۴ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹

افزایش قیمت برق پرمصرف‌ها، ادعایی که با عمل همراه نیست

وزیر نیرو در حالی مخالفت خود را با افزایش یکسان قیمت برق برای مشترکین پرمصرف و کم‌مصرف در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» اعلام کرده که در دولت یازدهم، تاکنون ۲ مرتبه، قیمت برق به صورتی ناعادلانه برای تمام پلکانهای مصرفی به صورت یکسان افزایش یافته است.

توانیر_ برقبه گزارش عیارآنلاین، در سال‌های اخیر، اقتصاد برق با مشکل تأمین مالی روبرو شده است؛ به گونه‌ای که بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران و تولیدکنندگان برق از ۲۸ هزار میلیارد دلار فراتر رفته است. در اکثر نقاط دنیا، مراکز تولید برق کاملاً سودده هستند و سرمایه‌گذاران برای تأمین مالی پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید برق رقابت جدی دارند؛ اما در ایران، این اتفاق کاملاً برعکس است و به دلیل بی اعتمادی ایجاد شده در سال‌های اخیر در پرداخت هزینه‌های تولید برق به تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران تمایلی به تأمین مالی در این حوزه ندارند.

ریشه این بدهی عظیم را می‌توان اختلاف هزینه تولید برق و قیمت پرداختی از سوی مصرف‌کنندگان دانست. در حال حاضر برای تولید، انتقال و توزیع هرکیلووات‌ساعت برق بدون در نظر گرفتن هزینه سوخت، حدود ۱۰۰ تومان هزینه می‌گردد؛ درحالی‌که میانگین هزینه پرداختی از سوی مشترکین حدود ۵۰ تومان برای هر کیلووات‌ساعت برق است. با لحاظ نمودن هزینه سوخت برای تولید برق، هزینه تولید هرکیلووات‌ساعت برق ۴۰۰ تومان خواهد بود. ادامه روند پرداخت یارانه در تولید برق در سال‌های گذشته، سبب ایجاد حجم بالای بدهی برای وزارت نیرو شده است.

برخی از کشورهای پیشرفته دنیا برای کاهش میزان یارانه پرداختی در حوزه تولید برق، با اعمال نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی، مصرف برق مشترکین را به خوبی کنترل نموده‌اند. در این روش، هزینه مصرف متناسب با میزان افزایش آن بالا می‌رود و در این صورت، مصرف بیشتر با یارانه بیشتری همراه نمی‌شود و مشترکین پرمصرف به جای عموم مشترکین در کانون افزایش هزینه قرار می‌گیرند. نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی را به عنوان الگوی مصرف تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.

اگرچه در حال حاضر، تعرفه‌های برق به صورت پلکانی تعیین شده‌اند اما تفاوت پلکان‌ها برای مصارف بالای الگوی مصرف، از بازدارندگی مناسبی برخوردار نیست و مشترکین پرمصرف انگیزه‌ای برای تغییر الگوی خود ندارند.

اخیراً نیز وزیر نیرو در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» با تأیید مدل تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی در حوزه برق، اعلام کرد: که «نمی‌خواهیم قیمت برق بدون منطق و به صورت یکسان برای همه افزایش یابد». پذیرش منطق ناعادلانه بودن افزایش قیمت برق به صورت یکسان برای مشترکین پرمصرف و کم‌مصرف برق در حالی صورت گرفته که متأسفانه در دولت یازدهم ۲ مرتبه تعرفه‌های برق به صورت یکسان برای همه مشترکین افزایش یافت. یک بار در اسفند سال ۹۲، تعرفه‌های برق به میزان  ۲۴ درصد و بار دیگر در اسفند سال ۹۳، به میزان ۱۰ درصد برای تمام پلکان‌های مصرفی افزایش یافت. یکسان در نظر گرفتن افزایش تعرفه‌های برق برای تمام پلکان های مصرف، سیاستی نادرست در قیمت‌گذاری محسوب می‌شود که باعث شده پله کانهای بالای مصرف برق، انگیزه‌ای برای رعایت الگوی مصرف برق نداشته باشند.

بنابراین لازم است که وزارت نیرو برای تحقق عدالت قیمت برق مشترکین پرمصرف را به گونه‌ای تعیین نماید که برای مصارف خارج از الگوی این دسته از مشترکین، یارانه‌ای تعلق نگیرد. در این صورت، علاوه بر افزایش انگیزه مشترکین پرمصرف برای رعایت الگوی مصرف برق، نیاز بار حداکثر برق در تابسان کاهش خواهد یافت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: