” رییس اتحادیه تلفن همراه: تدارک شرایط مناسب برای واردکننده قانونی، معضل قاچاق را از بین می برد”

رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی معتقد است، دولت با فراهم کردن شرایط مناسب برای وارد کنندگان قانونی و بالابردن ریسک قاچاق ، زمینه از بین رفتن پدیده شوم قاچاق را رقم خواهد زد.

به گزارش عیارآنلاین، ابراهیم درستی روز یکشنبه گفت: آسان کردن شرایط برای واردکنندگان قانونی و کاهش ریسک واردات قانونی مهمترین عوامل کاهش ورودغیرقانونی کالا به کشور است. هنگامی که واردات قانونی در کمترین زمان انجام شود دیگر برای قاچاقچی مقرون به صرفه نخواهد بود کالا را از مسیر های غیرقانونی وارد بازار کند.
وی مبارزه با کالای قاچاق در مبادی ورودی را موثرتر ارزیابی کرد و گفت: مبارزه در مبادی ورودی از ورود کالای قاچاق به سطح عرضه و برهم خوردن آرامش بازار جلوگیری می کند.
درستی گفت: مخالف عرضه کالای قاچاق در کشور هستیم اما در عین حال نسبت به شیوه برخورد در سطح عرضه معتقدیم باید هماهنگی های بیشتری صورت گیرد.
رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری از تلاش های دولت یازدهم برای انجام کارها بر اساس مشورت با فعالان صنفی تقدیر و عنوان کرد، دولت یازدهم عزم جدی برای انجام کار تشکیلاتی و استفاده از نظرهای فعالان دارد که این امر سبب خواهد شد برنامه ها بهتر عملیاتی شود و آسیب برخی تصمیم ها کاهش یابد.
درستی به اجرای طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه از سوی ستاد مبارزه با کالای قاچاق که در روزهای اخیر انجام شد اشاره کرد و یادآورشد: اصل طرح مشکلی ندارد اما شیوه اجرای آن و اینکه نخست باید در مبادی ورودی اجرا می شد جای مناقشه دارد.
طرح رجیستری یا کددار کردن گوشی تلفن همراه طرحی است که برای مقابله با قاچاق تلفن همراه در دستور کار قرار گرفته است. این طرح یک بار دیگر در سال ۱۳۸۵ اجرا شده بود که در عمل با شکست مواجه و متوقف شد.
درستی گفت، همزمان با اجرای این طرح باید شیوه اخذ مالیات از وارد کننده قانونی و آسان سازی امور گمرکی برای آنها مورد توجه قرارگیرد و علاوه برآن ریسک قاچاق برای قاچاقچی افزایش یابد تا طرح موفق شود.
این فعال صنفی از انجام مذاکره های متعدد برای بازنگری در شیوه اجرای طرح مبارزه با کالای قاچاق خبر داد و گفت: بزودی شیوه تازه از سوی مسوولان اطلاع رسانی خواهد شد.
وی با تاکید بر این موضوع که اجرای طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه شامل گوشی های موجود در دست مردم نخواهد شد، اضافه کرد: طرح ذکر شده تنها پس از تایید نهایی و برای کالاهایی خواهد بود که از مبادی غیر رسمی وارد می شوند.
درستی با انتقاد از کسانی که تلاش کردند جو آرام بازار را برهم بزنند خاطرنشان کرد: اکنون گوشی تلفن همراه در بازار به وفور در دسترس مردم قرار دارد و هیچ مشکلی درباره تامین آن نیست و مردم نگرانی نداشته باشند.
این فعال صنفی یادآورشد: کالای قاچاق بیشتر در واحدهایی است که مجوزهای لازم را از اتحادیه های مربوط دریافت نکرده اند و تلاش می شود هرچه سریعتر این واحدها ساماندهی شوند تا کالای قاچاق به راحتی نتواند محلی برای عرضه پیدا کند.
درستی با بیان اینکه مقرراست طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه با همکاری و هماهنگی اپراتورهای تلفن همراه کشور به مرحله اجرا درآید، گفت: همکاری خوب و برنامه ریزی شده موفقیت کامل طرح را به دنبال خواهد داشت.
قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هفته گذشته در نشستی خبری به اجرای طرح کددار کردن (رجیستری) گوشی تلفن همراه در کشور اشاره کرد و گفته بود، مرحله آزمایشی این طرح این هفته یا هفته آینده اجرایی خواهد شد.
وی گفته بود، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اردیبهشت امسال اجرای این طرح را تصویب کرد و دو ماه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فرصت داده شده است این طرح را اجرایی کند.
اجرای طرح مذکور نگرانی هایی را در بین شهروندان ایجاد کرده بود که بر همین اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کاهش نگرانی ها بیانیه ای صادر کرد که در آن عنوان شده بود:هنوز مقدمه های لازم برای اجرای طرح کد دار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری ) آماده نشده است و به طور قطع قبل از اجرای طرح، اطلاع رسانی لازم انجام می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: