مدیرعامل ایران خودرو: قرارداد با بنز تا دو ماه آینده امضا می شود/ مذاکره با سوزوکی، داتسون و رنو

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از واگذاری ۲۸شرکت زیرمجموعه تا پایان سال با وجود رشد ۴۰ درصدی فروش بهاره نسبت به دوره مشابه پارسال خبر داد و وضع همکاری با شرکت های پژو و رنو فرانسه، بنز آلمان و سوزوکی و داتسون ژاپن را تشریح کرد.

به گزارش عیارآنلاین، «هاشم یکه زارع» در مجمع عمومی سالیانه ایران خودرو با سهامداران این شرکت گفت: واگذاری ۲۸شرکت زیر مجموعه ایران خودرو را در سال ۹۵ در دستور کار قرار داده ایم و برای شماری از آنها، مشتریانی اعلام آمادگی کرده اند.
وی زیان انباشته این شرکت را حاصل برخی اتفاق های گذشته دانست و گفت: سال ۱۳۹۳ نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد و در سال ۱۳۹۴ نیز بیش از سه هزار میلیارد (ریال؟) کاهش هزینه را مدیریت کردیم.
یکه زارع افزود: در آغاز کار گروه مدیریتی جدید، شرکت لیزینگ خودرو کار ایران خودرو ۱۴ هزار میلیارد ریال به بانک پارسیان بدهی داشت که این بدهی فشار مالی فراوانی به گروه وارد می کرد.
وی گفت: در نشست با هیات مدیره بانک پارسیان ابتدا سه هزار میلیارد ریال تخفیف لحاظ شد و در ادامه با فروش املاک و مستغلات لیزینگ خودرو کار ۱۱ هزار میلیارد ریال باقیمانده را تسویه کردیم و بدهی این شرکت در مجموع به حدود سه هزار میلیارد ریال رسید.
مدیرعامل ایران خودرو سی ام تیرماه درباره زیان انباشته ۲۳ هزار میلیارد ریالی این شرکت به ایرنا گفت: علت این زیان به سال های گذشته و پیش از سال ۱۳۹۲ بازمی گردد.

**بهار فروش ایران خودرو
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو بدون اشاره به آمار پارسال تولید این شرکت گفت: سال ۱۳۹۳ ایران خودرو بیش از ۶۰۰هزار دستگاه خودرو تولید کرد و تولید در چهار ماهه نخست امسال نیز در مقایسه با سال ۱۳۹۳ حدود هفت درصد رشد کرد.
به گفته وی، بهار امسال نیز فروش نسبت به سه ماهه نخست پارسال نزدیک ۴۰درصد افزایش داشت.
یکه زارع افزود: امسال همراه با عرضه دنای جدید، خودرو ۲۰۷ هاچ بک که بدون اتکا به پژو داخلی سازی شده است، از شهریور به بازار عرضه می شود. همچنین مدل صندوق دار این محصول با گیربکس اتوماتیک با قیمت زیر ۵۰۰میلیون ریال اسفند امسال روانه بازار می شود.

**رونمایی از نخستین محصول مشترک پسابرجامی تا پایان سال
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: پژو ۲۰۰۸ به عنوان نخستین محصول مشترک همکاری های جدید ایران خودرو و پژو تا پایان امسال روانه بازار می شود و آماده ایم تولید محصولات مشترک با پژو را تا ۲۰۰هزار دستگاه افزایش دهیم.
وی تاکید کرد مذاکره با هیچ یک از شرکای خارجی که پیش از این اعلام شده، متوقف نشده است.
یکه زارع افزود: نخستین شرکتی هستیم که در پسابرجام قرارداد همکاری مشترک با شریک خارجی را امضا کردیم و نخستین سرمایه گذاری و سهامداری مستقیم یک خودروساز مطرح خارجی در صنعت خودرو ایران را با واریز سهم پژو در شرکت ایکاپ محقق کرده ایم.
مدیرعامل ایران خودرو از مرحله جدید همکاری این شرکت با سوزوکی ژاپن سخن گفت و افزود: با این شرکت مذاکره های بسیار خوبی داشته ایم و افزون بر ویتارای جدید، دو محصول «سیاز»و «بالرو» را نیز به صورت مشترک تولید و به بازار عرضه می کنیم.
یکه زارع افزود: مذاکره با شرکت داتسون ژاپن نیز از مدتی پیش آغاز شده است و براساس آن ایران خودرو شریک تجاری این شرکت ژاپنی در ایران خواهد بود.
وی افزود: همکاری با داتسون در مرحله مذاکره است تا به انعقاد قرارداد منجر شود. البته باید در نظر داشت مذاکراتی از این دست، یک تا یک سال و نیم طول می کشد.

**ایجاد دو شرکت مشترک با بنز تا دو ماه آینده
مهندس یکه زارع جزییات بیش تری از همکاری ایران خودرو با بنز را نیز تشریح کرد و افزود: قرارداد همکاری ایران خودرو و بنز نیز تقریبا نهایی شده و تا دو ماه آینده به امضا خواهد رسید.
وی گفت: براساس این قرارداد دو شرکت مشترک در زمینه «تولید» و «فروش و خدمات پس از فروش» با بنز ایجاد خواهد شد که در شرکت تولیدی ۵۱درصد ایران خودرو و ۴۹درصد بنز سهم خواهد داشت و این میزان سهم در شرکت فروش و خدمات پس از فروش برعکس است.

**ایران خودرو؛ شریک ۷۵درصدی فعالیت رنو در ایران
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: قرار است رنو با سهم ۸۰درصدی با یکی از خودروسازان ایرانی همکاری داشته باشد و دو محصول «سیمبل» و «داستر» را تولید کند اما طبق قراردادی که به امضا خواهد رسید، سایر محصولات خود را با همکاری ایران خودرو در ایران عرضه خواهد کرد.
مهندس یکه زارع گفت: میزان همکاری ایران خودرو و رنو به گونه ای خواهد بود که ۷۵درصد فعالیت های رنو در ایران را شامل می شود و فقط در یکی از محصولات تولید مشترک ۳۰۰هزار دستگاه پیش بینی شده است.
به گزارش ایرنا، سی ام تیرماه (چهارشنبه) مراسم بیست و یکمین سالروز عرضه سهام شرکت ایران خودرو در بورس اوراق بهادار تهران در این سازمان برگزار شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: