اهمیت بیش از حد وزارت آموزش‌وپرورش به مدارس غیردولتی سوال برانگیز شده است

نهضت، کارشناس مسائل آموزش و پرورش: تاکید بیش از حد بر المیپادها، مطابق سند تحول نیست و بلکه برخی مواقع به شدت مخل برنامه‌های تربیتی آموزش و پروش و نیز فریب‌زا است./ مسئولان از نبود مشاور در مدراس گلایه دارند، اما متاسفانه وزارتخانه هم چنان بر طبل نیروی مازاد در آموزش و پرورش می‌کوبد./ بیش از ۹۰ درصد از مدیران ارشد، فرزاندانشان در مدارس دولتی عادی درس نمی‌خوانند./ با زیاد کردن مدارس هیئت امنایی، راه را برای دریافت پول از اولیاء باز کرده‌‌اند./ افزایش فاصله طبقاتی از سیاست‌های ناشی از مدارس رنگارنگ است

به گزارش عیارآنلاین، فصل تابستان که از راه می‌رسد حکایت دغدغه خانواده‌ها به ویژه آنهایی که چند فرزند دانش‌آموز دارند، برای ثبت‌نام در مدارس آغاز می‌شود و گاه ثبت‌نام چندین فرزند دانش‌آموز تمام انرژی و وقت پدر و مادر را به خود اختصاص می‌دهد.

اغلب خانواده‌ها که از میان اقشار متوسط جامعه هستند، مدارس دولتی گزینه نخستشان برای ثبت‌نام است و در این فصل با جست‌وجوی فراوان به دنبال یک مدرسه دولتی با کیفیت هستند شاید به همین دلیل است که در هر منطقه تعداد محدودی از مدارس طرفداران فراوانی داشته و خانواده‌ها اصرار دارند فرزندانشان را آنجا ثبت‌نام کنند.

برای بررسی مشکلات مردم در فصل ثبت‌نام با رضا نهضت کارشناس مسائل آموزش‌وپرورش گفت‌وگو کردیم.

رضا نهضت، کارشناس مسائل آموزش و پرورش درباره مشکلات اولیاء در هنگام ثبت نام به تسنیم گفت: به نظرم باید با توجه به این که مدارس رنگارنگ و مختلفی در آموزش و پرورش داریم، مشکلات اولیای این مدارس را هم دسته بندی کنیم. به عنوان مثال یکی دسته از خانواده‌ها، آن‌هایی هستند که فرزندانشان در مدارس تیزهوشان یا مدارس غیر دولتی اسم و رسم‌دار تحصیل می‌کنند و معمولا رتبه‌های خوب و برتر المپیادهای جهانی و  کنکور را دارند.

** اخراج آسان از مدرسه

وی افزود:‌ معمولاً در این مدارس، دانش آموزی که نتواند خود را با شرایط تحصیلی دیگر دانش آموزان وفق و افت تحصیلی داشته باشد، به راحتی از مدرسه اخراج می‌شود تا به سطح کیفی مدرسه صدمه‌ای وارد نشود.

نهضت ادامه داد: الیته اینکه مدارس برای خودشان استانداردهایی داشته باشند، خوب است اما این نباید به گونه‌ای باشد که به آینده دانش آموز لطمه بزند معمولا دانش‌آموزانی که از مدارس تیزهوشان یا غیر دولتی مطرح به دلیل مسائل درسی بیرون می شوند، دچار سرخوردگی و آسیب‌های اجتماعی می شوند.

** فشار به دانش‌آموز در مدارس مطرح

این کارشناس مسائل آموزش‌وپرورش با بیان اینکه دانش‌آموزان این مدارس تحت فشار روحی هستند، افزود: فشاری که در این مدارس به دانش‌آموزان وارد می‌شود زیاد است، در حالی که دربرخی از این مدارس، راه‌کارهای خوبی برای کاهش این فشار اندیشیده نشده است. خودکشی دانش آموز مدرسه فرزانگان که از مدارس سمپاد است، می تواند موید خوبی بر این امر باشد.

** المپیاد محوری در سیاست‌های آموزش‌وپرورش

نهضت با انتقاد از المپیاد محوری در سیاست های آموزش و پرورش گفت: متاسفانه هر سال اهمیت المپیادها را بیشتر می‌کنند و مدارس و خانواده‌ها را درگیر این امر می‌کنند. تاکید بیش از حد بر المیپادها، مطابق  سند تحول نیست و بلکه برخی مواقع به شدت مخل برنامه‌های تربیتی آموزش و پروش و نیز فریب‌زا است.

** نتیجه‌گیرهای نادرست بر اساس المپیادها

وی افزود: مثلا اسفندیار چهاربند مدیرکل سابق آموزش‌وپرورش شهر تهران با تکیه به آمار المپیادهای شهر تهران، که تنها به پنج یا شش مدرسه خاص مربوط می‌شود، نتیجه می‌گیرد که ما در دروسی چون ریاضی، فیزیک و شیمی مشکلی نداریم. این نتیجه‌گیری واقعا حیرت‌آور است. اینکه در ارزیابی تحصیلی دانش‌آموزان فقط به نتایج المیپادها تکیه کنیم، شایسته یک مقام رسمی آموزش و پرورش نیست.

**دولتی یا غیر دولتی؟

نهضت به دسته دیگری از اولیا و مشکلاتشان اشاره کرد و گفت: عده‌ای از خانواده‌ها هم آن‌هایی هستند که فرزندشان چند سال در مدارس دولتی عادی درس خوانده است اما کیفیت مدارس دولتی آنان را متقاعد کرده که فرزندشان را به مدرسه‌ای دیگر، که همان مدارس غیر دولتی است، هدایت کنند.

وی اضافه کرد: وقتی خانواده‌ای که برای تربیت فرزندش اهمیت قائل است، می‌بیند فرزندش باید در کلاس‌های نزدیک به ۴۰ نفر درس بخواند تلاش می‌کند دانش‌آموزش را از مدرسه دولتی خارج کند.

** برنامه‌های آموزش و پروش در راستای تضعیف مدارس دولتی است

نهضت با بیان این که مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با مدیران وزارت‌خانه، بر تقویت هر چه بیشتر مدارس دولتی تاکید داشته‌اند و رئیس جمهور  هم در تبلیغات ریاست جمهوری بر آن تاکید کرده بود، خاطر نشان کرد: متاسفانه، برنامه‌های آموزش‌وپرورش آشکارا به تضعیف مدارس دولتی منجرشده است. هر روز سخن از کلاس‌های شلوغ می شود، مسئولان از نبود مشاور در مدراس گلایه دارند، اما متاسفانه وزارتخانه هم چنان بر طبل نیروی مازاد در آموزش و پرورش می‌کوبد.

وی ادامه داد: خوب است یک آمار از مدیران ارشد آموزش و پرورش بگیرید و ببینید که آیا دانش‌آموزانشان را به مدارس دولتی عادی می‌فرستند یا غیردولتی؟ تا آن جا که من طبق برخی آمار غیر رسمی شنیده‌ام، بیش از ۹۰ درصد از مدیران ارشد، فرزاندانشان در مدارس دولتی عادی درس نمی‌خوانند.

این کارشناس مسائل آموزش‌وپرورش با بیان اینکه اهمیت بیش از حدوغیر متوازن وزارت آموزش‌وپرورش به مدارس غیردولتی سوال برانگیز شده است،گفت: علت اهمیت بیش از حد وزارتخانه به مدارس غیردولتی و به خصوص خرید صندلی‌های خالی مدارس درجه چندم غیردولتی سوال برانگیز شده است و این شائبه را در بین کارشناسان آموز‌ش‌وپرورش ایجاد کرده است که علت این توجه به دلیل آن است که مسئولان آموزش‌وپرورش از جمله برخی وزرای این وزارتخانه خود صاحب مدارس غیردولتی هستند.

وی ادامه داد: تضعیف مدارس دولتی، اولیا را متقاعد کرده است که با به زحمت انداختن خود، به مدارس غیر دولتی روی بیاورند و گویا مسئولان آموزش و پرورش نیز از این مسئله راضی هستند. بد نیست به میزان شهریه دریافتی مدارس غیردولتی هم نگاهی بیندازید و ببنید آیا دریافتیشان مطابق آن چه مسئولان گفته‌اند هست یا خیر؟

** مدارس رنگارنگ کم شود

نهضت با بیان این که یکی از شعارهای آقای روحانی انتقاد از رنگارنگ بودن مدارس بود، گفت: متاسفانه سیاست‌های وزیر آموزش‌وپرورش  از این رنگارنگ بودن نکاسته است که بر عکس، با زیاد کردن مدارس هیئت امنایی، راه را برای دریافت پول از اولیاء  باز کرده‌‌اند.

** افزایش فاصله طبقاتی از سیاست‌های ناشی از مدارس رنگارنگ است

وی اضافه کرد:این تعدد مدارس، به شدت بر شکاف طبقاتی افزوده است و می‌افزاید و این خلاف شعارها و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است مخالف منویات حضرت امام و مقام معظم رهبری است.

نهضت در پایان به سختی از حضرت امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت:« مطابق فرمایش امام، مسامحه و سهل انگارى در تعلیم و تربیت «خیانت به اسلام و جمهورى اسلامى و استقلال فرهنگى یک ملت و کشور» است و باید از آن احتراز کرد. تضعیف مدارس دولتی، مصداق بارز مسامحه و سهل انگاری است که اگر خدای نکرده عامدانه باشد، مرتکبان آن مشمول این سخن امام خواهند شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: