کارانه ها تغییر نمی کند

هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: با وجود جوسازی هایی که در رسانه ها می شود، خیالتان راحت باشد، بنا نیست هیچ تغییر در کارانه ها اتفاق بیفتد، پرداخت کارانه ها مطابق قانون است و از سال ۷۴ پرداخت شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی روز یکشنبه در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی افزود: خطاهای پزشکی دو وجه دارد، یک وجه آن این است که برخی افراد در رسانه از کاه کوه می سازند که رفتاری سیاسی است و به خصوص امسال که سال آخر دولت است، این فضاسازی ها بیشتر می شود.
وی اظهار کرد: بخشی از خطاهای پزشکی نیز واقعیت دارد که از گذشته هم بوده است و در همه کشورها وجود دارد؛ به عنوان مثال همه می دانیم که حتی در آمریکا خطاهای پزشکی و درمان جزو علل اصلی مرگ و میر است.
وزیر بهداشت اضافه کرد: وظیفه وزارت بهداشت این است که با رسیدگی های موردی و سیستمی کار کند که این خطاها به حداقل ممکن برسد و امسال که در سال آخر دولت هستیم، این مراقبت ها باید بسیار بیشتر شود.
وی اضافه کرد: معاونان و مسئولان درمان باید در این زمینه بیشتر رسیدگی کنند،اگر دو چشم داریم باید دو چشم دیگر و چهارگوش دیگر هم قرض بگیریم و نظارت کنیم، تجربه نشان می دهد هر جا که آسیب دیدیم و خبرسازی شده است،جاهایی بوده است که بی توجهی کرده ایم یا معاونان درمان از موضوع بی خبر بوده اند یا تدبیر خوبی نکرده اند.
هاشمی ادامه داد: برای رسیدگی به تخلفات باید با قاطعیت و البته بر اساس قوانین و به صورت علمی و منصفانه برخورد شود.
وی افزود:جامعه پزشکی به خودی خود متهم به این هستند که در پرونده ها و شکایت ها طرف پزشک را می گیرند و حقوق پزشکان را اولویت قرار می دهند؛ در صورتی که نه در این دوره و نه در دوره وزرای قبل چنین نبوده است.
هاشمی از همه مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی خواست که در یکسال باقیمانده از دولت،خدمات انجام شده را در گفت و گو با رسانه ها اطلاع رسانی کنند.
وی به این مسئولان تاکید کرد: اگر شما اطلاع رسانی نکنید، دیگرانی که اهداف خاصی دارند، صحبت می کنند و تمام دستاوردهای وزارت بهداشت را از بین می برند.
هاشمی خطاب به مسئولان این دانشگاه ها اظهار کرد : چرا زحمات شما باید به دست افراد دیگر افتتاح شود؛ بنابراین در این یکسال باقیمانده، پروژه های نیمه تمام را تمام کنید، کلینیک های درمانی، مراکز سرطان، بلوک های زایمان را به پایان رسانید؛ تمام کنید.
وزیر بهداشت گفت: دستاوردهای طرح تحول سلامت نباید خدشه دار شود، نباید حتی یک مریض و همراه او برای تهیه تجهیزات، دارو یا آزمایش به بیرون بیمارستان فرستاده شود؛ نوسازی اورژانس ها باید کامل شود.
وی اظهار کرد: ۴۰ درصد مردم فقط اورژانس های بیمارستان ها را می بینند و بخش های بیمارستانی را نمی بینند، بهترین پرستاران باید در اورژانس ها باشند، بیمارستان ها حق دارند برای جذب پرستار در اورژانس ها از مکانیزم تبصره ای و شرکتی نیز استفاده کنند و حتما پزشکان مقیم در تمام ساعات در بیمارستان ها حضور داشته باشند.
هاشمی ادامه داد: مدیران دانشگاه های علوم پزشکی باید جسور باشند، جمهوری اسلامی ، مدیر غیر جسور نمی خواهد، مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی مطالبات بیمارستان ها را از بیمه ها به صورت جدی پیگیری کنند.
وی تصریح کرد:اگر پولی در حساب دانشگاه ها هست، پرداخت مطالبات کارکنان را در اولویت قرار دهید، نمی شود، پول درحساب باشد و مطالعات پزشکان و پرستاران، هشت ماه عقب بیفتد، پزشکی که مطبش را تعطیل کرده و به بخش دولتی آمده است باید مطالباتش به موقع پرداخت شود.
وزیر بهداشت افزود: البته با رایزنی هایی که با آقای نوبخت (رئس سازمان برنامه و بودجه) و آقای جهانگیری(معاون اول رئیس جمهوری) داشتیم، به زودی بخشی از مطالبات سازمان بیمه سلامت پرداخت می شود و بخشی از اعتبارات طرح تحول سلامت نیز وصول می شود و در ماه های آینده وضعیت پرداخت ها بهتر خواهد شد.
هاشمی،افزود: آقای نوبخت و جهانگیری قول داده اند که یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات طرح تحول سلامت برای جبران مطالبات این طرح در ماه های آینده اختصاص پیدا کند و امیدوارم در ماه های آینده پروتکل های خدمات درمانی ، منظم تر شود و وضعیت بهتری را شاهد باشیم.

*کارانه ها تغییر نمی کند
هاشمی در مورد کارانه پزشکان و پرستاران نیز به مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی ، یاد آور شد: با وجود جوسازی هایی که در رسانه ها می شود، خیالتان راحت باشد، بنا نیست هیچ تغییر در کارانه ها اتفاق بیفتد، پرداخت کارانه ها مطابق قانون است و از سال ۷۴ پرداخت شده است.
وی، حقوق کارکنان وزارت بهداشت را جزو پایین ترین حقوق های دستگاه های دولتی عنوان کرد و گفت: اما پزشکانی که برای بیمارستان ها درآمد ایجاد می کنند، مطابق قانون، یک سوم درآمدشان به عنوان کارانه به آنان پرداخت می شود.

**۶۰ درصد درآمد اختصاصی دولت در وزارت بهداشت
وزیر بهداشت اضافه کرد: درآمد اختصاصی وزارت بهداشت در دولت قبل، ۹ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان بود امروز به ۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ در واقع ۶۰ درصد درآمد اختصاصی دولت در وزارت بهداشت است که ۳۰ درصد آن به عنوان کارانه پرداخت می شود.
هاشمی ادامه داد: بر خلاف جوسازی هایی که می شود فقط ۹ / ۱۹ درصد اعتبارات طرح تحول سلامت به پزشکان پرداخت شده و بقیه آن صرف اصلاحات دیگری در حوزه بهداشتی و نوسازی مراکز بهداشتی و درمانی بوده است.
وی گفت: البته از اینکه سقف پرداخت در دانشگاه ها باشد استقبال می کنیم، طرح پلکانی پرداخت ها در دانشگاه های علوم پزشکی باید اجرا شود و به عنوان مثال اگر سقف پرداخت دانشگاه علوم پزشکی تهران (کارانه ۷۰میلیون تومانی) در دانشگاه البرز اجرا شود، فقط سه تن ضرر می کنند اما این به نقع همه است.

**درآمد پزشک عمومی در حد یک کارگر ساده
وزیر بهداشت افزود: چرا رسانه ها که این قدررقم های کارانه های بالا را بزرگنمایی می کنند، یکبار اعلام نکرده اند که حقوق یک پزشک عمومی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و کارانه آن ۸۰۰ هزار تومان است و در ماه فقط و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافتی دارد که درآمد یک کارگر ساده هم نیست.
وی گفت: همین رسانه ها وقتی یک پزشک متخصص در سراوان، کارانه ای را دریافت می کند، رقم آن را همه جا اعلام می کنند اما نمی گویند اگر این فرد در جایی که امنیت ندارد و حتی پول خونش نیز بیش از میزان کارانه است، نبود، بیماران چه مصیبت هایی می کشیدند، چند بیمار می مردند و چه تعداد مجبور بودند برای دسترسی به پزشک به شهرهای دیگر بروند.

** ۲ سال پیش برخی مادران در کرج روی زمین زایمان می کردند
وزیر بهداشت با اشاره به سفر روز شنبه خود به استان البرز اظهار کرد: ۲ سال پیش که به این استان رفته بودم، پنج تا هشت نوزاد را در یک دستگاه انکوباتور خوابانده بودند و به علت کمبود تخت ، برخی مادران به اجبار روی زمین زایمان می کردند.
هاشمی ادامه داد: داروی کافی در بیمارستان ها نبود اما امروز بیمارستان کمالی کرج که چنین وضعیتی را داشت به یک بیمارستان جامع زنان با ۵۰۰ تخت تبدیل شده است.
وی اضافه کرد: آمار سزارین، قبل از دولت یازدهم در برخی بیمارستان های خصوصی به یکصد درصد می رسید اما اکنون این میزان به ۶۵ یا ۶۰ درصد کاهش یافته است و افزایش تعرفه زایمان طبیعی و زایمان ماماها و تجهیز بیمارستان ها به اتاق های زایمان طبیعی این دستاورد را رقم زده است.

** به خط پایان نزدیک می شویم
هاشمی خاطرنشان کرد: در مدتی که مسئولیت سلامت مردم را به عهده داریم، حداکثر توانمان را برای بهبود کیفیت خدمات انجام می دهیم و اگر کاری به ذهن و فکرمان نرسید در آینده جای پشیمانی ندارد اما باید بدانیم که دوره خدمت تمام می شود و اکنون به خط پایان نزدیک می شویم.
وی افزود: با این وجود باید بدانیم که هر چقدر بیشتر تلاش کنیم، بیشتر جوسازی می کنند اما باید بدون توجه به جوسازی ها اقداماتی را که در توانمان است برای بهبود کیفیت و کمیت خدمات سلامت به مردم انجام دهیم.

**خرید و فروش مجوز موسسات پزشکی باید حذف شود
وزیر بهداشت تاکید کرد: از تمام مسئولان درمان دانشگاه های علوم پزشکی می خواهم؛ کاری کنند که خرید و فروش مجوز موسسات پزشکی در کشور را به صفر برسانند.
هاشمی خاطرنشان کرد: این کار در گذشته وجود داشته است، آفت بزرگی است که باید حذف شود.

**شفاف سازی تعداد مراکز پزشکی مورد نیاز در استان ها
وی تصریح کرد: نظام سطح بندی مراکز درمانی باید تا پایان شهریور اجرایی شود و معلوم شود که در هر استان چند بیمارستان و موسسه پزشکی لازم است و این اطلاعات باید شفاف اعلام شود که امکان رانتخواری از بین برود.

**پرستاران را به کارهای منشی گری نگمارید
هاشمی همچنین به معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی تاکید کرد که در اجرای اعتباربخشی ودرجه بندی بیمارستان ها مراقب باشند تا پرستاران دوباره به کارهای منشی گری برنگردند.
وی تصریح کرد: برای کارهای منشی گری، منشی استخدام کنید اما پرستاران باید بیشتر در خدمت و بالین بیماران باشند.
هاشمی گفت: در اجرای طرح اعتباربخشی به دنبال مچ گیری و جریمه کردن نیستیم اما نظارت ها باید افزایش یابد، هدف اصلی از اجرای اعتباربخشی بهبود کیفیت خدمات است، اگر هنرمند باشیم در قالب این طرح، کارهایی بزرگ می توانیم انجام دهیم به عنوان مثال می توانیم زایمان طبیعی را در کشور گسترش دهیم.
وی ، نظارت بر تعرفه های پزشکی را موفق ارزیابی کرد و افزود: این نظارت به خصوص در استان ها بهتر از تهران عمل شده و میزان دریافتی های غیر قانونی بسیار کم شده است اما تهران، پایتخت است و مسائل خاص خودش را دارد.
وزیر بهداشت ادامه داد: بشر همیشه طمع دارد و تخلف می کند؛ طمع انسان سیری ناپذیر است، بنابراین نظارت ها را ادامه دهید و فکر نکنید که موفق بوده ایم، هر زمان چنین احساسی کردیم، دوباره مشکلات گذشته تکرار می شود.
وی همچنین از مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی خواست، خدمات دندانپزشکی را در بخش دولتی افزایش دهند و کاری کنند که کلینیک های دندانپزشکی در ساعات بعد از ظهر باز باشند و به مردم خدمت رسانی کنند تا هزینه های دندانپزشکی مردم کاهش یابد.
اجلاس یک روزه معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور امروز در محل وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: