۳ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۷
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:

بازنگری یا توقف ۴۰ سد در کشور/ طرح‌های نیمه تمامی که اتمام آن ۴۵ سال طول می‌کشد

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، با اشاره به وجود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در بخش آب کشور، گفت: در کشور ۱۳۰ سد اجرایی داریم که ۴۰ سد بزرگ و کوچک مورد بازنگری قرار گرفته و یا متوقف شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حاج‌رسولی‌ها با بیان اینکه در ۳۶ ماه گذشته ۱۸ جلسه شورای عالی آب با حضور وزرا برگزار شد که حاصل این جلسات اولویت‌بندی کردن طرح‌ها بوده است،‌ گفت: اگر اولویت‌بندی طرح‌ها در جلسات شورای عالی آب انجام نمی‌شد به هیچ وجه به اهداف مورد نظر در حوزه آب دست پیدا نمی‌کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۳۰ سد اجرایی در کشور داریم که روی ۹۰ سد متمرکز شده‌ایم تا آنها را به بهره‌برداری برسانیم،‌بنابر این ۴۰ سد مورد بازنگری و حتی متوقف شده است که عمده این پروژه‌های متوقف شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

حاج رسولی‌ها تأکید کرد:در بازنگری که برای این ۴۰ سد صورت گرفته اهداف آنها نیز تغییر یافته به طوریکه احتمال دارد برخی از این سدها به شرب تبدیل شود و حتی احجام برخی از این سدها نیز کمتر می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه احجام این ۹۰ سدی که بر روی آن تمرکز کرده‌ایم و باید تا پایان برنامه ششم توسعه به بهره‌برداری برسد،‌ ۱۲ میلیارد مترمکعب است. پس باید اذعان شود که در طول برنامه پنجم توسعه هیچ سد جدیدی در برنامه قرار نگرفت.

وی با تأکید بر اینکه فشار از سوی برخی افراد برای ساخت سد همواره وجود دارد که مسائل منطقه‌ای را پیگیری می‌کنند،‌گفت: با این فشارها در طول برنامه پنجم هیچ پروژه سدسازی شروع نشد اما در آبرسانی به شهره باید پروژه‌های جدید را آغاز کنیم چرا که نمی‌توانیم در این خصوص انقباضی عمل کنیم.

حاج‌رسولی‌ها به طرح‌های نیمه‌تمام اشاره کرد و گفت:‌۱۸۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در کشور در بخش آب (سدها، شبکه‌ها و آبرسانی‌ها) وجود دارد که با این اعتبار ۵ هزار میلیارد تومانی که سالانه به ما اختصاص می‌یابد، دورنمای خوبی برای تکمیل آنها نداریم چرا که با این اعتبار اتمام این طرح‌های نیمه‌تمام ۴۵ سال طول می‌کشد.

وی به اختصاص ۳۷۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در سال گذشته برای طرح‌های اولویت‌دار در بخش آب اشاره کرد و گفت:‌این عدد در کنار ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار سالانه عدد بسیار خوبی است.

به گفته وی،‌در سال جاری نیز قرار است ۶۴۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای کمک‌ به طرح‌های اولویت‌دار در بخش آب اختصاص یابد.

وی در پاسخ به این سؤال که حجم ۴۰ سدی که متوقف شده و یا قرار است بازنگری شود، چه میزان است،‌گفت: حجم این ۴۰ سد مورد اشاره ۸ میلیارد مترمعکب است هر چند باز هم می‌گویم بازنگری به منزله توقف نیست و توقف تنها برای سدهای حوضه دریاچه ارومیه صادر شده است.

حاج رسولی ها از آخرین وضعیت بارندگی و منابع آب کشور، افزود: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۴) تاکنون میانگین بارش های کشور ۲۳۳ میلیمتر به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال آبی گذشته ۲۳ درصد افزایش و در همسنجی با میانگین درازمدت ۴۷ ساله دو درصد کاهش نشان می دهد.
وی خاطرنشان کرد: بارش های جوی در همسنجی با میانگین درازمدت در حوزه آبریز دریای خزر ۲۲ درصد رشد، خلیج فارس و دریای عمان یک درصد کاهش، حوزه دریاچه ارومیه ۲۴ درصد رشد و در فلات مرکزی ایران به عنوان بحرانی ترین نقطه کشور ۱۹ درصد کاهش داشته است.
به گفته وی، حوزه فلات مرکزی کماکان با شرایط خشکسالی مواجه است و امسال برای نهمین سال پیاپی از این مساله رنج می برد.
وی میزان ورودی نزولات جوی به سدهای کشور را تاکنون ۴۲ میلیارد و ۷۴۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: حجم موجود آب در مخازن سدها هم اینک ۳۰ میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب است که در همسنجی با پارسال ۳۲ درصد افزایش دارد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین، خروجی آب از سدهای کشور را در سال آبی جاری ۳۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد که نسبت به پارسال ۲۸ درصد رشد دارد. دو تا سه میلیارد مترمکعب از این خروجی مربوط به سرریز از سدها و مابقی آن مربوط به آب های تنظیم شده ای بود که خارج شدند.
حاج رسولی ها گفت: انتظار می رود تا پایان سال آبی جاری (پایان شهریور ماه)، آمار آب خروجی تنظیم شده سدها به ۳۳ میلیارد مترمکعب برسد.
وی سدهای مساله دار کشور که از نظر منابع آبی در محدودیت به سر می برند را شامل سدهای «درودزن»، «ملاصدرا»، «زاینده رود» و سد «دوستی» برشمرد و اطمینان خاطر داد سدهای پنجگانه تامین آب شرب تهران با حجم آب مخازن یک میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعبی در شرایط نسبتا مطلوبی به سر می برند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: