۱ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶
با نصب سکوی فاز ٢١ تا ساعاتی دیگر

برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از پارس جنوبی محقق می شود

شمارش معکوس برای برداشت گاز از سکوی فاز ٢١ میدان گازی پارس جنوبی؛ با نصب این سازه دریایی، که هم اکنون مراحل مقدماتی خود را برای انجام مراحل نصب می‌گذراند، آغاز شد.

به گزارش عیارآنلاین، هم اکنون مراحل مقدماتی نصب سکوی فاز ٢١ آغاز شده است و در صورت مساعد بودن شرایط جوی، انتظار می رود این سکو بامداد یکشنبه (سوم مردادماه) در موقعیت خود در خلیج فارس نصب شود.

ابوالقاسم رحمانی، مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی نیز در این باره گفت: با راه اندازی سکوی فاز ٢١، یک میلیارد فوت مکعب به ظرفیت برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی اضافه می شود.

با اجرای فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی روزانه دو میلیارد فوت مکعب به ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی اضافه می شود. همچنین هدف از توسعه این فازها استخراج روزانه ۵٠ میلیون مترمکعب گاز برای تزریق به شبکه سراسری، تولید روزانه ٧٧ هزار بشکه میعانات گازی برای صادرات، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و سرانجام ۴٠٠ تن گوگرد برای صادرات است.

رحمانی تصریح کرد: تولید یک میلیارد فوت مکعبی گاز از سکوی فاز ٢١ میدان مشترک پارس جنوبی در حالی آغاز می‌شود که شرکت تاسیسات دریایی امسال (با احتساب سکوی فاز ٢١ )، نصب  چهار سکو را در فواصل بسیار کوتاه برعهده دارد.

مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی با بیان اینکه سکوی فاز ٢١ از معدود سازه هایی است که با پیشرفت بیش از ٩٨ درصد در محل خود در خلیج فارس نصب می‌شود، خاطرنشان کرد: بارگیری این سکو پنجم تیرماه امسال انجام و به همراه سکوی ١٩A در تاریخ ١٣ تیرماه یارد خرمشهر را به سوی موقعیت خود در خلیج فارس ترک کرد.

رحمانی با اشاره به نصب سکوی ١٩A در هفته گذشته از سوی این شرکت، اظهارکرد: پس از انجام موفق این عملیات، شناور اوشنیک پنج هزار، موقعیت فاز ١٩ را ترک و به سمت موقعیت فاز ٢١ برای نصب این سکو حرکت کرد.

مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی درباره زمان راه اندازی سکوی فاز ٢١ نیز اظهارکرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، با پایان یافتن عملیات نصب عرشه و ملحقات سکوی فاز ٢١،‌ این سکو آبانماه امسال راه اندازی شود.

رحمانی از جمله ویژگیهای سکوی فاز ٢١ را ساخت ٢٠ ماهه سکو اعلام کرد و ادامه داد: تغییر کارگاه ساخت این عرشه از یارد مهدویان به دلیل نداشتن ساختار مناسب و اشکالات فنی، به یارد یک شرکت تاسیسات دریایی سبب توقف ١٨ ماهه ساخت این سکو شد، در نتیجه سکوهای نیمه ساخته به یارد خرمشهر منتقل شده و با سرعت زیادی و در مدت ٢٠ ماه تکمیل شد.

مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی با اشاره به انجام ۶ میلیون نفر ساعت کار برای ساخت سکوهای فازهای ٢٠ و ٢١ در شرایط طاقت فرسای گرمای جنوب، یادآور شد: اشتغالزایی مستقیم روزانه بالغ بر ۶٠٠ نفر در قالب پیمانکاران اجرایی یارد خرمشهر از دیگر دستاوردهای اصلی اجرای این پروژه فراساحلی است.

وی انجام همه مراحل مهندسی از سوی واحد مهندسی این شرکت از یکسو و همچنین واگذاری سیستمهای کنترل سکوها (ESD، DCS و F&G) برای نخستین بار به شرکتهای ایرانی را حاکی از عزم و اراده  شرکت تاسیسات دریایی به بومی سازی تجهیزات پروژه های فراساحلی اعلام کرد.

رحمانی ادامه داد: انجام ١٠٠ درصدی عملیات ساخت، وزن کشی و بارگیری سکوها با تجهیزات ملکی شرکت تاسیسات دریایی با تکیه بر نیروهای متخصص داخلی، حمل دریایی و نصب این عرشه ها با بکارگیری شناورهای ملکی و در نهایت راه اندازی این سازه های دریایی، نشان از تحقق عملی اقتصاد مقاومتی در این عرصه است.

به گفته مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی نظارت کامل تیمهای کنترل کیفیت و بازرس شخص ثالث در تمام مدت زمان ساخت و عملیات هوک آپ، پیش راه اندازی و راه اندازی به عنوان دیگر ویژگیهای بخش فراساحل فازهای ٢٠ و ٢١ از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی پایان ساخت و نصب جکتها، متعلقات فازهای ٢٠ و ٢١ و لوله گذاری دریایی خطوط لوله ٣٢ و ۴ اینچ به طول ۴٠٠ کیلومتر را از دیگر فعالیتهای انجام شده از سوی شرکت تاسیسات دریایی اعلام کرد.

رحمانی همچنین پیشرفت ساخت سکوی فاز ٢٠ را ٩٠ درصد اعلام کرد و افزود: براساس برنامه‌ریزیهای انجام شده ساخت این سکو نیز تا پایان شهریورماه به پایان رسیده و پس از آن، نصب این سازه تا پایان مهر ماه انجام و عملیات راه اندازی آن آغاز خواهد شد.

به گفته رحمانی؛ متخصصان این شرکت همچنین فعالیتهای باقیمانده خطوط لوله دریا و راه اندازی خط لوله فازهای ٢٠ و ٢١ را تا پایان آبانماه تکمیل خواهند کرد.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: