۳ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۱
مجری طرح توسعه میدان یادآوران اعلام کرد

پیش دستی ایران در تولید نفت از میدان مشترک با عراق

مجری طرح توسعه میدان یادآوران گفت: تولید نفت از این میدان مشترک در حالی به مرز ١٠٠ هزار بشکه رسیده است که عراق تولید خود را از حدود چهار ماه پیش آغاز کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، هادی نظرپور  مجری طرح توسعه میدان یادآوران امروز در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران برداشت می‌شود.

به گفته وی تولید نفت از این میدان مشترک در حالی به مرز ١٠٠ هزار بشکه رسیده است که عراق، تولید خود را از حدود چهار ماه پیش آغاز کرده است، در صورتی که ایران از ابتدای تولید زودهنگام تاکنون، در مجموع ۵٣ میلیون بشکه نفت از این میدان برداشت شده است.

مجری طرح توسعه یادآوران به تشریح ویژگی‌های این میدان مشترک پرداخت و گفت: میدان یادآوران در ٧٠ کیلومتری جنوب غربی اهواز در شمال خرمشهر واقع شده و از ٢ منطقه کوشک و حسینیه تشکیل شده است که در حسینیه با عراق اشتراک دارد.

نظرپور با اشاره به آغاز قرارداد توسعه میدان یادآوران با همکاری شرکت چینی سینوپک در سال ٨٧، ادامه داد: سه فاز توسعه ای برای این طرح پیش بینی شده که بر مبنای آن تولید در فاز نخست به ٨۵ هزار بشکه و در فاز دوم به ١٨٠ هزار بشکه در روز می رسد.

وی با اشاره افزایش ذخایر نفت درجای میدان یادآوران از برآورد اولیه که حدود ١٢ میلیارد بشکه بود به ٣١ میلیارد بشکه هم اکنون، تصریح کرد: باتوجه به این میزان افزایش ذخایر، امکان تعریف فازهای چهارم و پنجم توسعه ای برای این طرح وجود دارد.

نظرپور با اشاره به تولید کنونی میدان یادآوران که ١٠٠ هزار بشکه در روز است، ادامه داد: ٨٣ هزار بشکه از این نفت سبک و ١٧ هزار بشکه آن سنگین است.

به گفته مجری طرح توسعه میدان یادآوران، نفت لایه فهلیان این میدان سبک با API حدود ۴٠ و نفت لایه سروک دارای API حدود ٢۴ و از نوع سنگین است.

نظرپور از انجام حدود هزارو ٢٠٠ کیلومتر کابل کشی برقی و هزار کیلومتر کابل کشی ابزار دقیق در کارهای اجرایی این طرح خبرداد و افزود: در این طرح چهار مخزن ذخیره سازی نفت با مجموع ظرفیت ٢٠٠ هزار بشکه نفت احداث شده است.

وی با اشاره به سهم ۵۴ درصدی بخش داخل در توسعه این طرح اظهارکرد: بیش از سه هزار نیروی ایرانی در اجرای این طرح به کار گرفته شده اند که از این میان ٢ هزار و ٢٠٠ نفر نیروهای بومی بوده اند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: