شواهد میدانی همچنان از سود بالای تسهیلات خبر میدهد

وقتی نرخ در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دستوری می شود به سختی می توان بانکی را پیدا کرد که تسهیلات به نرخ ۱۸ درصد پرداخت کند.

به گزارش عیارآنلاین، بیش از دو هفته است که بانک مرکزی به کلیه بانک ها و موسسات مالی و اعتبااری بخشنامع ای مبنی بر کاهش نرخ تسهیلات را ابلاغ کرده است.

بر اساس این بخشنامه هیچ بانکی اجازه ندارد تسهیلاتی بالاتر از نرخ ۱۸ درصد در کلیه عقود اسلامی پرداخت کند و در صورت پرداخت با نرخ بیشتر تخلف کرده است.

اما با وجود گذشت بیش از دو هفته به سختی می توان بانکی را پیدا کرد که نرخ فوق را رعایت کرده باشد و همچنان مشتریان پاسخ عدم ابلاغ به شعب توسط پرسنل بانک را می شوند.

البته در این میان بانک ها و موسسات مالی و اعتباری حق دارند که این نرخ را احرا نکنند چون اصولا هزینه ای که برای پول پرداخت می کنند بیشتر از نرخ ۱۸ درصد است.

رییس شعبه یک بانک خصوصی در این باره می گوید: ما همچنان به حساب های کوتاه مدت پیشین نرخ ۲۰ درصد و ۱۸ درصد پرداخت می کنیم.

وی ادامه می دهد: هنوز آنچنان که مسئولان بانک مرکزی انتظار دارند سپرده باذنرخ های کمتر از ۱۵ درصد جذب نکرده ایم که بخواهیم تسهیلات ۱۸ درصدی پرداخت کنیم.

البته هستند برخی بانک هایی که این نرخ ها را رعایت می کنند اما در عوض مقداری از تسهیلات را بصورت قسمتی از وثیقه تسهیلات در حسابی مسدود می کنند که این موضوع نیز خود تخلف است.

به نظر می رسد تعیین نرخ دستوری برای بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در زمینه پرداخت سود و تسهیلات نتیجه ای جز این نیز نخواهد داشت.

منبع: اخباربانک

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: