خودکفایی ایران در تولید شیرخام

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی از رسیدن ایران به مرز خودکفایی در تولید شیرخام خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی از تصویب ۲۰۰ ‌میلیارد تومان یارانه برای مشوق صادراتی لبنیات از سوی هیئت دولت خبرداد و افزود: این یارانه با هدف افزایش تقاضای شیر و تعادل‌بخشی به قیمت محصول مزبور به نفع دامداران اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در تولید شیرخام به مرز خودکفایی رسیده ایم، گفت: سالانه افزون بر ۸ میلیون تن شیر در کشور تولید می شود.
وی همچنین با بیان اینکه هم اکنون ۳۵ کشور دنیا مصرف کننده و مشتری محصولات لبنی ایران هستند و روز به روز تقاضا در حال افزایش است، اظهارداشت: برای حفظ بازارهای صادراتی باید مزیت نسبی و برتری برای محصولات لبنی کشور ایجاد کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در بازارهای صادراتی چند عامل مانند ثبات قراردادها، قیمت و کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: برای لبنیات ایرانی با توجه به اینکه کارخانه های لبنی تنوع و کیفیت بالایی در زمینه تولید و صادرات انواع محصولات لبنی دارند باید از طرق مختلف بتوانند قدرت رقابت لبنیات ایرانی را در بازارهای جهانی افزایش دهند.
وی در ادامه به قیمت لبنیات و تاثیر اقتصاد مقاومتی بر روند فروش این گروه از محصولات اشاره کرد و افزود: سالانه افزون بر ۸ میلیون تن شیر در کشور تولید می شود.
رکنی با بیان اینکه ایران از حیث تولید شیرخام خودکفاست، اظهارداشت: میزان تولید محصول شیر با میزان تولید بازار مصرف برابر است اما مصرف این محصول در سبد غذایی مردم جایگاه مناسبی ندارد.
بنابراین گزارش بالا بودن قیمت شیر و محصولات لبنی از عوامل مهم پائین بودن میزان مصرف سرانه این گروه از محصولات غذایی در سبد خانوار است.
متاسفانه شرایط عرضه و تقاضای بازار شیر در کشور تعادل مناسبی ندارد و دامداران را با چالش جدی مازاد تولید مواجه کرده چالشی که گاه به تعطیلی واحدهای دامداری صنعتی منجر شده است.
دامداران معتقدند دولت باید شیر را با قیمت تضمینی و عادلانه از تولیدکنندگان بخرد.
کارشناسان اقتصادی همه می گویند که حمایت از صادرات محصولات و فرآورده های لبنی از محورهای برنامه های اقتصاد مقاومتی در صنعت دامداری است.
با اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی مدیریت بازار تولید و مصرف فرآورده های لبنی و اصلاح دانش تغذیه دیگر با مشکل مازاد تولید و تبعات این محصول مواجه نخواهیم بود.
بدین ترتیب میزان تولید شیر خام تا ۱۰ میلیون تن هم قابل افزایش خواهد بود بدون اینکه کشور با چالش مازاد تولید مواجه شود.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: