عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس: اگر طرح فروش اعتباری لوازم خانگی به موقع و صحیح اجرا می‌شد، قطعاً رونقی در بازار لوازم خانگی ایجاد می شد

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،با اشاره به افزایش سقف کارت اعتباری خرید لوازم خانگی از ۶ به ۱۰میلیون گفت:دولت،وزارت صنعت و بانک مرکزی باید هرچه سریعتر طرح کارت خرید لوازم خانگی و وام آن را پرداخت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، نادرقاضی پور  با اشاره به افزایش سقف کارت اعتباری خرید لوازم خانگی  از ۶ به ۱۰میلیون گفت:قاچاق بی رویه لوازم خانگی از مرزهاو واردات از بازارچه های مرزی آسیب شدیدی به تولید داخلی وارد کرده است،در حالی که در بسیاری از مناطق داخلی همانند اصفهان لوازم خانگی با استانداردهای روز جهانی تولید می کنند.
نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم یکی از دلایل رکود در بازار لوازم خانگی است،ادامه داد:دولت برای خروج لوازم خانگی از رکود و رونق بازار باید طرح کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی را اجرا می کرد و همچون خودروسازان از تولیدکنندگان لوازم خانگی حمایت می کرد.

تاخیر در اجرای طرح فروش اقساطی لوازم خانگی نیز باعث تشدید رکود بازار شده است
قاضی پور با بیان اینکه دولت و وزارت صنعت باید هرچه سریعتر  طرح کارت خرید لوازم خانگی و وام آن را پرداخت کنند،افزود:این وام باید تنها به لوازم خانگی ایرانی که کالای اساسی محسوب می شود و دولت و بانک مرکزی با ثبات درتصمیم گیری این طرح را تا پایان اجرایی کنند.
وی با اشاره به اینکه تاخیر دراجرای طرح فروش اقساطی لوازم خانگی نیز باعث تشدید رکود بازار شده است،یادآور شد: بهترین راه مقابله با رکود، تحریک تقاضا است و تقاضای مؤثر،‌تقاضایی است که در بازار،‌منجر به مبادله اقتصادی شود.

خرید تولیدات توسط تعاونی ها از راهکارهای مؤثر برای خروج از رکود لوازم خانگی است
قاضی پور تنها راه خروج از رکود دراین بازار را تزریق نقدینگی با سودکم به این بازار عنوان کرد و افزود: برای اینکه اجناس با قیمت مناسب و با سودکم در اختیار مردم و شهروندان قرار بگیرد،فروشندگان لوازم خانگی محصولات خود را به فروش برسانند و دولت باید با تزریق نقدینگی به این بازار جان دوباره دهد که این امر به نفع تولیدکننده، فروشنده و مصرف کننده خواهد بود.
وی با بیان اینکه یکی ازراهکارهای مؤثر برای خروج از رکود لوازم خانگی خرید تولیدات توسط شرکت های تعاونی است،ادامه داد:در گذشته شرکت های تعاونی با خرید لوازم خانگی از تولیدکنندگان اجناس را به صورت اقساطی دراختیار مردم قرار می دادند،که با فعال شدن دوباره آنها بخشی از شرایط رکودی رفع می شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید براینکه سایه رکود باید از سر لوازم خانگی کم شود،تصریح کرد: مسئولان نباید توپ را در زمین یکدیگر بیندازند،اگر طرح فروش اعتباری لوازم خانگی که دولت در بسته موقت خروج از رکود خود آن را مطرح کرده بود، به موقع و صحیح اجرا می‌شد،قطعاً هم امکان خرید را برای مردم فراهم می‌کرد و هم رونقی در بازار به خواب‌رفته لوازم خانگی ایجاد می‌شد.
خبرگزاری خانه ملت؛ طی جلسه ای در سازمان مدیریت و برنامه ریزی طرح کارت اعتباری خرید کالای با دوام ایرانی اصلاح شد، مطابق این اصلاحات سقف کارت اعتباری از ۶ میلیون تومان به ۱۰ میلیون افزایش پیدا کرد اما مدت بازپرداخت آن همان ۲۴ ماه با سود ۱۲ درصدی است.
همچنین مشمولین دریافت این کارت از سه گروه بازنشستگان، فرهنگیان و مشمولین تأمین اجتماعی افزایش پیدا کردند. به نحوی که براساس تصمیمات جدید اعضای کمیته امداد،کارکنان ثبت احوال،بنیاد شهید و قوه قضائیه هم می توانند اقدام به تهیه این کارت کنند، البته قرار شده با تعامل بانک مرکزی و وزارت صنعت مدت اعتبار استفاده از کارت ها هم از ۳ ماه به ۶ ماه افزایش پیدا کند./

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: