۳۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۲
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خبر داد

درخواست رسمی از پاکستان برای احداث نیروگاه برق نزدیک مرز/ امکان تبادل برق ایران و ارمنستان به گرجستان و روسیه تا ۱۸ ماه آینده

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از درخواست رسمی ایران برای ساخت نیروگاه در مرز پاکستان خبر داد و گفت: ایران به پاکستان اعلام کرده که می‌تواند در نزدیک مرز دو کشور نیروگاه برق تا میزان سه هزار مگاوات احداث کند.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان با تاکید بر اینکه پاکستان علاقه‌مند است ظرفیت واردات برق خود از ایران را از ۷۴ مگاوات به ۱۰۰ مگاوات افزایش دهد، گفت: این علاقه از سوی پاکستان باعث شد، تا ما حتی برای احداث نیروگاه در نزدیک مرز دو کشور درخواست رسمی و اعلام آمادگی کنیم تا نیروگاهی به قدرت سه هزار مگاوات احداث شود.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در تاسیسات برق نزدیک مرز کشور پاکستان در حال انجام است که می تواند تا اواخر پاییز امسال صادرات برق به پاکستان را به ۱۰۰ مگاوات ساعت برساند.
فلاحتیان خاطر نشان کرد: اعلام آمادگی ایران برای احداث نیروگاه به میزان سه هزار مگاوات و صادرات برق در راستای علاقه طرف پاکستانی است، پس اگر پاکستان نظر مساعد خود را اعلام کند، ایران برای انعقاد قراردادهای درازمدت حاضر است.

*انتقال برق ایران به اروپا از دو مسیر

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: انتقال برق ایران به اروپا از دو مسیر می‌تواند رخ دهد که مسیر نخست از طریق ارمنستان، گرجستان، روسیه و مسیر دوم از طریق آذربایجان و روسیه خواهد بود، طوری که در زمینه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای انتقال برق از طریق ایران، آذربایجان و روسیه زیرساخت‌های لازم در کشور و استان آذربایجان فراهم و پست‌ها به همراه خط انتقال ۱۰۰درصد آماده شده است.

فلاحتیان افزود: در مورد مسیر ارمنستان، گرجستان و روسیه نیز خط جدید انتقال برق در خاک کشور ارمنستان در حال حاضر توسط شرکت‌های ایرانی در حال احداث است که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته این خط ظرف ۱۸ ماه آینده به بهره برداری می‌رسد و امکان تبادل برق ایران و ارمنستان را به سمت گرجستان و روسیه فراهم و توان آن را نیز از ۳۵۰ مگاوات به هزار و ۲۰۰ مگاوات افزایش خواهد داد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: