رئیس سازمان مدارس غیردولتی:

موارد اختلافی در تصویب قانون دائمی شدن مدارس غیردولتی رفع شد

گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه و مشارکت های مردمی: جلب مشارکت ارکان موثر دولتی و غیردولتی در فعالیت های رسمی عمومی باید در جهت تقویت مدارس غیردولتی مطابق با قواعد موجود در سند تحول صورت پذیرد./ از این به بعد دیگر هیچ شورای نظارت استانی حق انحلال دائمی مدرسه ای را نخواهد داشت./ اکنون بیش از ۱۷ درصد دانش آموزان کشور حدود دو میلیون نفر در مدارس غیر دولتی اعم از خودگردان و هیات امنایی تحصیل می کنند./ ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه رفع شده است.

به گزارش عیارآنلاین، مرضیه گرد با بیان اینکه پس از اصلاح و رفع مغایرات بوجود آمده اکنون این قانون در نوبت بررسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد، افزود: در نشست رفع ایرادات مطرح شده به برخی از مواد قانون دائمی شدن مدارس غیردولتی، معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و رئیس کمیسیون آموزش مجلس نیز حضور داشتند.
وی با بیان اینکه زمان قانون مدارس غیردولتی یکساله بود و اکنون نیز به اتمام رسیده، گفت: اکنون منتظر بررسی این قانون در صحن علنی مجلس هستیم و امیدواریم که تا پیش از شروع سال جدید تحصیلی و بازگشایی مدارس این قانون به تصویب نمایندگان مجلس برسد.
گرد افزود: بیش از ۲۸ سال بود مدارس غیردولتی در نظام آموزش و پرورش کشور بطور موقت اداره می شود، از این رو وجود یک قانون کامل در اجرای برنامه های سازمان مدارس غیردولتی و توسعه و مشارکت های مردمی از بسیاری خطاهای انسانی و اختلاف نظر در رویه اجرایی آن جلوگیری خواهد کرد.
وی ادامه داد: در این راستا هدف آموزش و پرورش در ابتدا پیاده کردن منویات رهبر معظم انقلاب درمورد توسعه عدالت آموزشی و یکسان سازی آموزش برای همه و در عین حال ارتقاء سطح کیفی تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش تاکید شده از سوی رئیس جمهوری و مقام عالی وزارت است.
گرد گفت: سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش بر کلیه قوانین، مقررات و برنامه های آموزشی و پرورشی بر اساس چهارچوب های مشخص تاکید دارد و در این راستا جلب مشارکت ارکان موثر دولتی و غیردولتی در فعالیت های رسمی عمومی باید در جهت تقویت مدارس غیردولتی مطابق با قواعد موجود در سند تحول صورت پذیرد.
وی افزود: سازمان مدارس غیردولتی با همکاری خیرین و بخش خصوص تاکنون توانسته در مناطق دور افتاده و مرزی و حتی کم برخوردار امکانات بسیار خوبی در جهت گسترش سواد و علم آموزی برای ساکنان این مناطق و دیگر هموطنان ایجاد کند و از اینکه برخی افراد با غرایض شخصی حفظ این مدارس را تنها برای خانواده و افراد مرفه جامعه عنوان می کنند، این سخنان را باید جفا به نظام آموزش و پرورش و خدمتگزاران راستین در این بخش دانست.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه و مشارکت های مردمی گفت: حضور خانواده ها در این مدارس داوطلبانه و اختیاری است و بخش های مردمی با حضور در مدارس غیر دولتی بطور خودگردان و اما تحت نظارت این سازمان عمل می کنند.
وی گفت: با تصویب نهایی لایحه قانون مدارس غیردولتی در مجلس شورای اسلامی، ضمن اینکه نظارت بر اجرای آن با استحکام بیشتری اجرایی خواهد شد، از این به بعد دیگر هیچ شورای نظارت استانی حق انحلال دائمی مدرسه ای را نخواهد داشت و با وجود شورای آموزش و پرورش در استانها و مناطق مختلف به مسئولیت استاندار و فرمانداران چنانچه تقاضایی برای بررسی مجدد این مدارس وجود داشته باشد باید در شورای نظارت مرکزی بررسی شود.
گرد افزود: طبق قانون برخورد با مدارس غیردولتی متخلف ادامه خواهد داشت و در این راستا امسال بیش از یکصد مدرسه متخلف که از دستورات و ابلاغیه های سازمان سرپیچی کرده بودند با تعطیلی و لغو مجوز مواجه شدند و این روند همچنان با نظارت مستمر ادامه دارد.
تا پیش از این شورای نگهبان قانون اساسی ایرادات خود را درباره لایحه تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی طی ۱۴ بند گزارش کرده بود.
از جمله این ایرادات که با بخش هایی از لایحه مغایرت داشت می توان به برخی کلمات، عبارات و بندهای مرتبط در آن اشاره کرد که این موارد حذف و یا تغییر یافت.
اکنون بیش از ۱۷ درصد دانش آموزان کشور حدود دو میلیون نفر در مدارس غیر دولتی اعم از خودگردان و هیات امنایی تحصیل می کنند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: