۲ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۲
با راه اندازی ٦ سکوی پارس جنوبی

برداشت گاز ایران از پارس جنوبی به روزانه ۵۴٠ میلیون مترمکعب می رسد

مدیرمهندسی نفت وگاز شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به راه اندازی ۶ سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال، افزود: با راه اندازی این سکوها، تا پایان امسال، مجموع برداشت گاز ایران از مخزن مشترک پارس جنوبی به ۵٣٠ تا ۵۴٠ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

به گزارش عیارآنلاین، فرخ علیخانی، بامداد امروز ( یکشنبه، ٣ مردادماه) در حاشیه بازدید خبرنگاران از سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی که عملیات نصب آن به دلیل شرایط نامساعد جوی به تاخیر افتاد، گفت:

وی با بیان این که در میدان گازی پارس جنوبی باید ۴٠ سکو نصب شود، افزود: سکوی فاز ٢١، بیست ویکمین سکوی پارس جنوبی است که با مساعد شدن شرایط جوی در موقعیت خود در پارس جنوبی نصب می شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای نصب و راه اندزی ۶ سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال، اظهارکرد: سکوی ١٩A هفته گذشته در موقعیت خود نصب شد و با نصب سکوی ٢١ ، چهار سکوی دیگر شامل ١٨B، ١٧B، ١٩B و ٢٠ نیز براساس برنامه زمان بندی در موقعیت خود نصب خواهند شد.

علیخانی با بیان این که ایران در حال حاضر روزانه ۴١۵ تا ۴٣٠ میلیون مترمکعب گاز از پارس جنوبی برداشت می کند، اظهارکرد: با راه اندازی ۶ سکوی پیش گفته حدود ١٠٠ تا ١١٠ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز از میدان پارس جنوبی اضافه می شود.

وی تصریح کرد: به این ترتیب با راه اندازی این سکوها تا پایان امسال در مجموع ظرفیت برداشت گاز ایران از مخزن مشترک پارس جنوبی به ۵٣٠ تا ۵۴٠ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

به گفته علیخانی در حال حاضر سه یارد خرمشهر ( شرکت تاسیسات دریایی) ، بوشهر ( صدرا) و بندرعباس ( ایزایکو و صف) ساخت سکوهای پارس جنوبی را انجام می دهند که همگی از زیرساختهای خوبی برای انجام این مهم برخوردار هستند.

مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گازپارس با بیان این که استانداردهای رعایت شده از سوی پیمانکاران ایرانی در بخش فراساحل بالاست، ادامه داد: صنعت فراساحل ایران هم اکنون به بلوغ رسیده است و پیمانکاران ایرانی قادر به طراحی، ساخت سکوها و تحویل آنها به بهره بردار هستند که این امر حاکی از توانمندی متخصصان ایرانی در این بخش است.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: