جوانه 47 منتشر شد

نوسان قیمت نهاده‌های دامی وارداتی، بلای جان تنظیم بازار مرغ

وابستگی شدید در واردات نهاده‌های طیور مهم‌ترین پاشنه آشیل صنعت مرغ‌داری است که در صورت تأمین آن در داخل کشور و کاهش وابستگی طی بازه زمانی مشخص، این امکان برای مسئولین تنظیم بازار حاصل می‌شود تا ضمن کنترل بهتر قیمت‌ها، از نوسانات ناگهانی قیمت مرغ بکاهند.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌وهفتمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. بررسی تحولات بازار مرغ و شکر در این شماره پرداخته شده است.

نوسان قیمت نهاده‌های دامی وارداتی، بلای جان تنظیم بازار مرغ

گوشت مرغافزایش قیمت مرغ طی دو ماه گذشته، از جمله مسائل مهم حوزه دام و طیور بوده است. به‌طورمعمول ماهانه ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام می‌شود، درحالی‌که امسال این میزان در مقایسه با سال گذشته کاهش ۵ تا ۶ درصدی را تجربه کرد. از جمله دلایل کاهش تولید مرغ، ضرر و زیان پی‌درپی تولیدکنندگان مرغ گوشتی طی ماه‌های گذشته است. بخش عمده‌ای از گله‌های مرغ مادر به‌ویژه در استان مازندران حذف شدند که همین امر باعث کاهش جوجه‌ریزی در دوره پایانی تولید -که اوج زمان جوجه‌ریزی است- شد. از جمله مسائل مهم در تولید و تنظیم بازار مرغ می‌توان به قیمت خوراک طیور، وجود دلالان و برنامه‌ریزی برای صادرات مازاد این محصول به کشورهای همسایه اشاره نمود.

از آنجایی که حدود ۷۰ درصد قیمت تمام شده مرغ ناشی از خوراک است و در حال حاضر، بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد دان مرغ از خارج کشور وارد می‌شود، قیمت این محصول همواره با نوساناتی همراه بوده ‌است. در حال حاضر، سالانه بیش از ۷ میلیون تن نهاده‌های دامی از ۷ کشور هند، فرانسه، برزیل، اوکراین، روسیه، آذربایجان و قزاقستان وارد کشور می‌شود و در تولید گوشت، مرغ و تخم‌مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وجود دلالان در بازار مرغ نیز از جمله عواملی است که به نوسانات قیمتی دامن زده است. رئیس هیئت‌مدیره انجمن مرغ گوشتی در پاسخ به این سؤال که قیمت مرغ چگونه تعیین می‌شود، ضمن اشاره به قیمت‌گذاری مرغ از طریق عرضه و تقاضا، افزود: «در اصل این دلالان هستند که سلسله جنبان عرضه و تقاضا هستند».

علاوه بر دلایل فوق، اختلاف تولیدکنندگان و مسئولان بر سر قیمت نهایی عرضه مرغ، بر نابسامانی قیمتی این محصول افزوده است. در حال حاضر تولیدکنندگان، قیمت زیر ۸۰۰۰ تومان را توجیه‌پذیر نمی‌دانند اما مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده است: «توزیع و فروش گوشت گرم مرغ باقیمت بالای ۷۲۰۰ تومان خلاف قانون است و باید با متخلفان برخورد شود». این در حالی‌ است که قیمت مرغ در بازار در حال حاضر به بالای ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

در بین دلایل ارائه‌شده برای نابسامانی قیمت مرغ، وابستگی شدید در واردات نهاده‌های طیور -به دلیل سهم بالای آن در قیمت تمام‌شده تولید- مهم‌ترین پاشنه آشیل صنعت مرغ‌داری است؛ در صورت تأمین نهاده‌های طیور در داخل کشور و کاهش وابستگی طی بازه زمانی مشخص، این امکان برای مسئولین تنظیم بازار حاصل می‌شود تا ضمن کنترل بهتر قیمت‌ها، از نوسانات ناگهانی قیمت مرغ بکاهند.

شکر وارداتی، کارخانه تصفیه قند و نوسانات قیمتی

شکر سفید_واردات شکر_قیمت شکر خامنوسان بازار شکر طی هفته‌های اخیر باعث افزایش قیمت این محصول و نگرانی تولیدکنندگانی که از شکر به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند شد. از اوایل ماه مبارک رمضان قیمت شکر روند صعودی پیدا کرد و در مقطعی به بیش از ۳۰۰۰ تومان در کیلوگرم رسید؛ البته این قیمت پایدار نبود و با نوساناتی نیز همراه بود.

مسئله واردات شکر خام به کشور، کشت نیشکر و چغندرقند و همچنین فراوری آن‌ها در کارخانه‌های تصفیه قند و شکر همواره از موضوعات چالشی بوده و معمولاً هرسال یک حلقه از این زنجیره دچار مشکل بوده‌است. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار شکر وجود ندارد عنوان کرد: «بر اساس برآوردی که از بازار شکر صورت گرفت شرایط این محصول تحت تاثیر برخی عوامل زمانی و اقلیمی بوده که باعث تاخیر کوتاه در واردات شکر شده است. البته در کنار این عوامل دلال‌بازی نیز تأثیر بسیاری در گرانی آن در مقطع زمانی کوتاه شد». دبیر هیئت مدیره انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر نیز اشکال ایجادشده در واردات شکر را بارندگی‌های ۴۰ روزه برزیل دانست که بارگیری به‌منظور واردات کمکی را متوقف کرد.

به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تصفیه‌کنندگان شکر خام، میزان کسری مواد اولیه کارخانه‎های تصفیه قند و شکر در داخل کشور حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن در سال است؛ درحالی‌که دولت طی دو سال اخیر، مانع تأمین مواد اولیه کارخانه‌های این بخش شده است. در همین رابطه، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران با بیان اینکه در یک ماه گذشته نوسانات متعددی در تامین شکر داخلی اتفاق افتاد، افزود: «به همین دلیل، بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی دچار مشکل شدند».

در رابطه با تأثیر کمبود شکر به‌واسطه وابستگی به واردات، دبیر انجمن صنفی صنایع شیرینی و شکلات ضمن بیان اینکه ممنوعیت واردات شکر باعث شده تا این ماده اولیه کارخانجات در بازار نایاب شود، افزود: «این تصمیم بسیاری از کارخانه‌های شکلات و شیرینی را تعطیل کرده است». این در حالی است که اگر این کارخانه‌ها علاوه بر تصفیه شکر، به تولید آن نیز بپردازند از طرفی مواد اولیه خود را تأمین نموده‌اند و از طرف دیگر با افزایش تولید شکر، وابستگی به واردات این محصول کاهش خواهد یافت.

در مجموع به نظر می‌رسد درصورتی‌که دولت واردات این محصول را به اندازه نیاز مدیریت نماید و از کارخانه‌های تصفیه شکر جهت تبدیل‌شدن به کارخانه تولیدکننده شکر حمایت نماید، از میزان وابستگی به واردات شکر و به‌تبع آن نوسانات هرساله در قیمت این محصول کاسته شود.

یک لحظه درنگ

به گفته رکنی، معاون وزیرجهادکشاورزی، در حال حاضر سرانه تولید گوشت مرغ در کشور ۲۷ کیلوگرم است و قصد داریم ظرف ۱۰ سال آینده این عدد را به ۳۲.۵ کیلوگرم برسانیم. این گفته رکنی در حالی است که از طرفی مشکل اصلی این صنعت وابستگی به تأمین خوراک است و از طرف دیگر با همین میزان ظرفیت تولیدی گوشت مرغ، در صادرات مقادیر مازاد باوجود فرصت‌های بالقوه‌ای همچون روسیه، موفقیت صادراتی چندانی برای کشور به دست نیامده است.

سایر اخبار مهم

موظف شدن وزارت جهاد برای تشکیل صندوق حمایت از توسعه زنجیره صنعت شیر کشور

با تصمیم هیئت‌وزیران، به‌منظور مدیریت یکپارچه زنجیره تولید شیر خام تا عرضه محصولات لبنی با رویکرد تقویت بخش غیردولتی، وزارت جهاد کشاورزی موظف شد نسبت به تشکیل صندوق حمایت از توسعه زنجیره صنعت شیر کشور اقدام نماید. به‌منظور حمایت از تولید فرآورده‌های لبنی و بهبود کارکردهای صادراتی و باهدف افزایش بهره‌وری و ارتقای کیفیت تولید شیر خام، تا سقف دو هزار میلیارد ریال بابت ارائه مشوق‌های صادراتی از محل اعتبارات مصوب مربوط قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور اختصاص می‌یابد.

مدیر ایمنی وزارت دفاع: با سدسازی‌ها بحران ایجاد کردیم

ستاره، مدیر ایمنی وزارت دفاع: ۱۱ قنات ما اخیراً در یونسکو ثبت شد یعنی ما کشوری بودیم که می‌دانستیم با منابع آب چه کنیم، اما با سدسازی‌ها کشور را به بحران رساندیم و پله بعدی فاجعه خواهد بود. محیط‌زیست دیگر یک شعار نیست و باید به یک شعور در سطح کشور تبدیل شود. امنیت ملی فقط به داشتن توان نظامی و سلاح نیست، حوزه‌های آبخیز، مزارع، جنگل‌ها، منابع ژنتیکی، اقلیم و… هم بخش مهمی از امنیت ملی است که به‌ندرت مدنظر خبرگان و کارشناسان است.

لایحه حمایت از محیط‌بانان و هوای پاک تقدیم مجلس شد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست: ۲ لایحه حمایت حقوقی بیشتر از محیط بانان و هوای پاک را تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم. حمایت از این لایحه و کمک به تصویب آن می‌تواند امنیت جانی و شغلی محیط بانان را بیشتر تأمین کند. بیشتر محیط بانانی که در مأموریت سازمانی و درگیری با متخلفان شکار در مراجع قضایی محکوم شدند اکنون در شرف آزادی قرار دارند. دیروز نیز یکی از محیط بانان زندانی در استان خراسان با رضایت خانواده مقتول آزاد شد و این می‌تواند خبر نویدبخشی برای سایر محیط بانان زندانی باشد.

نایب‌رئیس اتاق ایران و روسیه: ایران سهم خود را از بازار روسیه می‌گیرد/ نگران ترک‌ها نیستیم

قدیر قیافه، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه: برای افزایش معاملات تجاری دو کشور نیازمند زیرساخت‌های نرم‌افزاری مناسب هستیم که با سفر رئیس‌کل گمرک روسیه به ایران پروتکل همکاری میان دو کشور به امضا رسیده و تا شهریورماه سال جاری اجرایی می‌شود. میزان معاملات خارجی روسیه در سال حدود ۸۰۰ میلیارد دلار است که ۳۰۰ میلیارد دلار آن، سهم واردات است. در این میان سهم محصولات کشاورزی و مواد غذایی و مصرفی ۴۳میلیارد دلار است که اگر از این میزان ۱۰درصد آن را تصاحب کنیم، ارزش آن ۴٫۳میلیارد دلار می‌شود که رقم قابل‌توجهی است.

دبیر کل خانه کشاورز: میوه‌های خارجی قاچاق نیستند

کلانتری، دبیر کل خانه کشاورز: میوه‌های خارجی عرضه‌شده در بازار قاچاق نیستند و از مبادی غیررسمی با وسایل حمل‌ونقل غیراستاندارد و از طریق کوله بری وارد نمی‌شود، چراکه واردات میوه به کانتینرهای یخچال دار احتیاج دارد که مسلماً این محصولات از مبادی رسمی و با مجوز وارد می‌شوند و مراحل قانونی را طی می‌کنند. اگر واردات میوه ممنوع است، وزارت جهاد کشاورزی و دولت موظف‌اند میوه قاچاق عرضه‌شده در بازار را که به‌صورت پنهانی نیز به فروش نمی‌رسند، از سطح بازار جمع‌آوری کنند. مأموران قرنطینه مستقر در مرزها و گمرک‌ها نیز باید نسبت به واردات میوه حساسیت بیشتری به خرج دهند و گواهی‌های بهداشتی را بر اساس ارزیابی‌های بهداشتی دقیق صادر کنند.

افزایش خرید توافقی شیر خام/ میانگین قیمت به ۱۱۵۰ تومان رسید

مقدسی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاو داران: تعداد استان‌هایی که خرید توافقی شیر خام در آن‌ها انجام می‌شود، رو به افزایش است، میانگین شیر خام در کشور بین۱۱۴۰ تا ۱۱۵۰ تومان است. بر اساس آخرین آماری که ما کسب کرده‌ایم روزانه ۱۰۰۰ تن شیر خام مازاد از بازار دامداران خریداری می‌شود. در حال حاضر میانگین قیمتی این کالا بین ۱۱۴۰ تا ۱۱۵۰ تومان است. به گفته وی، در اجرای طرح خرید توافقی، میانگین نرخ خرید شیر خام از دامداران ۱۲۷۰ تومان است.

با حکم وزیر، ستاد پایش قاچاق محصولات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود

بر اساس حکم وزیر جهاد کشاورزی، ستاد پایش قاچاق محصولات کشاورزی که با عضویت معاونان امور زراعت، امور باغبانی، امور تولیدات دامی،شیلات، روسای سازمان‌های دامپزشکی و حفظ نباتات، روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های مرتبط (عنداللزوم) و مدیران کل دفاتر حراست و بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات تشکیل می‌شود، موظف است وضعیت قاچاق محصولات کشاورزی را به‌طور مستمر رصد کرده و راهکارهای مقابله با آن را از طریق مراجع مسئول پیگیری و نتایج آن را ماهانه به وزیر جهاد کشاورزی گزارش نماید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی: رکورد ۹۵ ساله تولید شکر شکست

کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی: افزایش تولید چغندرقند در کشور منجر به افزایش تولید شکر شده است. این مهم نتیجه همکاری بخش خصوصی با دولت است و درنتیجه آن رکود تولید شکر علیرغم کاهش سطح زیر کشت با تولید یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن در ۹۵ سال گذشته شکسته شد.

نایب‌رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه لبنی: بازار صادرات لبنیات همچنان کساد است

اسماعیلی، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه لبنی: بازار صادرات لبنیات همچنان کساد است، باید درزمینهٔ افزایش مصرف سرانه داخلی جدی‌تر کار شود. وضعیت صادرات محصولات لبنی همچنان مانند گذشته بی‌رونق بوده و تفاوت چندانی نکرده است. بنده به‌عنوان یک کارشناس صنعت لبنیات معتقد هستم، ما به‌جای اینکه یارانه‌ها را صرف رونق بخشیدن به صادرات کنیم، باید آن را برای بالا بردن مصرف سرانه داخل هزینه کنیم، چراکه به‌شدت نیازمند هستیم مصرف فرآورده‌های لبنی در کشور افزایش پیدا کند؛ بنابراین باید در این زمینه بیشتر و جدی‌تر کارکنیم. یارانه‌ها باید صرف این شود که قیمت تمام‌شده تولید محصولات لبنی کاهش پیدا کند تا مردم توان خرید و مصرف این فرآورده‌ها را داشته باشند.

رئیس اتاق اصناف: ترکیه تهدیدی برای بازارهای ایران در روسیه نیست

فاضلی، رئیس اتاق اصناف کشور: متأسفانه ایران در غیاب ترک‌ها در روسیه نتوانست بازاری دست‌وپا کند که اکنون آن را با روان‌سازی روابط دو کشور از دست بدهد. اتفاق مثبت صورت گرفته مشخص شدن عمق مشکلات در حوزه بازرگانی و لزوم توجه و تجهیز فنی و زیرساختی بود. ترکیه تهدیدی برای بازارهای ایران در روسیه نیست؛ نبود شبکه ریلی و تصمیم‌گیری برای ارتقاء آن، نبود سیستم بسته‌بندی و برند سازی از معضلاتی است که اگر به بهانه ورود به بازار روسیه برجسته شد می‌تواند اثر مفید خود را در اقتصاد کشور به‌جا بگذارد. بخش کشاورزی برای ورود به بازارهای بین‌المللی نیازمند بازمهندسی چندمنظوره است، به این معنا که حذف واسطه‌های غیرمفید و کاهش قیمت تمام‌شده باید در اولویت قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: