وزیر نیرو خبر داد

نصب ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در کشور تا سال ۲۰۳۰/ منافع بلندمدت سرمایه‌گذاران بخش برق را تضمین می‌کنیم

وزیر نیرو با بیان اینکه ایران متعهد شده است تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۷۵۰۰مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب کند، گفت: برجام باعث شده تا تعداد مراجعان و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران به طور فزاینده‌ای افزایش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، چیت‌چیان در آیین افتتاح چهارمین کنفرانس انرژی بادی ایران با اشاره به اینکه انواع فناوری‌ انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا با سرعت بالایی پیشرفت کرده‌اند و راندمان این سیستم‌ها افزایش یافته است، گفت: سیستم‌های عرضه‌شده در فناوری‌ انرژی‌های تجدیدپذیر به بالای ۴۰ درصد رسیده است و تمایل برای ایجاد واحدهای با ظرفیت بالاتر برای تولید برق بادی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۱۴۷ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در دنیا نصب شده که رقم قابل توجهی است و نشان از تحول اساسی در صنعت برق جهان است.

چیت‌چیان با بیان اینکه آهنگ رشد استفاده از نیروگاه تجدیدپذیر در اروپا کاهش یافته است، گفت: این موضوع در سایر نقاط دنیا به شدت افزایش یافته است، هر چند پایین آمدن بسیار شدید قیمت انرژی‌های فسیلی باید استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را کُند کند، اما تاکنون چنین روندی را مشاهده نکرده‌ایم.

چیت‌چیان ادامه داد: نزدیک به ۷۵ درصد از کل ظرفیت جدید نیروگاهی که در سال ۲۰۱۵ در دنیا ساخته شده، به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داشته است.

وزیر نیرو در خصوص وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران گفت: در جریان کنفرانس پاریس، ایران به طور داوطلبانه متعهد شده تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب کند.

وی ادامه داد: در جریان تدوین برنامه ششم توسعه تصویب شد که ۵۰۰۰ مگاوات از این ۷۵۰۰ مگاوات نصب شود، یعنی سالانه یک‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب شود که خوشبختانه شرایط شبکه برق کشور به صورتی است که نصب ۷۵۰۰ مگاوات به سادگی امکان‌پذیر است.

به گفته چیت‌چیان، در تیرماه گذشته نظام تعرفه‌ای جدید برای خرید برق تجدیدپذیر را ابلاغ کردیم تا مدت خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدیدپذیر از ۵ به ۲۰ سال افزایش یابد.

وی در ادامه گفت: با اطمینان خاطر ایجاد شده برای صنعت برق کشور، می‌توانیم با قدرت از اینکار پشتیبانی کرده و برق مورد نیاز را از تولید کنندگان خریداری کنیم و متضمن منافع بلندمدت سرمایه گذاران در این عرصه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه این افزایش مدت خرید تضمینی، اطمینان خاطر بیشتری در میان سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد، گفت:‌ تا قبل از تیرماه سال ۱۳۹۴ برای تمام تکنولوژی‌ها قیمت یکسان داشتیم، اما از سال گذشته به تفکیک تکنولوژی و سایزهای مختلف، ظرفیت تولید قیمت‌های مختلفی تعیین شد که باعث ایجاد تعادل در سرمایه‌گذاری‌ها باشد.

چیت‌چیان تأکید کرد: برجام باعث شد تعداد مراجعان خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به طور فزاینده‌ای افزایش یابد.

به گفته وی، امکان فاینانس خارجی و استفاه از فناوری‌های خارجی از دیگر امتیازات برجام بوده است.

وزیر نیرو بابیان اینکه، کشور ما دارای قوانین صریحی برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی است و برخی به قراردادی که برای یک شرکت خارجی در خصوص نصب نیروگاه سیکل ترکیبی تنظیم شده که به این قرار داد انتقاد دارند، گفت: به‌صورت صریح اعلام می‌کنم که قانون گذار در سال ۱۳۸۰ قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی را تصویب کرده و با تشکیل سازمان ویژه‌ای تحت عنوان سازمان سرمایه گذاری خارجی در کشور، در سیاست‌های کلی نظام که توسط مقام معظم رهبری اعلام شد بر حضور سرمایه‌گذاران خارجی تاکید شده و در ماده ۱۳۳ قانون توسعه ۵ ساله دوم نیز صراحتاً در استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی برای تولید برق را مورد تاکید قرار داده است.

در این دوره از کنفرانس، علاوه بر مسئولان صنعت برق کشور، “جان هیلبرگ” مدیرعامل انجمن صنایع بادی دانمارک و “مصطفی آتاسون” رئیس انجمن انرژی بادی ترکیه سخنرانی خواهند کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: