۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
جوانه 46 منتشر شد

چای داخلی؛ چشم‌انتظار حمایت

در سال‌های گذشته برای رفع چالش‌های چای‌کاران و همچنین تسهیل فرآیند کاشت، داشت و برداشت این محصول، تلاش‌هایی از سوی مسئولین صورت گرفته است، اما به نظر می‌رسد هنوز بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان چای برطرف نشده و همین موضوع در کیفیت تولید داخلی نیز تأثیر منفی گذاشته است.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌وششمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. چالش‌های تولیدکنندگان چای داخلی و صنعت آبمیوه کشور دو موضوعی است که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته است.

چای داخلی؛ چشم‌انتظار حمایت

چای_ نرخ خرید تضمینی_چایکاراندر سال‌های گذشته برای رفع چالش‌های چای‌کاران و همچنین تسهیل فرآیند کاشت، داشت و برداشت این محصول، تلاش‌هایی از سوی مسئولین صورت گرفته است، اما به نظر می‌رسد هنوز بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان چای برطرف نشده و همین موضوع در کیفیت تولید داخلی نیز تأثیر منفی گذاشته است. طبق گفته کارشناسان، قدمت و فرسودگی باغات چای و نبود انگیزه برای مدیریت صحیح و احیای آن‌ها، گسستگی زنجیره تولید، فرآوری و بازرگانی چای و سیاست‌گذاری مقطعی، از مشکلات عمده صنعت چای کشور به شمار می‌رود. در حوزه‌ی بررسی مشکلات این صنعت درمجموع می‌توان به دو مقوله «تنظیم بازار داخل» و «برنامه‌ریزی برای توسعه صادرات آن» پرداخت.

خاطرنشان می‌سازد که حدود ۱٫۵ درصد از سطح زیر کشت چای در جهان و حدود ۲٫۵ درصد از میزان تولیدات جهانی این محصول از آنِ ایران است. باوجوداین ظرفیت بالا در تولید چای و به‌رغم وعده‌های مکرر مسئولین مبنی بر حمایت از تولید داخل محصولات کشاورزی، بازار چای وضعیت مناسبی ندارد. در توضیح این مطلب می‌توان افزود به گفته رئیس اتحادیه چای‌کاران کشور، چین اول و دوم چای به پایان رسیده است و نیمی از محصول سال ۹۵ برداشت‌شده ولی متأسفانه هنوز از تعیین میزان قطعی افزایش قیمت این محصول خبری نیست.

در حوزه تجارت چای نیز اوضاع چندان مساعد نیست. به گفته رئیس این سازمان، «چای خارجی که سالانه به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار به کشور قاچاق می‌شود عمدتاً رنگ و اسانس است»؛ این در حالی است که مردم ایران آن را با رغبت می‌خرند؛ اما چای ایرانی جزء باکیفیت‌ترین چای‌‌های موجود در جهان بوده که با قیمت‌هایی گزاف به کشورهای اروپایی صادر می‌شود. به گفته رئیس اتحادیه چای‌کاران، نرخ پایین خرید تضمینی و بی‌توجهی به چای‌کاران منجر به رها شدن باغات و افزایش واردات چای به کشور شده است.

طبق اعلام روزبهان، رئیس سازمان چای، سالانه حدود۱۱۰ هزار تن چای خشک در کشور مصرف می‌شود که حدود ۱۵ درصدِ آن از محل تولید داخلی و حدود ۸۵ درصد دیگر نیز از واردات تأمین می‌شود. به گفته وی نیمی از واردات چای از مبادی غیررسمی و به صورت قاچاق انجام می‌شود.

روزبهان باوجود عاری بودن چای ایرانی از سموم مختلف، صادرات چای را بسیار محدود عنوان کرد؛ به‌طوری‌که از ۱۵هزار تن چای تولیدی سالانه کشور،  تنها ۲ الی ۳ هزار تن چای با کیفیت طی سال به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج فارس و روسیه صادر می‌شود. ازجمله دلایل صادرات اندک این محصول می‌توان به بسته‌بندی نامناسب و صادرات آن با گونی و کیسه، اشاره کرد که چای ایرانی را در بازارهای جهانی به حاشیه برده است.

با توجه به اینکه سالیانه ۶۰۰ میلیون دلار صرف واردات چای می‌شود و اینکه کشور سابقه تامین ۶۵ درصدی چای داخل را داشته است، در صورت توجه به ارتقای تولید این محصول، در مقام صادرات نیز می‌توان به بهبود چای تولیدی داخل و ارزآوری آن امیدوار بود.

 صنعت آبمیوه؛ از نیاز به اصلاح تا ضایعات بالای میوه در کشور

آبمیوهایران ازنظر آب و هوایی در منطقه‌ای قرار دارد که در فصول مختلف، می‌توان انواع میوه‌ها را در آن پرورش داد. در شرایط کنونی با توجه به امکانات و دارایی‌هایی مانند زمین حاصلخیز، آب کافی و نیروی کار باتجربه، می‌توان به‌راحتی تولید انواع میوه‌ها را ازنظر کمیت و کیفیت ارتقا داد. ازجمله صنایعی که می‌تواند بر ارزش‌افزوده بیشتر این محصولات مؤثر باشد، صنایع تبدیلی ازجمله «تولید آبمیوه» است. همچنین وجود بازار مصرف ۸۰ میلیونی در داخل کشور، سرمایه‌گذاری درزمینهٔ تولید آبمیوه را ازنظر اقتصادی قابل توجیه می‌نمایاند. در ۶ ماه نخست سال۹۴، ۳۳هزار تن به ارزش ۴۴میلیون دلار و در سال ۹۳ حدود ۶۰هزار تن به ارزش ۸۹میلیون دلار صادرات آبمیوه و کنسانتره صورت گرفت که بیشتر شامل کنسانتره سیب و مرکبات بوده است.

در حال حاضر، سالانه حدود ۱۷ میلیون تن میوه در کشور تولید می‌شود. در توضیح این مطلب باید افزود که سرانه تولید میوه در کشور ۲۰۰ کیلوگرم و مصرف آن به ازای هر نفر، ۱۳۴ کیلوگرم برآورد می‌گردد؛ این در حالی است که سرانه تولید میوه در دنیا ۹۷ کیلوگرم و سرانه مصرف به ازای هر نفر ۷۵ کیلوگرم عنوان می‌شود. دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه، به‌روز نبودنِ شیوه تولید محصولات کشاورزی و باغی را یکی از چالش‌های بزرگ در راه توسعه صنعت تولید آبمیوه در ایران دانست. در رابطه با میزان هدر رفت میوه در کشور نیز، رئیس سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده، از ضایعات ۳۰ درصدی میوه و تره‌بار به دلیل حمل‌ونقل نامناسب و نحوه نگهداری آن خبر داد؛ لذا می‌توان گفت که ماده اولیه موردنیاز صنایع تبدیلی آبمیوه در ایران بیش از میانگین سایر کشورها وجود دارد.

در چنین شرایطی، واردات آبمیوه‌های مختلف از بیش از ۲۰ کشور جهان، از کره جنوبی گرفته تا هلند، امری کاملاً غیرمنطقی به نظر می‌رسد؛ با توجه به حجم بالای تولید مرکبات در کشور، تولید آبمیوه می‌تواند ارزش‌افزوده بسیاری به دنبال داشته باشد که متأسفانه در این زمینه عملکرد مؤثر وجدی از سوی مسئولان دولتی مشاهده نشده است. به‌نحوی‌که به علت نداشتن صنایع تبدیلی تولید آبمیوه، حجم بسیاری از مرکبات کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرمی شود که این کشورها با استفاده از صنایع تبدیلی میوه را به آبمیوه تبدیل کرده و دوباره به کشور باقیمت بسیار زیادتر صادرمی کنند. این در حالی است که برای توسعه صنایع تبدیلی، توان فنی موردنیاز نیز در کشور وجود دارد و در زمینه تهیه زیرساخت‌ها نیز تقریباً هیچ نیازی به خارج از کشور وجود ندارد.

یک دقیقه درنگ

طبق گفته سخنگوی دولت، ۱۱ میلیون و ۵۲۲ هزار تن گندم در سال ۹۴ در کشور تولید شد و برای امسال پیش‌بینی می‌کنیم تولید گندم به ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن افزایش یابد. تا تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری شش میلیون و ۵۸۳ هزار تن گندم به ارزش هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری‌شده که این میزان خرید نسبت به پارسال ۱۸٫۴ درصد رشد داشته است. این حجم خرید تضمینی در حالی است که به گفته دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور، دولت به استناد گفته‌های نوبخت معاون رئیس‌جمهور در اردیبهشت‌ماه، پول گندم را به بانک داده ولی متأسفانه از اواخر اردیبهشت تاکنون پول گندم کاران پرداخت‌نشده است.

سایر اخبار مهم

واردات روغن پالم بیش از ۲ برابر شد

واردات روغن پالم در ۳ ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲۱ درصد ازلحاظ وزنی و ۹۶ درصد ازلحاظ ارزشی افزایش داشته و در این مدت بیش از ۱۰۰ هزار تن از این روغن به کشور آمده است. واردات روغن پالم در مدت مشابه سال گذشته ۴۵ هزار و ۲۸۰ تن به ارزش  ۳۴ میلیون و ۳۰۷ هزار دلار بوده که به دلیل برداشته شدن مقطعی سقف واردات این محصول در سال جاری، ورود این محصول به کشور افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده: دام‌های ایران، به نام عمان به کویت صادر می‌شود

پوریان، رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده: دام‌های زنده به خاطر وجود مسائل سیاسی و همچنین شیوع تب‌برفکی در کشور، نمی‌توانند به‌طور مستقیم وارد کویت شوند. به همین دلیل، این دام‌ها ابتدا به عمان رفته و پس از گرفتن تأییدیه‌های بهداشتی، ازآنجا بانام عمان به کویت صادر می‌شود. وقتی‌که صادرات دام به‌صورت مستقیم به کویت انجام می‌شد، تمام مراحل در عرض ۲۴ ساعت انجام می‌گرفت، اما اکنون با چنین شرایطی، حداقل یک هفته برای تکمیل پروسه، زمان لازم است. در استانی مانند خوزستان که دامداری‌های آن‌ها با ۳۵ درصد ظرفیت کار می‌کنند، از هر ۱۰ دامدار، به‌طور میانگین، سه دامدار ورشکست شده و در صورت ادامه روند مشکلاتی که در صادرات وجود دارد، واحدهای باقیمانده نیز از بین خواهد رفت.

صادرات فله‌ای خرما مانعی برای درجه‌بندی محصول

نماینده مردم بندرعباس در مجلس: صادرات فله‌ای خرما مانعی برای درجه‌بندی صادراتی خرماست، محصول خرما پیارم بدون فرآوری تبدیل به خرما خشکباری می‌شود. خرمایی بنام پیارم در حاجی‌آباد،در کشور  بی‌همتا است و این در حالی است که این نوع از خرما نیازی به فرآوری ندارد؛زیرا این محصول به‌طور طبیعی بر روی درخت به  حالت فرآوری و خشک  تبدیل می‌شود. ما نیازمند برند اختصاصی خرما  برای صادرات  این محصول  منحصربه‌فرد ایرانی  هستیم. صادرات فله‌ای خرما مانعی برای درجه‌بندی صادراتی  محصول است.

تیلاپیا، گسترده‌ترین آبزی‌پروری با میلیاردها دلار گردش اقتصادی در جهان

بنا بر گزارش‌های سازمان خواروبار جهانی فائو، پرورش تیلاپیا در جهان گسترده‌ترین آبزی‌پروری با میلیاردها دلار گردش اقتصادی است. جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم استعداد تولید ملی بر اساس تحقیقات و گزارش سازمان خواروبار جهانی یکی از بزرگ‌ترین واردکننده‌های این محصول با رشد واردات سالیانه بیش از  %۱۷۱ است. در گزارش فائو، ۲۰۱۴ آمده است، ایران بازار خوبی برای فیله تیلاپیا چینی است. ایران پتانسیل مناسب تولید تیلاپیا را دارد اما در این کشور تولید نمی‌شود در مقابل بخش عمده‌ای از امکانات و نیروی انسانی تحصیل‌کرده در حوزه کشاورزی و شیلات از اشتغال شایسته‌ای برخوردار نیستند.

اختصاص ۲۶۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در کشور

رضایی، معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی و مناطق محروم ریاست جمهوری: ۲۶۰ میلیارد تومان تسهیلات و منابع اعتباری برای ایجاد اشتغال روستایی در کشور اختصاص داده شد. تا پایان سال شاهد ایجاد ۱۷۳ هزار شغل در مناطق روستایی خواهیم بود، برای اجرای این مهم باید برش‌های استانی تهیه شود، سهم استان البرز از این مجموعه  ۵۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان منابع اعتباری و تسهیلات برای ایجاد ۳ هزار و ۲۷۱ شغل است. به هر استان ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اعتباری در این خصوص اختصاص می‌یابد که ۵ درصد سود آن توسط معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، ۵ درصد بنیاد علوی به نمایندگی از بنیاد مستضعفان و ۵ درصد نیز توسط استانداری‌ها پرداخت می‌شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: میوه قاچاق به فاصله دو روز در سردخانه قرارگرفته و به دست مصرف‌کننده می‌رسد

حقیقی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: میوه‌هایی که با عنوان ترانزیت به کشورهای همسایه از گمرک ترخیص می‌شود در داخل کشور تخلیه و با جایگزینی میوه ایرانی از کشور خارج می‌شود. آن‌هایی که در حوزه قاچاق فعالیت می‌کنند، از هر شگردی استفاده می‌کنند و نتیجه آن می‌شود که شما می‌بینید میوه قاچاق به فاصله دو روز در سردخانه قرارگرفته و به دست مصرف‌کننده می‌رسد.کامیون‌هایی که وارد کشور می‌شوند، زمان مشخصی برای خروج وقت دارند که بیش از این زمان با آن‌ها برخورد خواهد شد.

ستاد مبارزه با قاچاق میوه تشکیل شد

طهماسبی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی: امسال ازنظر شرایط اقلیمی وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته وجود دارد و برآوردهای اولیه نشان از تولید مناسب انواع محصولات باغی و میوه دارد و هیچ نیازی به واردات میوه نداریم. مانند سال گذشته تنها موز، آناناس، نارگیل و انبه مجوز واردات دارند، میوه‌های مجاز هم برای واردات باید ضمن اخذ مجوز از دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حفظ نباتات تأییدیه قرنطینه‌ای دریافت کنند و وجود دیگر میوه‌های خارجی در بازار می‌تواند نشان‌دهنده قاچاق آن‌ها باشد که دستگاه‌های متولی باید با آن برخورد کنند. ستادی زیر نظر معاونت مبازره با قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل‌شده و دستگاه‌های مربوطه ازجمله سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت جهاد کشاورزی و غیره در آن حضور دارند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی: تولید صیفی‌جات خیانت به کشور است

وقف‌چی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:در وضعیت موجود، تولید محصولات صیفی مثل هندوانه خیانت به کشور است. آب‌وخاک سرمایه ملی است و قرار نیست به هر قیمتی تمام محصولات مورد نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم. باید در این زمینه تعریف مناسبی داشته باشیم و ببینیم هر محصولی که بیشترین مزیت نسبی را برای کشور به همراه داشته باشد، با کمترین هزینه تولید شود و امکان رقابت در آن وجود داشته باشد کشت شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی: رکورد ۹۵ ساله تولید شکر شکست

کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی: افزایش تولید چغندرقند در کشور منجر به افزایش تولید شکر شده است. این مهم نتیجه همکاری بخش خصوصی با دولت است و در نتیجه آن رکود تولید شکر علیرغم کاهش سطح زیر کشت با تولید یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن در ۹۵ سال گذشته شکسته شد.

بانک مرکزی: نرخ چهار گروه مواد خوراکی کاهش و سه گروه افزایش یافت

 بانک مرکزی گزارش هفتگی میانگین قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی را در تهران برای هفته منتهی به ۱۱ تیرماه امسال اعلام کرد که بر اساس آن نرخ چهار گروه نسبت به هفته قبل از آن کاهش، سه گروه دیگر افزایش یافت و چهار گروه نیز ثابت ماند.نرخ لبنیات، حبوب، قند و شکر و روغن نباتی نسبت به هفته اول تیرماه ثابت ماند و برنج ۱٫۳ درصد، گوشت مرغ ۱٫۷ درصد و چای ۰٫۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.همچنین تخم‌مرغ ۱٫۱ درصد، میوه‌های تازه ۴٫۲ درصد، سبزی‌های تازه ۰٫۵ درصد و گوشت قرمز ۱٫۳ درصد نسبت به هفته اول تیرماه کاهش نرخ داشتند.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی: تاریخ انقضای واکسن‌های موسسه رازی افزایش می‌‌یابد

کهرام، رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی: انجام آزمایش‌های جدید پایداری روی تولیدات موسسه نشان می‌دهد که عمر واقعی تعدادی از واکسن‌های ما بیش از آن چیزی است که تاکنون اعلام‌شده و با این شرایط پیش‌بینی می‌شود تاکنون ۵۰ درصد از واکسن‌های‌‌ فلج اطفال و ۲۰ درصد از واکسن‌های طیور تولیدی این مؤسسه هدررفته باشد. برآورد مؤسسه هدر رفت ۲۰ درصد از واکسن‌های طیور تولیدی بوده است،  هر دو یا سه سال یک‌بار مؤسسه رازی بخشی از واکسن‌های تاریخ‌مصرف گذشته طیور این مؤسسه را امحا می‌کرد که پیش‌بینی می‌شود با افزایش تاریخ انقضای این واکسن‌ها دیگر چنین اتفاقی نیفتد.

صنعت تراریخته در روسیه ممنوع شد

 بر اساس قانون تازه مصوب که از سوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه تائید و اجرایی شده، آمده است، کشت هرگونه گیاه و تولید هرگونه محصولات تغییر ژنتیک یافته ممنوع است. مطابق این قانون محکومیت قضایی عاملان تخلف در این زمینه و همچنین افزودن محصولات تراریخته در تولید مواد غذایی پیش‌بینی‌شده که شامل پرداخت ۱۵۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار جریمه نقدی می‌شود.

کاهش ناچیز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

تراز آب دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی ۹۳-۹۴ حدود ۱۲۷۰/۱۵ و در ابتدای سال آبی ۹۴-۹۵ حدود ۱۲۷۰/۰۸ متر بود که نشان از کاهش ناچیز سطح دارد و اینکه دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است. برای آذربایجان غربی و شرقی امسال حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به‌منظور جمع‌آوری فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه‌ها درنظرگرفته شده است. دریاچه ارومیه از ۱۹ سال پیش با روند کاهش میزان تراز آب روبه‌رو بوده و در این مدت، سطح آن هفت متر و ۴۱ سانتیمتر نسبت به حداکثر سطح تراز کاهش‌یافته است؛ این در حالی است که در برخی سال‌ها سطح تراز آبی دریاچه ارومیه بیش از یک متر کاهش داشته است.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: