۳ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۱

تصفیه نفت خام در پالایشگاه آبادان به ۳۶۴ هزار بشکه در روز افزایش یافت

مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان گفت:برنامه پیش بینی شده برای این پالایشگاه، تصفیه روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام بود که این میزان در سال جاری با چهار درصد افزایش به ۳۶۴ هزار بشکه در روزافزایش یافت.

به گزارش عیارآنلاین، حبیب الله ابوالحسینی یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان آبادان افزود:این پالایشگاه با قدمتی ۱۰۴ ساله، ۲۳ درصد فرآورده های نفتی کشور را تامین می کند.
وی اضافه کرد : تولید ۲۳ درصد فرآورده نفتی مورد نیاز کشور در حالی است که پالایشگاه اصفهان با ۲۰ درصد، پالایشگاه بندرعباس ۱۹، پالایشگاه تهران ۱۳ و پالایشگاه تبریز۶ درصد فرآوردهای نفتی کشور را تامین کرد که این مهم بیانگر ارزش پالایشگاه آبادان در تامین و توزیع فرآورده های نفتی در کشور است.
ابولحسینی ؛ ظرفیت بالقوه پالایشگاه آبادان را تصفیه ۴۵۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد و اظهار داشت:تولید پالایشگاه متناسب با نیاز کشور در سال گذشته به ۴۳۵ هزار بشکه در روز نیز رسید ولی هم اکنون با توجه به نیاز میزان داخلی تولید در مرز ۳۷۰ هزار بشکه در روز است.
وی از تولید ۱۱ میلیون لیتر بنزین موتور با سه درصد افزایش، دو میلیون ۳۰۰ هزار لیتر نفت سفید، ۱۳ میلیون ۴۰۰ هزار لیتر نفت گاز در این واحد صنعتی خبر داد و افزود:سال گذشته به طور متوسط دو میلیون ۸۳۰ هزار لیتر گاز مایع معادل دو هزار کپسول ۱۱ کیلویی استحصال شد.
مدیرعامل پالایشگاه آبادان در ادامه سخنانش همچنین از بهره برداری از واح‍د سیستم خنک کننده آب مداربسته تصفیه پساب صنعتی پالایشگاه با جدیدترین اس‍ت‍‍ان‍د اردهای ج‍‍ه‍‍ان‍‍ی و هزینه کرد ۳۴۰ میلیارد ریال در این واحد طی سال جاری خبر داد.
وی گفت:با بهره برداری از این سیستم برداشت آب از رودخانه اروندرود، کاهش چشمگیری یافته و بهره وری تولید نیز افزایش یافت.
وی به آغاز توزیع بنزین یورو ۴ را در سطح شهرستان های آبادان و خرمشهر اشاره کرد و افزود:با تامین زیرساخت مناسب توزیع بنزین یورو ۴ در سایر شهرهای استان خوزستان نیز آغاز می شود.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان همچنین با بیان از سرگیری فعالیت واحد تولید گوگرد پالایشگاه آبادان با اعتبار هزینه شده ۲۷ میلیون یورو، گفت:واحد بازیافت گازهای فلر نیز با ۴۶ میلیارد ریال اعتبار در حال اجرا است که با بهره برداری از آن سه مشعل پالایشگاه آبادان برای همیشه خاموش می شود.
وی گفت:هم اکنون هفت هزار و ۷۲۰ نیرو در پالایشگاه آبادان مشغول کارند که سه هزار و ۸۱۰ نفر آنها نیروهای پیمانکاری هستند.
به گزارش ایرنا، پالایشگاه نفت آبادان در استان خوزستان، بزرگترین پالایشگاه ایران است که ۱۰۴ سال قدمت دارد و زمانی بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه و جهان شناخته می شد.
پالایشگاه آبادان با تولید روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین ۲۳ درصد کل بنزین و ۲۶ درصد بنزین پالایشگاهی ایران را تامین می کند و طبق برنامه توسعه، قرار است روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در آن تولید شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: