رئیس اداره پیشگیری و مقابله با قاچاق شرکت ملی پخش اعلام کرد

کاهش ۷۱ درصدی قاچاق نفتگاز در ۲ ماه ابتدایی سال جاری

رئیس اداره پیشگیری و مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی از کاهش ۷۱ درصدی قاچاق نفتگاز، با اجرای طرح تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی بر حسب پیمایش در ۲ ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس اداره پیشگیری از عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق فرآورده های نفتی از کاهش ۷۱ درصدی قاچاق نفتگاز، با اجرای طرح تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی بر حسب پیمایش در دوماه نخست امسال خبر داد.

حسین عادلی با بیان این خبر افزود: سال قبل نسبت به سال ۹۳ با اجرای طرح پیمایش، میزان محموله‌های قاچاق کشف شده فرآورده‌های نفت‌سفید ۲۵ درصد، نفتگاز ۴۵ درصد و نفت‌کوره ۵۸ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به جزئیات طرح ملی و مهم تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی بر حسب پیمایش، گفت: این طرح در راستای اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تصویب‌نامه هیئت وزیران با همکاری وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، نفت و همچنین همکاری مستمر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ستاد حمل و نقل سوخت در دو مرحله، وظیفه ساماندهی تحویل سوخت به ناوگان حمل و نقل دیزلی را بر اساس پیمایش بر عهده دارد.

عادلی با بیان این‌که نتایج مثبت اجرای این طرح ملی کاملا ملموس است و با ادامه آن شاهد خروجی بهتری خواهیم بود، اظهار امیدواری کرد: با نهایی شدن این طرح گزارش دقیق آن در ماه‌های آینده از مجاری قانونی اعلام و منتشر شود.

وی در ادامه به تشریح مراحل و هدف‌گذاری این طرح پرداخت و گفت: تخصیص سوخت به ناوگان حمل و نقل برون شهری با استفاده از داده‌های موجود در سامانه بارنامه و صورت وضعیت حمل بار و مسافر در مرحله اول و تخصیص سوخت به ناوگان حمل و نقل درون شهری بر اساس اطلاعات سامانه موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS) و اسناد جابجایی کالا و مسافر، در مرحله دوم طرح اجرا می شود.

رئیس اداره پیشگیری از عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی افزود: با اجرای مرحله اول این طرح، از مهرماه سال گذشته تا کنون به طور میانگین روزانه میلیون‌ها لیتر در توزیع سوخت نفتگاز بخش حمل و نقل صرفه‌جویی حاصل شده است که با تکمیل و اجرای مرحله دوم طرح مذکور، با صرفه‌جویی بیشتری مواجه خواهیم بود.

وی افزود: بر اساس تجربیات میدانی به دست آمده، سازمان‌های متولی باید برای رفع عوامل شکل‌گیری قاچاق نسبت به مقادیر تخصیص میزان سوخت در بخشهای مختلف مصرف صنایع، کشاورزی و سایر بخشها توجه بیشتری نشان دهند.

عادلی با تاکید بر این‌که تشدید نظارت دستگاه‌های متولی درخواست‌کننده سوخت در این بخشها و رصد میزان تولید محصول و خدمات، در مدیریت و کاهش مبارزه با قاچاق سوخت موثر است، گفت: باید این اطمینان حاصل شود که در قبال تحویل مقدار مشخص سوخت برای تولید یک محصول، آن محصول تولید و به چرخه اقتصادی وارد شده است.

وی با بیان این‌که مبارزه با قاچاق سوخت در مسیر مثبتی قرار گرفته است، افزود: سیاستهای اجرایی با توجه به نتایج حاصله قابلیت تعمیم به سایر بخشهای مبارزه با قاچاق را به صورت الگو دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: