۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰
زنگنه در آیین افتتاح طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز تاکید کرد

هدف‌گذاری دولت برای افتتاح ۸ میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا نیمه سال ۹۶

وزیر نفت گفت: امسال در صنعت پتروشیمی با رعایت مصادیق اقتصاد مقاومتی می‌توان به رشد و توسعه در این بخش دست یافت، این در حالی است که دولت سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری تا نیمه اول سال ۹۶ را در بخش پتروشیمی هدف‌گذاری کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در آیین رونمایی از طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت در پتروشیمی شیراز گفت: شیراز به عنوان مهد پتروشیمی‌های ایران شاهد راه‌اندازی شرکت پتروشیمی شیراز در اوایل دهه ۴۰ شمسی بوده و شیرازی‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت پتروشیمی دارند و در حوزه‌ای متعادل و غیر هیجانی نقش ایفا کردند.

وی با قدردانی از تلاش‌های سرمایه‌گذاری غدیر و گسترش نفت و گاز پارسیان در توسعه صنعت پتروشیمی کشور گفت: در شرایط تحریم در حالی حدود ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای احداث طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت صورت گرفته که از طریق وام‌های داخلی چنین طرحی تجاری شده است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت تهران تأمین کننده خوراک مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی تا درب کارخانجات را بر عهده دارد، گفت: باید سایر انتظارات را از طریق تدبیر مقامات استانی حل و فصل کرد، چرا که توقع چندانی در این زمینه‌ نمی‌توان از وزارت نفت انتظار داشت.

به گفته وزیر نفت، بیشترین گاز تولیدی در استان فارس صورت می‌گیرد و این در حالی است که چنانچه مشکلاتی همچون موانع زیست‌محیطی برطرف شود، می‌توان مشکلات مجتمع‌های پتروشیمی در زمینه دسترسی به خوراک را نیز برطرف کرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به حمایت از صنایع پایین دستی پتروشیمی از طریق فعال شدن سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت پتروشیمی گفت: امسال سال استثنایی و خوب برای صنعت پتروشیمی است که اگر مصادیق اقتصاد مقاومتی را برای توسعه این صنعت به کار نبندیم دیگر نمی‌دانیم که چه باید در این زمینه انجام داد.

زنگنه از سرمایه‌گذاری‌های حدود ۵٫۴ میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی کشور سخن گفت و افزود: با ارزش تولید سالانه ۵٫۱ میلیارد دلاری و به قیمت پایه سال ۹۰ می‌توان طرح‌های بسیاری را افتتاح کرد که از آن جمله می‌توان به طرح‌های افتتاح شده در دولت از جمله پلی‌اتیلن ۳۰۰ هزار تنی سالانه ایلام، طرح PBR / SBR 48 هزار تنی تخت جمشید ماهشهر، طرح پلی اتیلن لرستان، طرح الفین یک میلیون تنی کاویان ۲، طرح ۵۵۳ هزار تنی اتیلن گلایکل پتروشیمی مروارید، طرح ۱۱۶ هزار تنی فاز ۲ پتروشیمی کارون، طرح ۴۰۰ هزار تنی پلی اتیلن پتروشیمی کردستان، طرح فاز ۳ اوره و آمونیاک پتروشیمی پردیس، طرح ۲۵۰ هزار تنی پلی استایرن پتروشیمی انتخاب، طرح پلی استایرن تخت جمشید پارس و طرح کنونی اوره و آمونیاک شهدای مرودشت پتروشیمی شیراز از جمله طرح‌های افتتاح شده در دولت یازدهم است.

زنگنه افزود: در سال ۹۶ نیز طرح‌هایی همچون واحد PVC پتروشیمی هگمتانه، پتروشیمی مرجان، ابن سینای ماهشهر و غیره نیز به بهره‌برداری خواهد رسید که انتظار می‌رود با این تلاش‌ها بتوان کمک کرد که صنایع پایین دستی صنایع پتروشیمی نیز در کشور ایجاد و توسعه یابد. این ظرفیت‌ها همگی در شرایط تحریم‌ها ایجاد شده است.

وی با اشاره به ارزش یک میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۷۶  و همزمان با مسئولیت خود در دولت اصلاحات، گفت: هم‌اکنون با راه‌اندازی طرح‌های فوق ۵ میلیارد دلار به این ارزش اضافه می‌شود.

وی تاکید کرد: باید به مسائل ایمنی در مجتمع‌های پتروشیمی با توجه به تجربه تلخ پتروشیمی ابن سینا توجه فراوان کرد، باید سرسختانه به ایمنی پرداخت گرچه که هنوز اتفاقی در مجتمع پتروشیمی شیراز رخ نداده اما با توجه به قدیمی بودن تجهیزات و زیرساخت‌ها باید مراقب موضوع ایمنی بود.

زنگنه افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا نیمه سال ۹۶ به منظور افتتاح و تولید نزدیک به ۸ میلیارد دلار طرح پتروشیمی هدف‌گذاری شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: