رئیس کمیسیون صنایع مجلس: دولت از اجرای طرح رجیستری شانه خالی نکند

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد گوشی های تلفن همراه قاچاق هستند،گفت:برای جلوگیری از رانت در طرح رجیستری می توان عوارض گمرکی را کاهش و تعداد نمایندگی های مجاز را افزایش داد.

به گزارش عیارآنلاین، عزیزاکبریان ،با اشاره به آغاز طرح رجیستری گوشی تلفن همراه از یکم مردادماه گفت:اپراتورهای داخلی به لحاظ فنی این امکان را دارند که به گوشی های موبایل قاچاق خدمات ندهند و لازمه آن این است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز،وزارتخانه های صنعت و اقتصادی تصمیم بگیرند و شماره ۱۵ رقمی گوشی های مجاز را دراختیار اپراتورها قرار دهند.

نماینده مردم کرج درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد گوشی های تلفن همراه قاچاق هستند و عوارض گمرکی پرداخت نکرده اند،افزود:زمانی که این گوشی ها از دسترس خارج شوند، قاچاق مقرون به صرفه نیست و از مبادی قانونی وارد کشور می شود.

اسمس تلفن همراه

کاهش عوارض گمرکی برای جلوگیری از رانت در طرح رجیستری

اکبریان با بیان اینکه اجرای طرح رجیستری یک تبعاتی به همراه دارد،ادامه داد:دولت باید با پذیرفتن تبعات رجیستری این طرح را به طور کامل اجرا کند و از اجرای آن شانه خالی نکند.

وی با اشاره به طرح مسایلی چون ایجاد رانت با اجرای طرح رجیستری،یادآورشد:برای جلوگیری از رانت می توان عوارض گمرکی را کاهش داد تا گوشی ها از مبادی قانونی وارد کشور شود و افزایش قیمتی صورت نگیرد،همچنین می توان برای جلوگیری از رانت تعداد نمایندگی ها را در کشور افزایش داد.

گوشی هایی که فعال هستند مشمول طرح رجیستری نمی شوند /سیگار و موبایل رتبه اول قاچاق به کشور

اکبریان با بیان اینکه سیگار و گوشی تلفن همراه بیشترین حجم قاچاق به کشور را به خود اختصاص داده اند،افزود:این طرح نیاز به پایلوت ندارد و باید سریعا برای جلوگیری از قاچاق کالا این طرح را به صورت کامل اجرایی کرد.

وی با اشاره به اینکه این طرح برای گوشی هایی که درحال حاضر فعال هستند اجرا نمی شود،ادامه داد:گوشی هایی که فعال هستند مشمول این طرح نمی شوند و برای گوشی شرکت اپل نیز همانند دیگر گوشی ها تصمیم گیری می شود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه IMEI گوشی های وارداتی در سامانه‌ای در وزارت صنعت ثبت و توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و اپراتورهای موبایل بررسی و تطبیق داده می‌شود، تصریح کرد: “رجیستری” هزینه جدیدی را به مصرف کننده، ‌فروشنده یا توزیع کننده کالا تحمیل نخواهد کرد

منبع:خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: