مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی خبر داد

تشکیل شهرک‌های فناوری و شناسایی ۳۸۸ خوشه صنعتی در کشور

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از تشکیل شهرک‌های فناوری در کشور خبر داد و گفت: تشکیل این شهرک‌ها در حال حاضر در ۹ استان کشور آغاز شده و امکان تشکیل آن در سایر استان‌ها نیز وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، علی یزدانی امشب در بیست و هفتمین اجلاس سراسری خانه‌های صنعت، معدن و تجارت ایران که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد با اشاره به اینکه ۸ هزار و ۳۰۰ اتحادیه صنفی در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ۳۱ خانه صنعت، ۳۵ اتاق بازرگانی و ۳۱ نظام صنفی در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

وی گفت: این تشکل‌ها قدرت بزرگی هستند که متأسفانه آنگونه که شایسته آنها است اهمیت جایگاهی را که دارند درک نکرده‌اند و باید بیش از این به جایگاه والای خود واقف باشند.

به گفته وی، سازمان‌های توسعه‌ای از دیگر ظرفیت‌ها در کشور هستند که می‌توانند در نقاط کمتر توسعه یافته به صورت ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان اینکه در کل کشور ۹۴ هزار و ۸۳۸ بنگاه کوچک و متوسط که ظرفیت اشتغال زیر ۱۰۰ نفر را دارند فعال هستند، خاطرنشان کرد: این صنایع کوچک و متوسط با ایجاد اشتغال برای یک‌میلیون نفر سهم ۹۶ درصدی از کل واحدها را در کشور دارند.

یزدانی سهم اشتغال صنایع کوچک را ۴۲ درصد عنوان کرد و گفت: ارزش افزوده صنایع کوچک در کشور برابر با ۱۶٫۸ درصد بوده و ارزش تولید نیز به همین میزان است.

به گفته وی، ارزش افزوده صنایع کوچک با وجود اینکه سهم ۹۶ درصدی از کل صنایع دارند، اما از لحاظ ارزش افزوده تنها ۱۰ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان اینکه اشتغال صنایع کوچک و متوسط در کشور ما زیر ۱۰۰ نفر است، اظهار کرد: این میزان در کشورهای توسعه یافته به بیش از ۲۵۰ نفر می‌رسد.

یزدانی گفت: از مرحله آزمون باید در کشور بگذریم و با استفاده از تجربیات که سایر کشورهای دنیا کسب کرده‌اند بستر توسعه هرچه بیشتر این بخش را فراهم سازیم.

وی با اشاره به وجود ۹۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کل کشور افزود: ۸۷۰ زمین واگذاری شده در کشور داریم.

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، از ۱۲۶ هزار هکتار زمین ۳۱ هزار هکتار آن واگذار شده و در بحث خصوصی‌سازی شرکت اقدامات اساسی شده است.

یزدانی افزود: ۳۴۰ شهرک و ناحیه صنعتی مشمول این قانون شده است و اداره شهرک‌هایی که بیش از ۵۰ درصد از زمین آنها واگذاری و ۱۵ واحد شرکت دارند به شرکت‌های خدماتی واگذار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ۲۴۴ شرکت خدماتی در ۳۴۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور فعال شده که آسیب‌شناسی شرکت‌های خدماتی در حال انجام است.

وی در ادامه از تشکیل شهرک‌های فناوری در کشور خبر داد و گفت: تشکیل این شهرک‌ها در حال حاضر در ۹ استان کشور آغاز شده است و امکان تشکیل آن در سایر استان‌ها نیز وجود دارد.

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، شهرک‌های فناوری امکانات و امتیازات خوبی نسبت به شهرک‌های صنعتی برای سرمایه‌گذاران دارند و امیدواریم بستر ایجاد آن در تمام استان‌های کشور فراهم شود.

یزدانی به وجود ۹ منطقه ویژه اقتصادی در کشور اشاره کرد و افزود: در کنار این مناطق روستایی به صنایع روستایی برای توسعه اشتغال در روستاها نیز توجه شده است.

وی همچنین از شناسایی ۳۸۸ خوشه صنعتی در کشور خبر داد و اظهار داشت: ۳۷ درصد این خوشه‌ها در دست اجرا و ۶۵ درصد آنها کاملاً تکمیل شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در پایان با بیان اینکه ۸۸ هزار و ۳۵۲ واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور داریم، اظهار کرد: ۸۰ هزار و ۴۸۰ صنایع کوچک و ۳ هزار و ۵۱۴ واحد بزرگ در کل کشور وجود دارد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: