بیمه سلامت زیر تیغ

 گزارش// بیش از یک سال و نیم از اجرای طرح ملی بیمه همگانی می‌گذرد. خبر خوب این است که در این مدت ۳۰ میلیون نفری که پیش از این از خدمات بیمه درمان بی‌بهره بودند، تحت پوشش بیمه رایگان سلامت ایرانیان قرار گرفتند. اما خبر بد ماجرا  به ۶۵۰۰ میلیارد تومان بدهی سازمان سلامت ایرانیان به مراکز درمانی باز می‌گردد؛ بدهی‌ای که صدای وزارت بهداشت را در‌آورده و دولت را در پرداختش عاجز کرده است، به طوری که پس از این مدت، مدیران بخش‌ها مرتب به فکر مدیریت هزینه‌ها افتاده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، بیش از یک سال و نیم از اجرای طرح ملی بیمه همگانی می‌گذرد. خبر خوب این است که در این مدت ۳۰ میلیون نفری که پیش از این از خدمات بیمه درمان بی‌بهره بودند، تحت پوشش بیمه رایگان سلامت ایرانیان قرار گرفتند. اما خبر بد ماجرا  به ۶۵۰۰ میلیارد تومان بدهی سازمان سلامت ایرانیان به مراکز درمانی باز می‌گردد؛ بدهی‌ای که صدای وزارت بهداشت را در‌آورده و دولت را در پرداختش عاجز کرده است، به طوری که پس از این مدت، مدیران بخش‌ها مرتب به فکر مدیریت هزینه‌ها افتاده‌اند.

پالایش بیمه شده‌ها
شهریور پارسال بود که زمزمه‌های‌ پالایش افراد برای پوشش بیمه سلامت ایرانیان به گوش رسید، اما بعد از گذشت هفت ماه، اجرایی نشد. دی ماه سال ۹۳ زمانی که بیمه سلامت ایرانیان به عنوان مهم‌ترین اقدام حمایتی دولت یازدهم رونمایی شد‌، جمعیت کسانی که در پوشش هیچ بیمه‌ای نبودند، بین ۶ تا هشت میلیون نفر برآورد شد، اما بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بیمه سلامت ایرانیان، اکنون حدود ۳۰ میلیون نفر به صورت رایگان از خدمات بیمه درمانی سلامت استفاده می‌کنند. این در حالی است که به گفته برخی کارشناسان، جمعیت هدف این بیمه، اقشار آسیب‌پذیری بوده‌اند که باید به صورت صد‌درصد مورد حمایت خدمات درمانی قرار می‌گرفته‌اند که جمعیت‌شان از ۱۰ میلیون نفر تجاوز نمی‌کند. در حال حاضر مبلغ سرانه درمان ۲۱ هزار تومان است. دولت ماهانه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان، حق بیمه افرادی را که در لایه‌های حمایتی هستند، تقبل می‌کند.

گرچه‌ بر اساس برآوردهای اولیه به نظر می‌رسید کمتر از۶ میلیون نفر فاقد بیمه  درمانی باشند، اما به دلیل باز گذاشتن امکان ثبت‌نام در مقاطع اولیه راه‌اندازی بیمه همگانی سلامت ایرانیان، تعداد مراجعان از  ۱۰ میلیون نفر گذشت؛ به طوری که  برخی برای استفاده از بیمه رایگان دولت اقدام به قطع بیمه افراد تحت تکفل خود کرده‌اند تا به این وسیله مجبور به پرداخت حق بیمه درمانی آنها نباشند و از خدمات رایگان بیمه سلامت ایرانیان استفاده کنند. اسماعیل گرجی‌پور، مدیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت کار در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» گفته بود این موضوع به دلیل تکمیل نبودن بانک اطلاعاتی خانوار رخ داده و با تکمیل این بانک اطلاعاتی می‌توان جلوی مواردی از این دست را گرفت.
علی اکبری، مدیر کل سابق بیمه سلامت ایرانیان در این باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «۴۱ میلیون نفر در پوشش بیمه سلامت ایرانیان هستند‌، اما تنها ۱۱ میلیون نفر حق بیمه پرداخت می‌کنند و این موضوع در کشوری که هنوز نظام ارجاع و پزشک خانواده در آن راه‌اندازی نشده است، هزینه‌های فراوانی را به دولت تحمیل می‌کند.»
او با بیان اینکه در طرح تحول سلامت میزان بار القایی به مراکز درمانی رشد قابل توجهی داشته است، می‌گوید: «این مراجعات بیشتر در مورد پزشکان تخصصی بوده است که هزینه‌های زیادی دارد و بیمه‌ها مجبور به پرداخت آن هستند. این در حالی است که اساسا بیمه سلامت حق بیمه‌ای نیز از بیمه‌شدگان خود دریافت نمی‌کند و مجبور است همه آن را از طریق بودجه دولتی پرداخت کند.»

منبع: فرهیختگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: