تعداد عطاری‌های کشور ۲۰ درصد از داروخانه‌ها بیشتر است

فاطمی،عضو هیات مدیره انجمن داروسازان: عداد عطاری های شهر تهران بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فقط در طول ۵ سال ۴ برابر شده است و اکنون به بیش از ۳۰۰۰ باب رسیده که حدود ۲۵ درصد بیش از داروخانه های پایتخت است. تخمین زده می شود که این نسبت با کمی تفاوت در کل کشور قابل تعمیم باشد یعنی تعداد عطاری های کشور حدود ۲۰ درصد از تعداد داروخانه ها بیشتر است.

به گزارش عیارآنلاین، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان گفت: تعداد عطاری های شهر تهران بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فقط در طول ۵ سال ۴ برابر شده است و اکنون به بیش از ۳۰۰۰ باب رسیده که حدود ۲۵ درصد بیش از داروخانه های پایتخت است.

دکتر علی فاطمی افزود: تخمین زده می شود که این نسبت با کمی تفاوت در کل کشور قابل تعمیم باشد یعنی تعداد عطاری های کشور حدود ۲۰ درصد از تعداد داروخانه ها بیشتر است.
وی تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی داروهای گیاهی صد در صد تضمینی و بدون عوارض جانبی برای چاقی، لاغری، رشد مو، مشکلات جنسی، ترک اعتیاد و … به عنوان یک عامل مهم، توجه مردم به این داروها را به عنوان یک معجزه نجات بخش از دست داروهای شیمیایی به اصطلاح خطرناک، بیش از گذشته جلب کرده است.
دکتر فاطمی با بیان اینکه در سال های اخیر با افزایش تعداد عطاری ها، رقابت بین آنها زیاد شده است گفت: تعدادی از عطاری ها برای جلب اعتماد مشتری، بعضی از داروهای شیمیایی از قبیل کورتون ها، مخدرهای طولانی اثر، هورمون ها، داروهای مدر، ملین و … را با داروهای گیاهی مخلوط کردند و مردم بی خبر از همه جا، شیفته اثر بخشی این داروهای جعلی شدند.
وی افزود: کسانی که می خواهند خیلی سریع وزن کم کنند، با این داروهای به ظاهر گیاهی، به هدف شان می رسند غافل از این که این آب بدن طبیعی آن‌هاست که تدریجا دفع می شود و ممکن است در بلند مدت به بیماری هایی مثل نارسایی کلیه مبتلا شوند.
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان گفت: همین طور افرادی که به دنبال چاقی موضعی مثلا در ناحیه صورت هستند، با مصرف داروهایی که ادعا می کنند کاملاً گیاهی هستند اما در واقع حاوی کورتون های قوی اند، واقعاً نتیجه می گیرند اما به مرور به دیابت، فشارخون بالا، زخم معده، آب مروارید چشم و ده ها عارضه دیگر مبتلا می شوند.
دکترفاطمی افزود: همچنین داروهایی که به عنوان طبیعی در بعضی عطاری ها فروخته می شوند و اثر معجزه آسا از خود نشان می دهند، در واقع به انواع داروهای شیمیایی مجاز یا غیرمجاز آلوده هستند و بتدریج عوارض و وابستگی به آن‌ها مشاهده می شود.
وی با بیان اینکه برای مقابله با این پدیده، ابتدا سعی شده است که با شیوه های قهری عطاری ها را کنترل کنند، افزود: سابقه تاریخی طب سنتی، تعلق روانی جامعه به محصولات طبیعی و البته سوء استفاده از پسوند اسلامی کنار سنتی، مانع از موفقیت وزارت بهداشت در این زمینه شد بنابراین سیاست دولت تغییر کرد و از حدود ۹ سال پیش با راه اندازی رشته طب سنتی و دو سال بعد از آن داروسازی سنتی، سعی شد که با برنامه ایجاد یک رقیب قدر برای آن‌ها، تدریجاً عطاری های سنتی را از گردونه خارج کنند.
وی گفت: الآن تقریباً با پر شدن ظرفیت دانشگاه ها برای جذب این فارغ التحصیلان (به عنوان هیات علمی)، پزشکان سنتی در مطب شان نسخه می نویسند، اما نمی دانند که مردم را برای دارو به کجا بفرستند از طرفی داروسازان سنتی هم شغل متناسب با تخصص شان را می خواهند و با همین انگیزه وزارت بهداشت آئین نامه تاسیس داروخانه طبیعی و سنتی را تدوین کرد.
فاطمی با بیان اینکه مشکلات جدید از همین جا برای داروخانه های عادی شروع شد افزود: داروسازان اعتقاد دارند که اجرای آئین نامه اخیر، احتمالاً هیچ تاثیری در کنترل عطاری ها و توسعه طب سنتی ندارد و فقط از داروخانه های عادی سهم می گیرد.
وی گفت: در این آئین نامه تعریف داروی طبیعی و سنتی را فراتر از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی (حاوی عصاره تام یا اسانس طبیعی به عنوان ماده موثره) دیده اند. طبق تعریف جدید، هر فرآورده حاصل از مواد طبیعی (گیاهی، جانوری، میکروبی و معدنی)، داروی سنتی است که حتی می تواند فرم تزریقی هم داشته باشد در حالی که در هیچ جای دنیا آمپول های تزریقی که لازم است حتما استریل باشند به عنوان داروی سنتی نمی شناسند.
وی با اشاره به اینکه بعضی از داروهای شیمی درمانی ترزیقی، قطره های چشمی، بسیاری از هورمون ها از جمله انسولین، واکسن ها، پروبیوتیک ها، بعضی از آنتی بیوتیک ها، مکمل های معدنی و سرم های نمکی، می توانند جزء این تعریف قرار گیرند ادامه داد: اگر کرم ها و شامپوهای گیاهی را هم به این جمع اضافه کنیم، دارو خانه های سنتی می شوند مثل داروخانه های معمولی که فقط چند قلم جنس کم دارند.
فاطمی در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی برای اولین بار در یک آئین نامه مربوط به تاسیس داروخانه ها، شرط جمعیتی و فاصله ای برداشته شده است؛ این یعنی در آینده با رقابت این موسسات پزشکی با هم مواجه خواهیم شد که نهایتاً می تواند به ضرر مصرف کنندگان تمام شود.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: