌ماه امسال پس از جلسه‌ای ۴ساعته با مدیران عامل بانک‌ها، طی نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خواستار اعطای حداقل ۱۰درصد تسهیلات بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط برای ایجاد اشتغال، افزایش تولید و رونق اقتصادی شد. با وجود این، کندی پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی موجب گلایه تولید‌کنندگان و حتی دست‌اندرکاران صنعت شده است. در این شرایط چندی پیش علی‌اصغر زبردست، رئیس اتاق همدان اعلام کرد که ۱۶هزار میلیارد تومانی که دولت مصوب کرده تاکنون اجرایی نشده و ظاهرا دولت در حال تغییر روش پرداخت این تسهیلات است.

  • شک در تأمین منابع تسهیلات

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در این زمینه با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی برای اختصاص ۱۶هزار میلیارد تومانی تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی به پایگاه خبری اتاق اعلام کرده است: اگر مشوق‌های پیشنهادی دولت عملیاتی شود و منابع در اختیار بنگاه‌های کوچک و متوسط قرار بگیرد، حتما تأثیر مثبت خود را بر آنها خواهد گذاشت البته ما شک داریم که اصلا چنین پولی وجود داشته باشد. به گفته ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، تنها مشکل بنگاه‌ها به کمبود تقاضا خلاصه نمی‌شود. وقتی بنگاهی دچار ضعف نقدینگی باشد، نمی‌تواند تولید مناسبی داشته باشد. آنچه در بازار موجب کاهش تقاضا شده بحث نقدینگی است.

  • انتقاد از کارشکنی بانک‌ها

چندی پیش معاون امورصنایع وزیر صنعت با بیان اینکه بانک‌ها به جای کارشکنی، وام صنعتگران را بدهند اعلام کرد: یکی از اولویت‌های تزریق وام‌های بانکی به بخش صنعت مربوط به طرح‌های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد است و اگر این طرح‌ها تا شهریورماه تسهیلات نگرفته و راه نیفتند، قطعاً در نیمه دوم سال با نارسایی‌هایی روبه‌رو می‌شویم.

محسن صالحی‌نیا در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اردبیل تأکید کرد: اصلاً عقلانی نیست که بانک‌ها به بهانه‌های مختلف بخواهند واحدهای تولیدی را در پرداخت تسهیلات با ناامیدی یا ناکامی روبه‌رو کنند و قرار است امسال در سطح کشور ۱۰ هزار واحد با پرداخت این تسهیلات احیا شده و روی پای خود بایستند.

به گفته وی، یکی از اولویت‌های تزریق منابع مربوط به طرح‌های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد است و همه ۱۲ بانک متولی در پرداخت تسهیلات، ‌رؤسای‌شان در حوزه معاون رئیس‌جمهور مکلف شدند بدون مانع خاص و حتی درخواست مبلغی از درخواست‌کنندگان این تسهیلات را در قالب سرمایه در گردش پرداخت کنند. اما برخی بانک‌ها برای پرداخت نکردن تسهیلات به‌دلیل وجود ماشین‌آلات فرسوده بهانه می‌آورند این در حالی است که اصلا در هیچ بخشنامه‌ای به‌صورت ملی به بانک‌ها اعلام نشده که به ماشین‌آلات کهنه در واحدهای صنعتی تسهیلاتی پرداخت نشود یا در این زمینه بخواهند مانعی به‌وجود آورند.

  • شرط بانک مرکزی برای حمایت از تولید

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه هدف نظام بانکی در سال۱۳۹۵ پشتیبانی جدی‌تر از تولید و افزایش اشتغال است، گفت: محدودیتی برای نظام بانکی برای اعطای تسهیلات ۱۶هزار میلیارد تومانی به ۷۵۰۰واحد اقتصادی وجود ندارد و بانک مرکزی با بخشنامه‌ای، بانک‌ها را برای انجام این کار مکلف کرده است.

ولی‌الله سیف با حضور در ۲جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولتی استان آذربایجان غربی تأکید کرد: ظرفیت منابع و تسهیلات شبکه بانکی محدود است و باید دقت شود این منابع به بخش‌هایی اختصاص یابد که بیشترین اثربخشی را بر افزایش تولید و ایجاد اشتغال دارند. رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر نظارت دقیق بر نحوه اعطای تسهیلات در بانک‌ها هشدار داد: بانک‌ها باید اطمینان حاصل کنند که بنگاه‌های گیرنده تسهیلات به مرحله تولید رسیده باشند و زمینه بروز سوءاستفاده گرفته شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: