تأخیرهای بیمه‌ای زجرآورتر از دردهای بیماری

بیماری هر چه که باشد زجر و درد خود را دارد، حال بدتر از درد بیماری هزینه درمان و دارو است که حتی برخی مواقع خانواده‌ها را نیز گرفتار می‌کند، درحالیکه کلام رهبر این مملکت تلاش مسؤلان برای نچشیدن این زجر توسط بیماران است، اما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.

به گزارش عیارآنلاین، «آخه این چه وضعی هست، دارو ایرانیه ولی بیمه نیست» …. «ای بابا – یعنی یچی!. دارو ایرانی هست ولی گرونتر از خارجیه» … گوشه‌های از مشکلات بیمارانی که هر ازگاهی باید با مراجعه به داروخانه‌ها و با رویت قیمت‌های دارویی و آن هم تولید ایرانی؛ تپش قلب شان از ۱۵۰ بالاتر رود.

یکی از مشکلاتی که برخی بیمارها مواجه شدند مربوط به داروهای بیماری MS است، درحالیکه برخی از این داروها حتی تولید داخل هستند، براین اساس طی تماس‌های از طرف بیماران دچار بیماری MS این مشکل مطرح شده است که به‌تازگی داروهایی در این حوزه بیماری وارد بازار دارویی کشور شده است ولی بیمه‌ها پوشش نمی‌دهند.

در این زمینه یکی از این افراد به تسنیم عنوان کرد که به‌تازگی دو قلم دارو با عنوان «دیفوزل» و «دی‌متیل فومارات» که توسط یکی از شرکت‌های داروسازی ایرانی نیز ساخته شده است وارد بازار دارویی شده است ولی بیمه‌ها پوشش نمی‌دهند و این مشکل در زمینه بیمه نیروهای مسلح بیشتر نمود دارد.

«شورای عالی بیمه» متولی پوشش بیمه دارو/ برگزاری جلسات شورا به فواصل طولانی!

در این رابطه یکی از مسؤلان بیمه ای نیروهای مسلح در پاسخ به تسنیم مبنی بر عدم پوشش بیمه داروهای ایرانی نظیر «دیفوزل» و «دی‌متیل فومارات» که حتی وزیر رفاه نیز عنوان کرده بود همه داروهای ایرانی تحت پوشش قرار می‌گیرد، به تسنیم عنوان کرد: پوشش بیمه داروهای در ایران براساس مصوبات و تصمیم شورای عالی بیمه صورت می پذیرد که جلسات ان نیز در فواصل طولانی برگزار میشود که شاید یکی از علت‌های که داروها دیر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد این باشد. (تایید پوشش بیمه هر دارویی بعد از شورای عالی بیمه باید توسط هیئت وزیران نیز تایید شود که همه این موارد ماهها زمان خواهد برد)

این مسؤل بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح البته برای برون رفت از بروکراسی طولانی شورای عالی بیمه برای پوشش داروها به پیشنهادی نیز اشاره کرد و گفت: البته تولیدکنندگان دارو می توانند خارج از سیستم شورای عالی بیمه، مشخصات و تاییدیه های تولید داروی خود را به طور مستقل یه بیمه نیروهای مسلح ارائه کنند تا کارشناسان ما برای پوشش بیمه ای این داروها اقدام کنند.

داروهایی که «بیمه» نیستند حتی”Made in Iran”

در این رابطه مصطفی کریمی ــ قائم‌مقام اداره‌کل نظارت بر ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نیز در تشریح این مسئله به تسنیم توضیح داد: این داروها به‌تازگی ساخته و تولید داخلی هستند و متعاقباً باید وارد بازار دارویی شود تا پزشکان با این دارو آشنا شوند تا پس از معرفی مناسب روند بیمه‌ای و پوشش آن توسط سازمانهای بیمه‌گر صورت پذیرد و این یک روندی است که برای تمام داروها صورت می‌پذیرد که متعاقباً زمان خاص خود را براساس کارهای کارشناسی توسط بیمه‌ها باید طی کند.

حال مصدایق بی‌بضاعتی بیماران در تهیه داروهای خود، می‌تواند در بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز به وفور مشاهده کرد و گستردگی این مشکل زجر بیماران بیشتری را در جامعه در بردارد؛ ولی با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی علی الخصوص در زمینه هزینه‌های دارو و درمان می‌طلبد مسؤلان مربوط در این عرصه کمی سرعت جلسات و توجه‌هات را در این مقوله بیشتر کنند چرا که هر روز درد بیماری که با بی‌پولی همراه شود زجری دردآور بر بیمار و همچنین گناهی بر گردن مدیران کشور را به دنبال خواهد داشت.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: