اجباری شدن آزمایش ژنتیک

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از انجام ۶۰۰ مورد سقط درمانی برای جلوگیری از تولد فرزندانی با معلولیت های شدید در سال ۹۴ خبرداد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین نحوی نژاد روز سه شنبه در حاشیه آیین تجلیل از ۶۸ ورزشکار و معلول قهرمان، افزود: با استفاده از قوانین و موازین شرعی از برخی تولدها که معلولیت های شدید را به همراه داشتند، جلوگیری کردیم.
وی ادامه داد: سالانه ۲۰تا ۲۵ هزار کودک معلول متولد می شود و یکی از برنامه های اساسی سازمان بهزیستی جلوگیری از همین معلول زایی است.
این مسئول اظهار کرد: اکنون حدود دو هزار و ۶۰۰ پزشک و ۲۵۰ غربالگر را در کل کشور در مراکز مشاوره ژنیتک جای دادیم و آزمایشگاه های ژنتیک در برخی از نقاط کشور راه اندازی شده است.
نحوی نژاد گفت: در چهار استان هم به صورت آزمایشی این موضوع اجباری شده است. با ثبت احوال هم یک تفاهم به امضا رسانده ایم که همه ثبت ازدواج ها همراه با بحث آزمایش ژنتیک باشد.
**اجباری شدن آزمایش ژنتیک
وی اضافه کرد: در برنامه ششم هم دنبال این هستیم برای کل کشور این موضوع اجباری شود.
معاون توانبخشی بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: درمورد تصادفات رانندگی هم سال گذشته حداقل بین ۱۲۰هزار تا ۱۴۰ هزار مجروح داشتیم که نیمی از آنان در معلولیت دائمی باقی می مانند که بار اصلی آن برای بهزیستی است.
وی افزود: در این زمینه هم در برنامه ششم پیشنهاد دادیم که اعتباراتی دراین زمینه از محل شرکت های خودروسازی یا عوارض راهنمایی و رانندگی برای کمک به معلولان ضایعه نخاعی اختصاص یابد.

منبع: شفا آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: