۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱
معاون سابق وزیر نفت خبر داد: با مشورت از ۲۰ مشاور خارجی

۵ صفحه ایراد عمدی و هوشمندانه در قراردادهای جدید نفتی گنجانده شد/واگذاری تهیه پیوست قرارداد به انگلیس

معاون سابق وزیر نفت با اعلام اینکه پس از مطالعه قراردادهای جدید نفتی ۵ صفحه ایراد اساسی و محتوایی که عمدی و هوشمندانه در متن قرارداد گنجانده شد بود پیدا و اعلام کردیم،گفت:اکنون وزارت نفت به یک شرکت انگلیسی مأموریت داد پیوست قرارداد را تهیه کند.

به گزارش عیارآنلاین، اصغر ابراهیمی اصل معاون سابق وزیر نفت گفت: وزارت نفت با هدف جلب سرمایه گذاری و انتقال فناوری حدود ۲ سال با به کارگیری ۲۰ مشاور خارجی و تعداد زیادی از مشاوران و کارشناسان داخلی متن قراردادی را با عنوان آی پی سی تهیه کرد و برای اجرای آن از هئیت دولت در ۸ مهر سال ۱۳۹۴ مصوبه گرفت که چارچوب این قرارداد ها را به طور کل در ۱۳ صفحه تائید کرده بود.

اصغر ابراهیمی اصل افزود: تا این مرحله اصل قرارداد به زبان انگلیسی بود و رونمایی و به طرف های خارجی ارائه شد.

وی ادامه داد: پس از مطالعه این قرارداد ۵ صفحه ایراد اساسی و محتوایی که به طور عمدی و بسیار هوشمندانه و زیرکانه ای در متن قرارداد گنجانده شد بود پیدا و اعلام کردیم.

ابراهیمی افزود: سه جلسه ۶ ساعته و یک جلسه ۱۲ ساعته در دفتر معاون اول رئیس جمهور با حضور همه معاونان ذیربط وزارت نفت تشکیل که پس از آن انتقادات و اشکالات در ۱۳ محور جمع بندی شد و در جلسه ای به استحضار معاون اول رئیس جمهوری و وزیر نفت رسید.

وی اضافه کرد: پس از آن معاون اول رئیس جمهور دستور اصلاح مصوبه هیئت وزیران در این خصوص را صادر کرد سپس در جلسه سران سه قوه مطرح و رئیس جمهور هم خواستار اصلاح قراردادهای نفتی و قرار شد پس از تصویب هئیت وزیران و تائید مجلس شواری اسلامی اجرایی شود.

معاون سابق وزیر نفت گفت: قراردادهای قبل خلاف اصل ۱۴۴ و ۱۴۳ و ۱۴۵ قانون اساسی بود و منافع ملی ما و تولید صیانتی را تامین نمی کرد.

ابراهیمی ادامه داد: در این قراردادهای نفتی انتقال فناوری صورت نمی گیرد و اختیارات و اقتدار شرکت ملی نفت ایران در این قراردادها کاهش یافت و تضعیف شد در حالی که این شرکت سومین شرکت بزرگ نفتی جهان است.

وی تاکید کرد: روح این قرارداد این گونه است که اگر طرف خارجی به تعهداتش عمل نکند جریمه ای به آن تعلق نمی گیرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه ایران در مجموع نفت و گاز رتبه نخست جهان را دارد گفت: در قرارداد آی پی سی ، ۷ سال میدان در اختیار طرف خارجی قرارداد است و ۲۵ سال بهره برداری می کند.

وی تاکید کرد: در این قرارداد هدف اقتصاد مقاومتی دیده نشده است.

معاون سابق وزیر نفت گفت: با توجه به قوانین و ظرفیت بخش های خصوصی و دولتی کشور باید الگویی درست کنیم که هم جاذب باشد و هم منافع کشور ما را تامین کند .

وی ادامه داد: متاسفانه در تهیه این قرارداد باوجود تلاش های زیاد کارشناسان داخلی، مشاوران ۲۰ شرکت خارجی هم حضور داشتند.

ابراهیمی گفت: اکنون وزارت نفت به یکی از شرکت های انگلیسی مأموریت داده است تا پیوست های این قرارداد را تهیه کند.

وی با بیان اینکه شرکت انگلیسی منافع ملی ما را تامین نخواهد کرد افزود: ما باید قرارداد ها و پیوست ها را در داخل کشور و توسط متخصصان داخلی تهیه کنیم.

ابراهیمی معاون سابق وزیر نفت گفت: قرارداد پس از تهیه توسط وزارت نفت، در کمیسیون تطبیق بررسی می شود.

وی افزود: اگر این کمیسیون قرارداد را منطبق با قوانین بالادستی و موضوع کشور ندانست به هیئت دولت بازگشت می دهد.

ابراهیمی گفت: نگاه وزارت نفت از خارج باید به ظرفیت های داخلی تغییر کند.

وی افزود: با قراردادهای موجود ظرفیت تولید ۴ میلیون بشکه در روز را داریم و اگر به ظرفیت های داخلی توجه کنیم آن را به ۶ میلیون بشکه در روز خواهیم رساند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: