پیشنهاد کاهش تصدی وزارت بهداشت به دولت ارائه شد

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: تنها راه نجات نظام سلامت و رفع مشکل کمبود نیرو، کاهش تصدی وزارت بهداشت است که پیشنهاد آن را داده ایم و تصویب آن نیازمند جسارت دولت و مجلس است.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی، روز سه شنبه در حاشیه اجلاس پرستاران کشور برای آغاز طرح اعتباربخشی بیمارستانها در پاسخ به پرسشی افزود: برای اصلاح ساختار نظام سلامت، نگاه جدیدی داریم و راهکارهای آن را پیشنهاد داده ایم اما اجرای آن جسارت دولت و مجلس را می خواهد.
وی خاطرنشان کرد: راه حل این است که وزارت بهداشت نباید تصدی گر باشد، وزارت بهداشت باید سیاستگذاری و نظارت کند، ۲ سال است که این پیشنهاد را داده ایم ولی هنوز انجام نشده است، البته انجام این پیشنهاد نیازمند تقویت بیمه هاست که بتوانند خرید خدمت کنند و ارائه کننده خدمت دولتی نباشد.
هاشمی در ادامه اذعان کرد: در این صورت هم مردم بهتر خدمات می گیرند و هم دولت متورم نمی شود، قطعا دولت نمی تواند با جذب نیرو متورم شود، همین الان وزارت بهداشت ۴۵۰ هزار نیرو دارد و اگر بنا باشد، محوز استخدام بدهند، کم کم وزارت بهداشت هم مانند وزارت آموزش و پرورش می شود.
وی ادامه داد: بنای دولت بر کوچک سازی است، اما دولت نه مجوز استخدام می دهد و نه فکری برای کوچک سازی می کند؛ این در حالی است که حساسیت یاد شده در حوزه ای که با جان مردم سر و کار دارد، بیشتر است.
وزیر بهداشت اضافه کرد: البته با اجرای طرح تحول سلامت بخشی از مشکلات مردم در حوزه سلامت کم شده است و امیدواریم در برنامه توسعه ششم مصوباتی باشد که بشود، بیمه ها را حمایت کرد و از سایر بخش های ارائه خدمات در بخش غیر دولتی نیز استفاده بیشتری کرد تا مردم آسیب نبینند و پرداختی مردم افزایش پیدا نکند.
هاشمی ادامه داد: با این کار بخشی از سرمایه های سرگردان که در جامعه وجود دارد مثل نفت و گاز و آب و برق که بخش خصوصی حضور دارد دولت خرید خدمت می کند و در حوزه سلامت هم باید شاهد باید این تحول باشیم.

** حتی یک مجوز استخدام پرستار برای رفع کمبود نیرو نداشتیم
وی اظهار کرد: بیمار از ورودی بیمارستان ها تحویل سیستم می شود اما همراهان بیمار خدماتی را که مسئولان وزارت بهداشت موظف به انجام هستند برای بیمار انجام می دهند.
هاشمی تصریح کرد: علت این کمبود این است که دولت به جز برای تخت و بیمارستان های جدید ، تاکنون حتی یک مورد مجوز استخدام پرستار را نداده است؛ البته برای بیمارستا نهای جدید نیز با تاخیر مجوز استخدام صادر شده است.

** یکصد هزار پرستار کم داریم
وزیر بهداشت اضافه کرد: وزارت بهداشت بیش از یکصد هزار پرستار کم دارد اما حتی مجوز استخدام یک پرستار و یا جایگزینی نیروهای بازنشسته نیز مجوزی داده نشده است؛ ضمن اینکه پرستاران بعد از طرح تحول سلامت، فشار کاری بیشتری را تحمل می کنند که برای جبران کمبود نیروی آنها تاکنون کمکی نشده است.
هاشمی درباره طرح جدید اعتباربخشی بیمارستان ها نیز گفت: در روش نوین اعتباربخشی و ارزیابی بیمارستان ها، ارتقای کیفیت خدمات رقم می خورد که هدف اصلی آن افزایش رضایتمندی مردم و احترام بیشتر به آنان است .
وی افزود: البته بخشی از ارتقای کیفیت خدمت نیازمند توسعه زیرساخت هاست، در جاهایی که تخت بیمارستانی تا تجهیزات بیمارستانی یا آزمایشگاهی کمبود داریم، ارائه دهندگان خدمت تقصیری ندارند.
وزیر بهداشت گفت: باید وزارت بهداشت، دولت، مجلس و بیمه ها کمک کنند که زیرساخت ها فراهم شود اما بخشی که به ارائه خدمات مربوط می شود و به پزشک، پرستار یا گروه های پزشکی مربوط می شود، باید سیستم تشویق و تنبیه وجود داشته باشد؛ البته اساس کار بر تشویق و تکریم است و بیمارستان ها در این فرصت جدید با رقابتی که با اجرای نظام نوین اعتباربخشی ایجاد می شود به درجات عالی، درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم می شوند.

**بیمارستان های درجه سه تعطیل می شوند
وزیر بهداشت اضافه کرد: البته بیمارستان یا بخش درجه سه نباید داشته باشیم و اگر باشد، تعطیل می شوند.
وی ادامه داد: بنای وزارت بهداشت بر کمک، حمایت و دستگیری نه مچ گیری است اما اگر مواردی باشد که با استانداردها هماهنگ نباشد با آن برخورد می شود.
هاشمی سیستم اعتباربخشی را جوان ارزیابی کرد و اینکه در گذشته چون ارزیابان، خود ارائه کنندگان خدمات بودند، درجه بندی های گذشته خیلی قابل اعتماد نیست؛ این در حالی است که در رویکرد جدید ارزیاب ،خود وزارت بهداشت نیست، یک موسسه غیر دولتی است که بیمارستان های دولتی و غیر دولتی را ارزیابی می کند.
وی افزود: با این رویکرد بیمارستان های دولتی نیز زیر ذره بین خواهند بود و طوری ارزیابی می شود که به حقیقت کاری که انجام می دهند، نزدیک باشد.

** در پرونده کیارستمی حقی ضایع نمی شود
وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگری درباره حاشیه های پس از فوت عباس کیارستمی و سخنان برخی هنرمندان نیز چنین توضیح داد: جامعه هنری مورد احترام، مردم هستند و ما هم جزو این مردم هستیم، همیشه این افراد دوست داشتنی و قابل احترامند و حقوق آنها هم باید استیفا شود.
هاشمی ادامه داد: در شرایط تالم آمیز پس از درگذشت آقای کیارستمی قضاوت ها همیشه نمی تواند دقیق باشد، باید صبر کنیم و به قانون احترام بگذاریم، هیچ حقی از هیچ کسی نباید ضایع شود، امیدواریم در همه محاکم از جمله محاکم نظام پزشکی نیز این اتفاق بیفتد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: