تحلیل آمار تجارت خارجی کشور در 3 ماه ابتدایی 95

رشد خام فروشی!

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی درحدود ۳۷۷ دلار بوده است که نسبت به سال قبل ۱۳ درصد کاهش داشته و همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت ۱۲۴۰ دلار وارد کشور شده که در همین مدت ۶ درصد افزایش یافته است. بنابراین می‌توان گفت محصولات صادراتی ایران در مقایسه با محصولات وارداتی از قیمت واحد بسیار کمتری برخوردارند و محصولات وارداتی بیش از ۳ برابر محصولات صادراتی قیمت دارند.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی با ۵٫۳ درصد کاهش به ۱۰٫۵ میلیارد دلار رسیده است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با کاهش ۱۳ درصدی به ۹ میلیارد دلار رسیده است. در جدول زیر آمار مقایسه‌ای میزان صادرات و واردات کشور در سه ماه نخست سال ۱۳۹۵ نشان داده شده است.

۱

به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت ۱٫۵ میلیارد دلار بوده است. کاهش آمار تجارت خارجی کشور نشان از آن دارد که همچنان گره‌ها و موانع موجود در تجارت خارجی کشور، در عمل مرتفع نشده و بازرگانان همچنان با مشکلات ناشی از تحریم‌ها مواجه هستند.

از صادرات ۱۰٫۵ میلیارد دلاری در این مدت، ۱٫۷ میلیارد دلار سهم صادرات میعانات گازی، ۳٫۵ میلیارد دلار سهم محصولات پتروشیمی و ۵٫۲ میلیارد دلار سهم سایر کالاها بوده است. میزان صادرات کشور در بخش میعانات گازی و پتروشیمی از نظر قیمت دلاری با افت مواجه شده ولی در بخش سایر کالاها با افزایش همراه بوده است. در جدول زیر آمار صادرات کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری به تفکیک بخش‌های صادراتی نشان داده شده است.

۲

همانطور که از جدول بالا مشخص است میزان صادرات میعانات گازی از نظر وزنی ۳۵ درصد و از نظر قیمت دلاری ۳۲ درصد کاهش داشته است. کاهش میزان صادرات میعانات گازی یکی از دلایل اصلی کاهش ۵٫۳ درصدی کل صادرات کشور بوده است، به طوریکه مجموع صادرات غیر نفتی کشور بدون احتساب میعانات گازی با افزایش همراه بوده است. میزان صادرات محصولات پتروشیمی در این مدت گرچه از نظر وزنی ۱۳ درصد افزایش یافته ولی از نظر قیمت دلاری صادرات این محصولات ۴ درصد کاهش داشته است که نشان از کاهش قیمت محصولات پتروشیمی صادراتی ایران دارد. در بخش سایر کالاها نیز میزان صادرات از نظر وزنی ۲۵ درصد و از نظر قیمت دلاری ۱۰ درصد افزایش داشته است و در این بخش نیز شاهد کاهش قیمت هر تن کالای صادراتی هستیم که نشان از افزایش میزان خام فروشی دارد.

.

کالاهای عمده‌ی صادراتی

چنانچه تقسیم بندی تعرفه‌های ۸ رقمی، که کالاها را به کوچک‌ترین دسته‌ها تفکیک می‌کند در نظر بگیریم، در سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵، «میعانات گازی» با ۱۶۹۰ میلیون دلار، «سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع‌شده» با ۴۳۴ میلیون دلار، «ورقه‌های گرم نورد فولادی» با ۳۵۴ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با ۳۴۳ میلیون دلار و «سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» با ۲۹۱ میلیون دلار در بین کالاهای صادراتی غیرنفتی رتبه‌های اول تا پنجم را داشته‌اند. در جدول زیر ده کالای اول در صادرات غیر نفتی ایران در سه ماه نخست سال جاری نشان داده شده‌است.

۳

اما در تقسیم بندی کلی‌تر محصولات عمده‌ی صادراتی ایران را «میعانات گازی» با ۱۶۹۰ میلیون دلار، «گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع‌شده» با ۹۷۶ میلیون دلار، «انواع پلی اتیلن» با ۷۹۰ میلیون دلار، «فرآورده‌های با حداقل ۷۰ درصد نفت و روغن‌های نفتی» با ۵۳۴ میلیون دلار و «هیدروکربورهای حلقوی» با ۴۱۶ میلیون دلار و «ورقه‌های گرم نورد ازآهن و فولاد» با ۳۶۵ میلیون دلار تشکیل داده‌اند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات صادراتی در سه ماه نخست سال ۱۳۹۵ نشان داده شده‌است.

۴

همانطور که در جداول بالا مشخص است عمده‌ی محصولات صادراتی ایران را محصولات با فرآوری بسیار کم پالایشگاهی و پتروشیمی تشکیل داده‌اند و محصولات با ارزش افزوده جایگاهی در صادرات کشور ندارند.

در بین کالاهای صادراتی میزان صادرات محصولاتی چون مس، سنگ آهن و ورقه‌های فولادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش همراه بوده و میزان صادرات محصولاتی چون میعانات گازی، گازهای نفتی مایع شده و متانول کاهش یافته است.

کالاهای عمده‌ی وارداتی

در تقسیم بندی جزئی «دستگاه‌های رادار و کمک ناوبری» با ۴۵۰ میلیون دلار، «ذرت» با ۲۷۲ میلیون دلار، «دانه سویا» با ۲۲۱ میلیون دلار ،«کنجاله سویا» با ۲۱۵ میلیون دلار و «برنج» با ۱۹۷ میلیون دلار عمده محصولات وارداتی کشور در سه ماه ابتدایی سال هستند. در جدول زیر ده کالای اول وارداتی ایران در این مدت نشان داده شده است.

۵

نکته جالب توجه در آمار واردات سال جاری واردات قابل توجه «دستگاه‌های رادار و کمک ناوبری» از کشور روسیه است که اقدامی بی سابقه بوده و این کشور را در بین مبادی وارداتی کشور نیز بالا آورده است.

اما در یک تقسیم بندی کلی تر محصولاتی چون «دستگاه‌های رادار و کمک ناوبری» با ۴۵۱ میلیون دلار، «خودرو سواری» با ۳۲۳ میلیون دلار، «قطعات منفصله تولید خودرو» با ۳۰۵ میلیون دلار، «ذرت» با ۲۷۹ میلیون دلار، و «دانه سویا» با ۲۲۱ میلیون دلار در صدر محصولات وارداتی ایران هستند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات عمده وارداتی ایران در سه ماه ابتدایی سال جاری نشان داده شده است.

۶

میزان واردات اغلب محصولات کشاورزی چون گندم در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته و یکی از دلایل اصلی کاهش میزان واردات کشور نیز همین مسئله بوده است. با اینحال میزان واردات برخی محصولات مانند دستگاه‌های فرستنده و گیرنده، خودرو سواری و قطعات منفصله تولید خودرو افزایش یافته است. همچنین نکته جالب توجه افزایش چشمگیر واردات «دستگاه‌های تهویه مطبوع» بوده است که این کالا را تا رتبه دهم کالاهای وارداتی کشور بالا آورده است.

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی با احتساب میعانات گازی درحدود ۳۷۷ دلار بوده است که نسبت به سال قبل ۱۳ درصد کاهش داشته و همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت ۱۲۴۰ دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است. بنابراین میتوان گفت محصولات صادراتی ایران در مقایسه با محصولات وارداتی از قیمت واحد بسیار کمتری برخوردارند و محصولات وارداتی بیش از ۳ برابر محصولات صادراتی قیمت دارند.

مقاصد عمده‌ی صادراتی

در سه ماه نخست سال ۱۳۹۵ کشورهای چین، امارات، عراق، کره‌جنوبی و هند عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند. در این میان نکته جالب توجه افزایش قابل توجه صادرات ایران به کشورهای کره‌جنوبی و عمان و کاهش صادرات به ترکیه و ژاپن بوده است. درجدول زیر مقاصد عمده صادراتی کشور نشان داده شده‌اند.

۷

علت اصلی این مسئله افزایش صادرات میعانات گازی به کره‌جنوبی و همچنین کاهش صادرات این محصولات به ترکیه و ژاپن بوده است. در جدول زیر مقاصد صادراتی میعانات گازی ایران در دو ماه ابتدایی سال جاری نشان داده شده است.

مقاصد عمده صادراتی میعانات گازی کشور نیز کشورهای کره‌جنوبی، امارات و ژاپن بوده‌اند. در جدول زیر مقاصد صادراتی میعانات گازی ایران در سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ نشان داده شده‌است.

۸

 مبادی عمده وارداتی

مبادی عمده محصولات وارداتی ایران نیز کشورهای چین، امارات، کره‌جنوبی، ترکیه و روسیه بوده‌اند. در جدول زیر مبادی عمده وارداتی ایران نشان داده شده‌اند. در بین مبادی وارداتی ایران نیز واردات از کشورهای روسیه و هلند افزایش یافته و از کشورهای امارات، سوئیس، کره‌جنوبی و هند کاهش یافته است.

۹

همانطور که گفته شد واردات «دستگاه‌های رادار و کمک ناوبری» از کشور روسیه موجب شده این کشور تا رده پنجم مبادی عمده ایران بالا رود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: