کاهش طبیعی جمعیت اروپا و سیاست‌های ۱۰۰ ساله برای افزایش جمعیت

اروپا با گذار جمعیتی مواجه است و جمعیت اکثر کشورهای عضو این اتحادیه شروع به کاهش طبیعی کرده است؛ بسیاری از کشورهای اروپایی از مدت‌ها قبل دست به سیاستگذاری افزایش جمعیت زده‌اند تا از پیامدهای پیری و کاهش جمعیت در امان بمانند؛ فرانسه از صد سال قبل مشوق‌های فرزندآوری را به کار گرفت و آلمان دست به تغییر گسترده قوانین مهاجرت زده است.

کاهش جمعیتبه گزارش عیارآنلاین، هفته اخیر و به مناسبت روز جهانی جمعیت، بخش اشاعه اخبار کمیسیون اروپا، با انتشار گزارشی، از اولین کاهش طبیعی نرخ رشد جمعیت در قاره اروپا خبر داد. در اول ژانویه ۲۰۱۶ جمعیت اتحادیه اروپا ۵۱۰٫۱ میلیون نفر تخمین زده شد، در سال ۲۰۱۵ این تعداد در همین تاریخ، ۵۰۸٫۳ بود. تقریبا ۵٫۱ میلیون نوزاد در اتحادیه اروپا متولد شده‌اند در حالی که بیش از ۵٫۲ میلیون نفر فوت شده اند، این بدین معنی است که اروپا برای اولین بار رکورد کاهش طبیعی جمعیت را تجربه کرده است، ولی به علت مهاجرپذیری، تعداد کل جمعیت افزایش داشته است.

۱۳۹۵۰۴۲۳۰۳

در حال حاضر، همچنان آلمان با ۸۲٫۲ میلیون نفر، فرانسه با ۶۶٫۷ میلیون نفر، انگلیس با ۶۵٫۳ میلیون نفر و ایتالیا با ۶۰٫۷ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا هستند. این کشورها نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا را در خود جای داده‌اند.

۱۳۹۵۰۴۲۳۰۴

در طول سال ۲۰۱۵، جمعیت در ۱۷ کشور این اتحادیه افزایش پیدا کرده و در ۱۱ کشور کاهش داشته است. بیشترین افزایش در لوکزامبورگ بوده که رقم آن ۲۳٫۳ در هزار نفر و بعد اتریش با ۱۴٫۴ در هزار و آلمان با ۱۱٫۸ در هزار نفر بوده است. بیشترین کاهش جمعیت نیز در لیتوانی با ۱۱٫۳ – در هزار نفر رخ داده است.

۱۳۹۵۰۴۲۳۰۵

در طول سال ۲۰۱۵ حدود ۵٫۱ میلیون نوزاد در اروپا متولد شدند، یعنی ۴۰ هزار نفر کمتر نسبت به سال قبل؛ بیشترین نرخ تولد در اروپا متعلق به ایرلند با ۱۴٫۲ نوزاد در هزار نفر است، بعد از آن فرانسه با ۱۲ نوزاد در هزار نفر و بعد پادشاهی انگلیس با ۱۱٫۹ نوزاد قرار دارد.

۵٫۲ میلیون فوت در اروپا طی سال ۲۰۱۵ به ثبت رسید که ۲۸۶ هزار مورد بیش از سال قبل است.

اروپا با گذار جمعیتی مواجه است و جمعیت اکثر کشورهای عضو این اتحادیه شروع به کاهش طبیعی کرده است، کاهش طبیعی وقتی رخ می دهد که تعداد فوت از تولد زنده پیشی بگیرد، در این حالت جمعیت خالص شروع به کاهش می کند. بسیاری از کشورهای اروپایی از مدت‌ها قبل دست به سیاستگذاری افزایش جمعیت زده‌اند تا از پیامدهای پیری و کاهش جمعیت در امان بمانند؛ فرانسه از صد سال قبل مشوق‌های فرزندآوری را به کار گرفت و آلمان دست به تغییر گسترده قوانین مهاجرت زده است.

در گزارش چالش‌های منطقه‌ای در سال ۲۰۲۰ نیز اشاره شده است که تغییرات جمعیتی در مناطق مختلف قاره اروپا در سال‌های اخیر به‌وسیله تغییرات مهاجرتی مشخص می‌شود. این بدان معنی است که تا حد زیادی مناطق مهاجرت‌پذیر پتانسیل جمعیتی بالاتری برای رشد جمعیت دارند. با این حال، یک نتیجه نرخ بالا در مهاجرت می‌تواند چالش‌های مهم مربوط به تنوع قومی و درهم‌آمیختگی گروه‌های فرهنگی باشد. قطبش شرقی-غربی تغییرات جمعیتی در سال‌های اخیر، انسجام سرزمینی را به چالش می‌کشد. مناطق دچار کاهش جمعیت نیز در شرق و شمال اروپا متمرکز شده‌اند، مهاجرت منفی عمدتاً در بسیاری از مناطق شرق اروپا، به طور خاص در استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی و بلغارستان مشاهده می‌شود.

در نهایت پیامد تغییرات جمعیتی در اروپا را می‌توان در چهار محور طبقه‌بندی کرد، محور اول پیری جمعیت است که باعث افزایش هزینه‌های سلامت و بازنشستگی می‌شود، محور دوم شامل کاهش نیروی کار و کاهش قدرت تولید اقتصادی است که بر اقتصادهای تولیدمحور تاثیر منفی می‌گذارد، محور سوم کاهش مطلق جمعیت است که قدرت راهبردی کشورها را در صحنه بین‌الملل دچار بی‌ثباتی خواهد کرد و در نهایت محور چهارم شامل برخوردهای فرهنگی بین ساکنان بومی و مهاجران است که گاهی می‌تواند به شورش های اجتماعی، ایجاد پویش‌های نژادپرستانه و کاهش امنیت اجتماعی بیانجامد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: