تربیت ۱۰ هزار کمک پرستار تا پایان سال / افزایش ۹درصدی دریافتی پرستاران

معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرد: برای به‌کارگیری ۱۰ هزار کمک پرستار در حال تربیت نیرو هستیم که امیدواریم تا پایان امسال به سرانجام برسد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد میرزابیگی در اجلاس مشترک روسای دانشکده‌ پرستاری و مدیران پرستاری دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های سراسر کشور با بیان اینکه امروز بحث اصلی ما پیرامون موضوع اعتباربخشی است، گفت: امیدواریم بیماران و نظام سلامت بیشترین نفع را از این موضوع ببرند.

وی ضمن اشاره به دستاوردهای حوزه معاونت پرستاری و با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۱۶ طرح در این معاونت و در این دولت به نتیجه رسیده است، افزود: موضوع اول بحث جایگاه معاونت پرستاری بود که مسیری را از اداره کل تا معاونت پیمود و اکنون این معاونت دارای دو اداره کل و بالغ بر ۱۲ کارگروه کاری است. یکی از برنامه‌های ما در معاونت پرستاری بحث کمبود نیروی پرستاری بود که هنوز هم گرفتار آن هستیم.

وی افزود: بر این اساس تاکنون ۱۶ هزار نفر در قالب طرح تحول به کارگیری شده‌اند و مجوز ۱۷ هزار نیرو نیز برای سال جدید گرفته شده که بالغ بر ۱۱ هزار نفرشان نیروی پرستار هستند. همچنین برای به کارگیری ۱۰ هزار کمک پرستار در حال تربیت نیرو هستیم که امیدواریم تا پایان امسال به سرانجام برسد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: در زمینه دریافتی پرستاران نیز با دستور وزیر بهداشت میانگین از ۲۰ درصد به ۲۹ درصد افزایش یافت. همچنین در زمینه موضوع ساماندهی نیروهای شرکتی برخی می‌گویند کسی که قبلا مخالف این موضوع بوده اکنون که مسئول شده موافق آن است، اما باید توجه کرد که این طرح در گذشته دارای اشکالاتی بود و به همین دلیل با آن مخالف بودیم، اما اکنون شرکت‌ها باید تعهدات‌شان را به طور کامل برای نیروهای شرکتی انجام داده و به وزارت بهداشت گزارش دهند. در عین حال موسسه آوای سلامت را نیز ایجاد کردیم که ۶۰۰۰ نفر نیروی شرکتی از این مسیر بکارگیری شدند و سایر دانشگاه‌ها هم می‌توانند با این موسسه قرارداد ببندند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه سطح‌بندی خدمات درمانی گفت: در این زمینه سه سطح از خدمات شامل مراقبت‌های اولیه که توسط کمک پرستاران ارائه می‌شود، مراقبت‌های عمومی که از سوی کارشناسان پرستاری ارائه می شود و مراقبت‌های تخصصی که توسط متخصصان پرستاری ارائه می شود، است.

میرزابیگی ادامه داد: همچنین در زمینه ارائه مراقبت‌های جامع‌نگر و مراکز مشاوره و ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل آیین‌نامه آن بازنگری شده که امیدواریم اجرایی شود. البته منتظریم تا بحث تعرفه‌های آن در شورای عالی بیمه نهایی شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در عین حال به اقدام وزارت بهداشت جهت تجهیز و نوسازی پاویون‌های پرستاری اشاره و اظهار کرد: اعتبار این موضوع به بیمارستان‌های دولتی داده شده و شما مدیران پرستاری باید آن را پیگیری کنید.

وی همچنین بحث دادن پروانه صلاحیت حرفه‌ای برای پرستاران، ساماندهی روش‌های مدیریت مراقبت‌های پرستاری از طریق سامانه هوشمند پرستاری و ساماندهی آموزش بالینی را از دیگر اقدامات انجام شده در معاونت پرستاری خواند و افزود: در عین حال در این دوره شاهد مشارکت بیشتر پرستاران در جایگاه مدیریتی و تیم مدیریت سلامت دانشگاه‌ها بوده‌ایم. کسانی که می‌گویند وزارت بهداشت در این دوره پرستارستیز است آیا می‌توانند به این آمار خدشه‌ای وارد کنند؛ به طوریکه طبق مطالعه انجام شده در میان ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی، ۱۴ معاون دانشگاه و ۱۶ رییس بیمارستان از حوزه پرستاری بوده‌اند.

میرزابیگی در عین حال بحث اعتباربخشی، توسعه و تدوین شاخص‌های ملی پرستاری، ساماندهی روش‌های مراقبتی و فعالیت‌های بین‌المللی در حوزه پرستاری را از سایر اقدامات معاونت پرستاری عنوان کرد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: برخی سیاه‌نمایی‌ها و حرف‌هایی که در حوزه پرستاری زده می‌شوند درست نیست و بر این اساس خواسته اصلی من از شما این است که از آنجایی که وقت ما بیت‌المال است حق نداریم آن را صرف امور حاشیه‌ای کنیم.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: