معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی:

سهم برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۱۴۰۰ به ۵ هزار مگاوات می‌رسد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در ۵ سال آینده سهم تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر به ۵ هزار مگاوات می‌رسد، گفت: سرمایه‌گذاران برای حضور و هزینه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر نگران نباشند چرا که در این حوزه با مشکلی مواجه نیستیم.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان در کنفرانس انرژی‌های بادی با تأکید براینکه در شرایط کنونی به تعرفه‌‌های جدیدی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر دست پیدا کرده‌ایم که به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهیم این اعداد و ارقام برای درازمدت حاکم خواهد بود و تغییری در این قیمت‌ها و سیاست‌ها ایجاد نخواهد شد، گفت: ما نه تنها برای امسال بلکه برای چند سال آینده برای صرف هزینه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر با مشکل مواجه نیستیم بنابراین سرمایه‌گذاران دغدغه مالی برای حضور در این بخش نداشته باشند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: ایران در تمامی دوران‌‌ بعد از انقلاب نشان داده که کشور خوش‌حسابی در عرصه بین‌المللی بوده است بنابراین از آنجا که ایران مناطق بکری در زمینه انرژی بادی و خورشیدی برای سرمایه‌گذاری در کشور دارد این اطمینان را به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌دهیم که سیاست‌های وزارت نیرو در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر کوتاه‌مدت نبوده و تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

فلاحتیان با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران زیادی برای مشارکت در اجرای پروژه‌های تجدیدپذیر به وزارت نیرو مراجعه می‌کنند، گفت: نیل به سرمایه‌گذاری در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر پس از دوران پساتحریم از سوی متقاضیان خارجی افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است. پس بنابراین باید اراده و سرمایه در حوزه فعالیت تجدیدپذیرها وجود داشته باشد.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های شرکت‌های خارجی مرتبط با مسائل پیرامون تغییرات قانونی بوده است که به طور مثال اگر در سال آینده مالیات بر ارزش افزوده افزایش بیابد مابه‌التفاوت بین قیمت را باید پرداخت کنند یا خیر.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اضافه کرد: سرمایه‌گذاران خارجی بدانند قراردادهایی که از سوی وزارت نیرو با آنها بسته می‌شود و آنچه در مفاد آن آمده تا انتها حاکم خواهد بود و تغییری نخواهد کرد.

فلاحتیان گفت: برای قانون بودجه ۹۶ باید حضور فعالی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشیم. چرا که ایران در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر کشور نوپایی است و تجربه زیادی ندارد. اما همواره از تجربیات جهانی برای وضع قوانین جدید و اصلاح تعرفه‌ها استفاده کرده است.

به گفته وی، ایران نیازمند استفاده از نظرات صاحب‌نظران داخلی و خارجی و حتی سازندگان فعال در این بخش است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه بخش تولید و توزیع برق باید توسط بخش خصوصی اداره شود، خاطرنشان کرد: باید شرایطی فراهم شود که سرمایه‌گذاران به راحتی بتوانند در این عرصه فعالیت کنند همانطوری که در دوران پساتحریم شرایط برای حضور بخش خصوصی در قبال احداث نیروگاه‌های بادی فراهم شده و سرمایه‌گذاران به خوبی می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند.

فلاحتیان تأکید کرد: مشکلی در ارتباط با منابع لازم برای خرید تجهیزات تولید انرژی تجدیدپذیر در کشور وجود ندارد بنابراین باید اذعان کرد ریسک سرمایه‌گذاری در کشور در حال کاهش یافتن است پس می‌توانیم به خوبی از منابع مالی خارجی استفاده کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: