رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی:

ذرت دامی ۵۰درصد گران شد

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی از گرانی ۵۰ درصدی ذرت دامی وارداتی در یک ماه گذشته خبر داد و گفت: آقای «م» نقشی در انحصار ندارد،دیگران توان و امکان واردات ندارند ولی این واردکننده با بهره گیری از روابط خود برای جمهوری اسلامی ال‌سی باز می کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد یوسفی در خصوص افزایش قیمت مواد اولیه خوراک دام و طیور اظهار کرد: قیمت ذرت در یک ماه گذشته به یکباره افزایش چشمگیری پیدا کرده است به طوری که ذرت وارداتی از هر کیلوگرم ۶۳۰ تومان سال گذشته به ۹۵۰ تومان تا هزار تومان در هر کیلوگرم افزایش یافته است.

وی افزود: در سال گذشته هر کیلوگرم ذرت داخلی ۹۳۰ تا ۹۴۰ تومان به فروش می‌رسید و ذرت خارجی ۶۵۰ تومان قیمت داشت که دولت از اعتبارات خود مابه‌التفاوت ذرت داخلی و خارجی را به کشاورزان پرداخت می‌کرد.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: اما در یک ماه گذشته با کاهش وارداتی که در سال جاری صورت گرفته است به یکباره قیمت ذرت وارداتی از ۶۵۰ تومان به ۹۵۰ تا هزار تومان در هر کیلوگرم افزایش یافت.

وی تصریح کرد: در این شر ایط نیز شرکت پشتیبانی امور دام هر کیلوگرم ذرت خود را برای تنظیم بازار ۸۸۰ تومان عرضه می‌کند.

* مشکلات پیش‌روی نقل و انتقال پول در خوراک دام کماکان وجود دارد

یوسفی درباره دلایل افزایش قیمت ذرت در بازار ایران تصریح کرد: قیمت‌های جهانی وقتی کمی افزایش پیدا می‌کند یا اینکه فصل برداشت ذرت برزیل نیست و در آنجا برداشت کمتری صورت می‌گیرد وارد کنندگان نیز سعی می‌کنند در این اوقات کمتر خرید کنند که این امر باعث افزایش قیمت ذرت در بازار داخلی می‌شود و همچنین کسانی که از قبل ذرت وارد کرده‌اند محصول خود را به قیمت بیشتر و به نرخ بالا می‌فروشند.

وی گفت: مشکلات گشایش ای‌سی و انتقال پول کماکان پیش روی صنعت طیور کشور است و برای واردات خوراک دام با مشکلاتی از قبیل گشایش ال‌سی، استفاده از دلار و… مواجه هستیم که این عوامل شرایط واردات را دشوار کرده است.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: مهرفرد قائم مقام بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی اخیراً به موضوع افزایش قیمت خوراک دام ورود کرده و در این خصوص گزارشاتی به مسئولین ذیربط از قبیل سازمان حمایت ارائه کرده است.

* هر کس امکانات بیشتری داشته باشد بازار نهاده های دامی را کنترل می‌کند

یوسفی در پاسخ به این سوال که آیا انحصار افرادی مثل آقای “م” در بازار خوراک دام باعث افزایش قیمت شده است یا خیر، گفت: در بخش واردات نهاده های دامی به هیچ وجه انحصاری وجود ندارد و هر کس بتواند و امکانات بیشتری داشته باشد بازار را کنترل می‌کند.

وی افزود: به نظر من آقای «م» در برخی موارد به صنعت طیور کشور خدمت کرده است و از امکانات خود در این ارتباط استفاده کرده است.

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: در شرایطی که نمی‌شود از دلار استفاده کرد یا ال‌سی باز کرد آقای «م» این کار را انجام داده و از روابط و امکانات خود بهره گرفته است.

* بانکهای اروپایی از نقل و انتقال پول خوراک دام نیز می‌ترسند

یوسفی خاطرنشان کرد: بانکهای اروپایی هنوز نیز برای برقراری ارتباط با بانکهای ایرانی حتی در بخش نقل و انتقال پول خوراک دام مشکل دارند و از جریمه سیستم پولی آمریکا نیز می‌ترسند زیرا در گذشته خسارت‌ها و جریمه‌های سنگینی به دلیل ارتباط با ایران پرداخت کرده‌اند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ایران در شرایط فعلی بیشتر می‌تواند با کشورهایی کار کند که در آنجا پول دارد و امکان برقراری ارتباط پولی با آنها مانند هند و روسیه وجود دارد.

* نرخ مرغ در میادین میوه و تره‌بار به ۷۱۰۰ تومان کاهش یافت

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی در خصوص قیمت مرغ در بازار مصرف در کشتارگاه گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده ۵ هزار تومان و مرغ کشته ۷ هزار تومان و نرخ این محصول در میادین میوه و تره‌بار ۷۱۰۰ تومان است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: