معاون آموزشی وزارت بهداشت:

برای ارتقای دانشگاه های علوم پزشکی باید ۱۰ هزار عضو هیات علمی جذب کنیم

لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: برای ارتقای نظام سلامت کشور نیازمند ارتقای کمی و کیفی اعضای هیات علمی و جبران کمبودها در این زمینه هستیم و باید ۱۰ هزار عضو جذب کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، دکترباقر لاریجانی در همایش منطقه ای هیات های اجرایی جذب اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی استان تهران که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، تربیت نیروی انسانی توانمند را یکی از شاخص های توسعه پایدار برشمرد و گفت: این امر اهمیت حوزه آموزش را در عرصه های مختلف مشخص می کند.
وی آموزش عالی را زیربنای توسعه جوامع بیان کرد و افزود: سرمایه گذاری در این بخش، به دلیل دستاوردهای ارزشمندی که نصیب جامعه می کند؛ بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال ۲۰۱۰ جمهوری اسلامی ایران با کسب رتبه ۷۰ در توسعه انسانی در زمره کشورهای با درجه بالای توسعه یافتگی انسانی طبقه بندی شده، ادامه داد: در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ کشور ما با ده رتبه ارتقاء در شاخص توسعه انسانی جزء کشورهای برتر در این حوزه محسوب می شود.
لاریجانی با اشاره به تغییر رویکرد جوامع از مبتنی بر منابع طبیعی به سوی ارزش افزوده دانش ،گفت: امروز پیشرفت جوامع براساس ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان و جامعه دانش بنیان سنجیده می شود و مرور تجربیات سایر کشورها موید این موضوع است که هیچ کشوری مراحل توسعه یافتگی خود را بدون سرمایه گذاری پایدار بر روی علم و فناوری و گسترش آموزش عالی طی نکرده است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت به نقش دانشگاهها در توسعه علم و فناوری جوامع اشاره و افزود: در حال حاضر دو هزار دانشگاه و موسسه آموزش عالی دولتی و غیر دولتی در ایران فعالیت می کنند و بدین ترتیب کشور ما با دارا بودن نسبت ۳۲ مرکز آموزش عالی به ازای هر میلیون جمعیت از نسبت بالایی برخوردار است که البته سهم وزارت بهداشت از تعداد کل این مراکز بالا نمی باشد.
وی اعضای هیأت علمی دانشگاهها را مهمترین زیرساخت برای توسعه آموزش عالی کشور برشمرد و گفت: بار عمده تربیت دانشجو، تولید علم و تولید ثروت دانش بنیان بر عهده اعضای هیأت علمی است و در این بین نسبت دانشجو به هیأت علمی دانشگاهها از جمله شاخص هایی است که در توسعه یافتگی علمی جوامع باید به آن توجه شود.
وی در ادامه تصریح کرد: در نظام سلامت کشور ما نسبت کل دانشجو به هیأت علمی ۱۱ و نسبت دانشجوی بالینی به هیأت علمی بالینی ۱۸ است و این نسبت ها نشان دهنده لزوم برنامه ریزی مناسب در این زمینه است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: از سال گذشته برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی رویکرد جدیدی را در این حوزه ایجاد کرده و در بستر دانشگاهها و مناطق آمایشی کشور در دست اجرا است.
وی اعضای هیات علمی را خط مقدم اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و تاکید کرد: تامین هیات علمی مناسب یکی از الزامات تحقق این برنامه ها در سطح ملی است.
لاریجانی در ادامه عنوان کرد:همانطور که ذکر شد نسبت دانشجو به عضو هیات علمی در کشور ما بسیار با استانداردهای جهانی فاصله دارد و بر اساس میانگین ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا برای رسیدن به حد مطلوب حدود ۱۰ هزار هیات علمی در کشور کمبود داریم.
وی ادامه داد: نیاز دانشگاهها به اعضای هیات علمی سالیانه افزایش می یابد و این درحالی است که جذب اعضای هیات علمی با این روند متناسب نبوده و بعضا در برخی موارد سیر نزولی داشته است.
لاریجانی با بیان اینکه از سال ۹۲ تنها یک هزار مجوز هیات علمی در سطح کشور توزیع شده است، اذعان داشت: این در حالی است که برخی چالش ها داخلی همانند عدم تمایل افراد به جذب در برخی مناطق غیربرخوردار و همچنین برخی رشته های خاص، عدم تمایل به خدمت در قالب هیات علمی تمام وقت جغرافیایی و درخواست رو به تزاید بازنشستگی اساتید به کمبود اعضای هیات علمی در نظام سلامت دامن می زند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت این نوید را داد که در قالب برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برنامه ریزی هایی برای تامین اعضای هیات علمی حوزه علوم پزشکی شده و تمهیداتی از جمله توانمندسازی گروههای آموزشی به منظور ارتقای کیفی اعضای هیأت علمی، تلاش برای توسعه مقاطع تحصیلات تکمیلی برای جذب و انگیزش اعضای هیأت علمی در دست پیگیری است.
وی تسهیل روند جذب اعضای هیات علمی و بهبود وضعیت رفاهی و معیشتی آنها را از دیگر راهکارهای وزارت بهداشت برای جذب اعضای هیات علمی حوزه علوم پزشکی برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تامین اعضای هیات علمی مناسب و کیفی به عنوان بدنه اصلی نظام سلامت کشور زمینه های دستیابی به اهداف متعالی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی فراهم شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: