معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تراز تجاری بخش کشاورزی در سال گذشته ۱۳۸ میلیون دلار بهبود یافت

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تراز تجارت خارجی بخش کشاورزی در سه ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۳۸ میلیون دلار بهبود یافت.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالمهدی بخشنده با بیان این که تراز تجارت خارجی بخش کشاورزی تا انتهای خرداد ماه سال جاری به منفی ۷۹۶ میلیون دلار رسید، اظهار کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (منفی ۹۳۴ میلیون دلار) ۱۳۸ میلیون دلار بهبود یافته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سه ماهه اول امسال میزان صادرات بخش کشاورزی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد افزایش و واردات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶٫۷ درصد کاهش داشته است.
بخشنده سهم بخش کشاورزی از صادرات غیرنفتی کشور را در مدت یاد شده از نظر وزنی ۴٫۷ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۱٫۹ درصد اعلام کرد.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۳۱۳ هزارتن تولیدات بخش کشاورزی ایران به ارزش یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار در سه ماهه اول امسال به کشورهای دیگر صادر شده است.
بخشنده پنج قلم عمده صادراتی بخش کشاورزی را از لحاظ ارزشی پسته با پوست (۱۳۷ میلیون دلار)، رب گوجه فرنگی(۵۳ میلیون دلار)، سیب تازه (۴۹ میلیون دلار)،مغز پسته (۴۶ میلیون دلار) و ماست(۴۵ میلیون دلار) اعلام کرد و افزود: در سه ماه اول سال جاری،صادرات بخش کشاورزی در محصولات باغبانی ۷۲ درصد،شیلاتی ۳۶ درصد و دام و طیور ۱۰ درصد از لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
وی پنج قلم عمده وارداتی در سه ماهه اول امسال را ذرت دامی،لوبیای سویا،کنجاله و سایر آخال های جامد از سویا، برنج نیمه سفید و یا کامل سفید شده و سایر به صورت دانه به جز گندم دامی عنوان و خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول امسال واردات بخش کشاورزی از دو میلیارد و ۱۸۶ میلیون دلار در سال گذشته به دو میلیارد و ۳۹ میلیون دلار از نظر ارزشی کاهش یافته است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: