قاضی زاده هاشمی:

افزایش ناگهانی بیمه شدگان به طرح تحول سلامت ضربه زد

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: افزایش ناگهانی شمار بیمه شدگان به طرح تحول سلامت ضربه زد و به جای اینکه پنج میلیون تن، بیمه رایگان شوند به یکباره ۱۱ میلیون بیمه شدند.

سید حسن هاشمی_هاشمیبه گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی روز سه شنبه در اجلاس مدیران پرستاری افزود: قرار بود بیمه پنج میلیون تن از هموطنان که از اقشار نیازمند هم هستند فقط برای خدمات بستری باشد که ۵۵۰ میلیارد تومان هم برای این کار پیش بینی شده بود، اما بیمه ها با پوشش یکباره ۱۱میلیون تن، بدون تامین بودجه از طرح تحول سلامت عبور کردند، خدمات دفترچه آنها به خدمات سرپایی گسترش یافت و هزینه ها چند برابر شد.
هاشمی افزود: پوشش خدمات بستری برای هر یک تن، ۱۶ هزار تومان برای دولت بار مالی داشت و اما افزایش خدمات دفترچه نیازمند بودجه ۳۴ هزار تومانی برای هر تن بود که این ما به التفاوت تامین نشد و در نهایت بیمه دچار عقب ماندگی در پرداخت مطالبات شدند که در پی آن پرداخت کارانه پزشکان و کادر درمانی به تعویق افتاد.
وزیربهداشت خاطرنشان کرد: امروز بیمه ها در مجموع بین هفت تا هشت هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکارند.
وی تصریح کرد: در واقع عبور بیمه ها از طرح تحول سلامت باعث این مشکلات شد، گر چه افزایش تعداد بیمه شدگان خبر خوبی است به خصوص اینکه ۸۵ درصد آنان زیر یک میلیون تومان درآمد داشتند، اما تامین نشدن اعتبارات به طرح تحول سلامت آسیب زد.

**کمبود نیرو ازمشکلات وزارت بهداشت
هاشمی گفت: مشکل بعدی وزارت بهداشت، کمبود نیروست درزمان حاضر میزان کار در بیمارستان های دولتی افزایش یافته است، ۲۰ هزار پرستار نیز بازنشسته شده اند؛ این در حالی است که مجوز استخدام جایگزین نداشته ایم.
وی خاطرنشان کرد: برای جبران کمبود نیرو، شرکتی زیر نظر هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت ایجاد شد تا بتوانیم، اعمال مدیریت کنیم و جلوی تضییع حقوق پرستاران را بگیریم اما هنوز در برخی دانشگاه های علوم پزشکی ، شرکت های کوچک پرستاری وجود دارند که حقوق پرسنل را به درستی نمی دهند.
وزیر بهداشت یاد آور شد:حوزه سلامت همیشه پر حاشیه بوده است، چون در متن زندگی مردم حضور دارد به همین علت با وجود همه این کمبودها، طرح تحول سلامت با تمام قوت در این دولت ادامه پیدا می کند، البته این طرح حلقه های دیگری هم دارد که امیدوارم در آینده با تامین اعتبارات اجرا شود.
وزیر بهداشت اظهار کرد: من چون در جایگاه مسئولیت اجرایی هستم، نمی توانم هر حرفی را بزنم اما افرادی از درون سیستم هستند که گاهی رفتارهایی می کنند یا حرف هایی می زنندکه ارزش واقعی حرفه خودشان را زیر سوال می برند.
وی گفت: پرستاران بعد از طرح تحول سلامت با حجم بیشتر کار مواجه شده اند و با وجود کمبود نیرو و کم توانی های وزارت بهداشت، کار بزرگی را انجام داده اند به گونه ای که در ۵۷۰ بیمارستان کشور به میلیون ها هموطن، خدمت رسانی کرده اند؛ بنابراین بار اصلی افزایش خدمات سلامت در بیمارستان ها به دوش پرستاران است.
وی ادامه داد: با وجود کمبودهای زیرساختی که در بیمارستان ها وجود دارد ، اکنون بسیاری از مراکز درمانی کشور به کارگاه عظیم خدمت تبدیل شده اند به طوری که در طول تاریخ سابقه نداشته است که مثلا تمام مراکز درمانی کشور صاحب پزشک تمام وقت باشند.
وزیر بهداشت گفت: با وجود این اقدامات بزرگ، مشکلات زیادی در وزارت بهداشت وجود داردکه بخشی از آن اعلام شده و بخشی نیز هنوز اعلام نشده است.

**یارانه های نقدی به وزارت بهداشت نرسید
وی یکی از مشکلات وزارت بهداشت و دولت را مساله یارانه ها عنوان کرد و افزود: هدف دولت یازدهم این بود که یارانه نقدی فقط به اقشار نیازمند داده شود و به جای پرداخت ماهیانه ۴۲ هزار میلیارد تومان ، ماهی ۲۵ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شود و بقیه آن وارد عرصه تولید و خدمات شود؛ اما این هدف با نظرسنجی مردم منتقی شد و بیش از ۹۵ درصد مردم اعلام کردند که یارانه نقدی را می خواهند.
وی گفت: مشکل دیگر دولت کاهش ناگهانی میزان فروش نفت در زمان تحریم ها بود که اگر برجام نبود، میزان صادرات نفت اکنون به صفر رسیده بود، همزمان قیمت نفت نیز به شدت کاهش پیدا کرد، بنابراین دولت در تامین هزینه های طرح تحول سلامت با مشکل مواجه شد.

**اگر حمایت نمی کنید، پشت پا نزنید
وزیر بهداشت تاکید کرد: همه افراد هم ممکن است اشتباه داشته باشد، انتظار ما این است که از طرح تحول سلامت و از وزارت بهداشت حمایت شود، حمایت نیز زمانی است که فردی دچار اشتباه می شود، اما حالا می گوییم اگر حمایت نمی کنید لااقل پشت پا نزنید.
هاشمی در ادامه تصریح کرد: به سمت انتخابات ریاست جمهوری می رویم و امسال یک سال سیاسی است و امیدواریم در این سال اخلاق رعایت شود و گروه های سیاسی بر مدار اخلاق حرکت کنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر افرادی کیش شخصیت دارند و رفتارهای نامناسب دارند، بدانند که خشونت را در جامعه ترویج می کنند و جامعه را به سمت پرخاشگری می برند.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: پرستاران و کادر بیمارستانی به یاد داشته باشند که همیشه حق با بیمار است.
اجلاس یکروزه مدیران پرستاری امروز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: