وقتی اقتصاد با گیاهان شفابخش شفا می‌یابد/ گیاهان دارویی پلی برای توسعه

گزارش// در سند چشم انداز ۲۰ ساله آمده است که ایران باید تا افق ۱۴۰۴ بین ۱۲ کشور موفق در زمینه تولید گیاهان دارویی و صنعتی در راستای پیشرفت اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی باشد.

به گزارش عیارآنلاین، متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد کاهش شدید میزان بارندگی‌ها در کشور به ویژه در مناطق گرم و خشک بوده‌ایم در حالی که با افزایش جمعیت میزان مصرف آب روز به روز افزایش یافته و همین مسئله منجر به پایین آمدن سطح منابع زیرزمینی شده است. متاسفانه با کاهش آب شاهد تغییر در اقلیم آب و هوایی هستیم که می‌تواند چالش‌های زیادی را به ویژه در حوزه اجتماعی به دنبال داشته باشد.

همچنین این روزها با کمبود آب و خشک شدن چاه‌ها و قنات‌ها شاهد مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها هستیم. افرادی که روزی در زمین‌های کشاورزی و باغات به کار مشغول بودند اکنون با مهاجرت به شهرها آسیب‌های زیادی را هم برای خود و هم جامعه پدید آورده‌اند. بیکاری و حاشیه نشینی از جمله مشکلاتی است که این روزها مهاجران از روستاها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

شاید کمبود آب دلیل اصلی مهاجرت این افراد باشد اما با این حال بسیاری دیگر از روستاییان هستند که با وجود کاهش منابع آبی در روستاها اما همچنان به فعالیت خود ادامه داده و توانسته‌اند در حرفه خود موفق و محصولات فراوانی تولید کنند که بی‌شک عامل موفقیت آنها بهره‌مندی از تخصص و دانش در زمینه چگونگی تولید محصولات کشاورزی است. مناطقی که دارای اقلیم گرم و خشک هستند تولید گیاهان دارویی از مطلوب‌ترین محصولات است زیرا به دلیل نیاز آبی کم بیشتر با شرایط محیط سازگاری دارند.

در سند چشم انداز ۲۰ ساله آمده است که ایران باید تا افق ۱۴۰۴ بین ۱۲ کشور موفق در زمینه تولید گیاهان دارویی و صنعتی در راستای پیشرفت اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی باشد. در استان قم نیز که از جمله شهرهای کویری و گرم کشور محسوب می‌شود کشت این محصول می‌تواند رونق بخش کشاورزی استان باشد و ضروری است توجه به این مهم از سوی مسئولان به کشاورزان گوشزد شده و مهارت‌های لازم به آنها آموزش داده شود. البته هم اکنون نیز کشت گیاهان دارویی در استان قم وضعیت مناسبی دارد گرچه تا رسیدن به وضعیت مطلوب همچنان جای کار باقیست و ظرفیت‌های زیادی در این زمینه وجود دارد.

مسلم ابراهیمی مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان قم با بیان اینکه استان قم توانایی خوبی برای کشت و پرورش گیاهان دارویی دارد، گفت: اکثر گیاهان دارویی در این استان قابل کشت هستند و البته باید در کشت محصول به منفعت اقتصادی آن نیز توجه کرد.

وی با بیان اینکه تولید و پرورش گیاهان دارویی به صورت هدفمند در استان انجام می‌شود، افزود: در قم ۱۰ نوع گیاه دارویی شامل به لیمو، زیره سبز، نعنا فلفلی، نعنا معمولی، گل محمدی، شوید، بابونه، زعفران و بید مشک کشت می‌شود.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان قم میزان تولید گیاهان دارویی در استان طی سال گذشته را افزون بر ۵۹۴ تن عنوان کرد و گفت: در استان قم میزان سطحی که برای کشت گیاهان دارویی اختصاص داده شده است ۱۲۳هکتار است.

وی به سطح زیر کشت هر محصول در استان اشاره کرد و ادامه داد: برای محصول زیره سبز سه هکتار زمین اختصاص داده شده که میزان تولید در آن ۱٫۸تن و شوید نیز در ۵ هکتار زمین و با تولید ۱۶۵تن همراه بوده است.

ابراهیمی ادامه داد: محصول به‌لیمو نیز در ۰٫۲۵ هکتار زمین با ۲٫۲ تن تولید، بابونه در ۱٫۵ هکتار با ۲٫۲۵ تن تولید، گل محمدی در ۹۰ هکتار با ۴۵ تن تولید، زعفران در ۸٫۵ هکتار با ۷٫۲ تن تولید و بیدمشک نیز در ۶ هکتار با ۱۸ تن تولید بوده است.

وی تاکید کرد: این محصولات هم قابلیت کشت و تولید در استان را دارند و هم سود خوبی را عاید کشاورزان می‌کنند که باید مورد توجه قرار گیرند.

بی‌شک گیاهان دارویی می‌توانند یکی از پایه‌های توسعه و شکوفایی اقتصاد کشورها به حساب آیند. این روزها نیز که استفاده از گیاهان دارویی در بین عموم با استقبال بیشتری مواجه شده است می‌تواند خود عاملی برای توسعه کشت این محصولات باشد.

علی مرادی متخصص گیاهان دارویی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان اینکه در ساخت بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین بالغ بر ۳۰۰ نوع از داروهای پزشکی از گیاهان دارویی استفاده می‌شود، گفت: بسیاری از گیاهان دارویی قابلیت کشت در فضای گلخانه‌ای را دارند و می‌توانند درآمد خوبی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه طی سالیان اخیر شرکت‌های بسیاری برای عرضه و تولید گیاهان دارویی تاسیس شده‌اند، ادامه داد: این اقدامات نشان‌دهنده این است که گیاهان دارویی توانسته‌اند جایگاه خود را همچون دیگر محصولات بازیابند.

مرادی توسعه صادرات این محصولات را مهم خواند و گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از متقاضیان اصلی گیاهان دارویی هستند که باید از این ظرفیت‌ها نهایت بهره را برد.

وی همچنین به تاثیر گیاهان دارویی در رفع بسیاری از بیماری‌ها اشاره کرد و با بیان اینکه درمان و بهبود بسیاری از بیماری‌ها با استفاده از گیاهان دارویی و دمنوش‌ها ممکن است، ادامه داد: البته باید توجه داشت که استفاده زیاد و بی‌دلیل برخی از این گیاهان می‌تواند برای بدن مضر باشد از این رو مشورت با متخصصین طب سنتی قبل از مصرف این گیاهان الزامی است.

رضا شریفی کارشناس کشاورزی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم رونق اقتصادی را منوط به توسعه کشاورزی از جمله گیاهان دارویی خواند و گفت: در سطح کشور بالغ بر دو هزارو ۳۰۰ گونه دارویی در اراضی طبیعی یافت شده است که با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان گامی در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون زا برداشت.

وی با بیان اینکه استان قم یکی از استان‌های نمونه در زمینه کشت و پرورش گیاهان دارویی است و اقلیم آن وضعیت مساعدی را برای پرورش این گونه محصولات فراهم ساخته است، ادامه داد: ورود و حمایت بخش خصوصی برای توسعه این صنعت و راه‌اندازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی می‌تواند تاثیری شگرف در رشد اقتصاد استان داشته باشد.

شریفی با اشاره به اینکه امروزه تجارت گیاهان دارویی در سطح بین‌الملل اهمیت زیادی دارد، گفت: باید با آموزش و ترویج فرهنگ کشت و پرورش گیاهان دارویی در میان کشاورزان آنها را به سوی توسعه پایدار هدایت کنیم.

وی اظهار کرد: در استان قم اراضی زیادی وجود دارد که تا کنون دست نخورده باقی مانده‌اند که می‌توان با فراهم سازی زیرساخت‌های لازم برای تولید و کشت گیاهان دارویی اشتغال را برای بسیاری از جوانان و علاقمندان به کشاورزی فراهم کرد.

وی با بیان اینکه هدف از کشت گیاهان دارویی کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری در تولید و رشد اقتصادی است، ادامه داد: با انجام و توسعه این مهم می‌توان مانع مهاجرت روستاییان به شهر و دیگر چالش‌های ناشی از آن شد.

این کارشناس کشاورزی با اذعان به اینکه برخی از مشکلات در حوزه کشت گیاهان دارویی مانع از ورود کشاورزان به این سمت می‌شود، تصریح کرد: آنچه از رغبت و انگیزه کشاورزان برای کشت این نوع محصولات می‌کاهد مسائلی همچون ناآشنا بودن نسبت به شیوه‌ کشت و برداشت این محصولات، عدم اطلاع از مزایای اقتصادی، عدم توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری، به روز‌نبودن تجهیزات و ابزار آلات کشاورزی و… است که ضروری است از سوی مسئولان نسبت به حل این مشکلات اقدامات لازم صورت گیرد.

 امروزه کشت و پرورش گیاهان دارویی در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا جزو اولویت‌های اصلی در حوزه کشاورزی است. محصولاتی که می‌توانند تاثیری شگرف در رشد اقتصادی داشته و راهی باشد برای ورود کشور به بازارهای جهانی. گیاهان دارویی در بسیاری از صنایع از جمله داروسازی، رنگ سازی، آرایشی و بهداشتی، تولید فرآورده‌های ارگانیک، صنایع غذایی و… کاربرد دارد و بر همین اساس ضروری است که کشت آن مورد توجه و اهمیت قرار گیرد. توجه به این مهم نیز زمانی مضاعف می‌شود که کشت آن در استانی همچون قم مورد نظر باشد. استان قم استانی کویری با اقلیمی گرم و خشک است و میزان بارندگی در این استان بسیار اندک و محدود بوده و جایگزینی گیاهان‌کم آب‌بر به جای محصولات پر‌آب می‌تواند علاوه بر اینکه از منابع آبی زیرزمینی تا حد زیادی محافظت کند با سودآوری بیشتری برای کشاورزان نیز همراه باشد و به شکوفایی اقتصاد استان بینجامد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: