خسروتاج: طرح ادغام اتحادیه های صنفی بزودی انجام می شود

اجلاس روسای اتحادیه های صنفی تهران با حضور مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس و هیات رییسه اتاق اصناف و روسای اتحادیه های صنفی در محل اتاق اصناف تهران برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران در این جلسه اظهار کرد: برای نوین سازی امور اصناف و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، خواستار بودجه رسمی برای اتاق اصناف هستیم.
فاضلی با بیان اینکه اصناف تنها در حلقه پایانی و فقط در توزیع کالا نقش دارند، تصریح کرد: متاسفانه بیشترین هجمه در مورد بحث قاچاق به اصناف وارد می‌شود در حالی که ۹۵ درصد مسایل مرتبط با قاچاق دیده نمی‌شود.
وی همچنین در مورد موضوع ادغام اتحادیه‌های صنفی همسان خاطرنشان کرد: بحث اساسی این است که باید این اقدام کارشناسانه انجام شود. ما اتحادیه‌های صنفی را بازوی کار خود می‌دانیم اما باید فرایندی درست را در زمینه اجرای مصوبه ادغام اتحادیه‌های صنفی مدنظر قرار دهیم و بدانیم که این اتفاق موضوعی زمان‌بر است.
فاضلی گفت: باید بدانید هنوز ساختار بازرسی اصناف کشور تقویت نشده و حتی پول‌هایی که باید به ما تعلق می‌گرفته بازگردانده نشده است. باید در بحث اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان در حوزه تولید، سرفصلی مجزا برای اصناف درنظر گرفته شود.
لزوم تسریع در ادغام اتحادیه های صنفی
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: ادغام اتحادیه های همگن باید هرچه زودتر انجام شود و این رویه  درخواست جامعه اصناف سراسر کشور است.
مجتبی خسروتاج در این اجلاس که روسای اتحادیه های صنفی تهران حضور داشتند، گفت: ما در حال حاضر سه میلیون واحد صنفی و هشت هزار اتحادیه داریم و هم‌پوشانی وظایف آنها باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی برای اصناف شده است.
وی افزود: ممکن است با ادغام برخی اتحادیه‌ها منافع بعضی افراد به خطر بیافتد اما همه ما باید دنبال صلاح کشور و اقتصاد باشیم و بر آن اساس تصمیم‌گیری کنیم. نزدیک به ۲۰ سال است این طرح مطرح شده اما بنا داریم امسال با توجه به تاکید وزیر صنعت آن را عملی کنیم.
خسروتاج تصریح کرد: ادغام اتحادیه های همگن در هیات‌عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور که متشکل از ۱۶ نفر و با عضویت مقام‌های عالی همچون وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی است، به اتفاق آرا تصویب شده است.
وی ادامه داد: هفته گذشته به سازمان توسعه و تجارت اعلام شد واحدهای صنفی ما توانایی صادرات دارند و دنبال این هستیم در ۳۰ نمایشگاه خارج از کشور شرکت کنیم . در این زمینه قرار است با تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات اصناف خود را برای حضور در این نمایشگاه و تقویت آنها آماده کنیم و به همین منظور به اتاق اصناف ایران اعلام کرده‌ایم هماهنگی لازم را برای ساماندهی اتحادیه‌ها انجام دهد.
قائم‌مقام وزیر صنعت به نگرانی برخی اتحادیه ها نسبت به طرح ادغام اشاره کرد و گفت: ما سعی می‌کنیم این ادغام با کار کارشناسی انجام گیرد و من به آقای مس‌فروش(رییس سازمان صنعت و معدن استان تهران) نیز اعلام کردم تیم‌های کارشناسی قوی تشکیل دهد تا در حق هیچ اتحادیه‌ای اجحاف نشود.
خسروتاج در پایان متذکر شد: امروز فاصله اتاق اصناف با اتاق بازرگانی زیاد شده و ما دنبال آن هستیم که این فاصله را کم کنیم. ما امروز مشکلات زیادی در قانون نظام صنفی داریم که اصلاحیه آن را تدوین کرده و از شما روسای اتحادیه‌ها انتظار داریم نظرات و پیشنهادات خود را قبل از ابلاغ و ارایه آن به مجلس ارایه دهید.
در این اجلاس چند تن از روسای اتحادیه های صنفی تهران در سخنانی بر لزوم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، تقویت بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط، استفاده از فناوری های روز در صنوف تولیدی، بهره گیری از خرد جمعی در حل مشکلات اصناف و استفاده از نظرات کارشناسی اصناف در اجرای طرح ادغام اتحادیه های صنفی همگن و مشابه تاکید کردند.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: