مصرف گیاهان دارویی در ایران پایین است/ بیش از ۷۰ درصد داروهای تجویز شده در آلمان گیاهی هستند

یک محقق و تولید‌کننده گیاهان دارویی از وجود ۸هزار گونه گیاهان دارویی در ایران خبر داد و گفت: با اینکه برخی پزشکان گیاهان دارویی را تجویز می‌کنند اما مصرف آن بسیار پایین است در حالی که در آلمان بالای ۷۰درصد داروهای تجویزشده گیاهی هستند.

گیاهان دارویی_داروهای گیاهی_ طب سنتیبه گزارش عیارآنلاین، سید رضا رضایی دریاکناری درباره جایگاه گیاهان دارویی در ایران اظهار کرد: اگر بخواهیم نسبت به چند سال پیش مقایسه کنیم، اوضاع خیلی بهتر شده اما اگر بخواهیم نسبت به دنیا مقایسه کنیم، باید بگویم خیلی عقب هستیم.

وی در برنامه گفت‌وگوی علمی رادیو گفت‌وگو از وجود ۸هزار گونه گیاهان دارویی خبر داد و تصریح کرد: متأسفانه شناخت ما از این گیاهان بسیار پایین است؛ هم مردم و هم پزشکان طب سنتی و ایرانی ــ اسلامی و البته محققان؛ در واقع اطلاعات همه ما نسبت به دنیا عقب است، آنها در این زمینه خیلی کار کرده‌اند ولی ما به این اندازه فعالیت نداریم.

این محقق و تولید‌کننده گیاهان دارویی درباره مشکلات این حوزه خاطرنشان کرد: مشکلات در این زمینه زیاد است، باید ابتدا آموزش در این زمینه را شروع کنیم؛ در کشورهای دیگر آموزشها در این زمینه انجام می‌شود اما کتب ما نسبت به سالهای قبل در این زمینه تغییری نکرده است؛ این آموزشها اگر انجام شود، وقتی پزشک می‌خواهد نسخه بنویسد، بیمار احساس راحتی می‌کند که مورد قبول بیمه است ولی اگر هر قسمت از این روند دچار اشکال شود، کار پیش نمی‌رود زیرا مانند یک زنجیر به هم متصل هستند.

وی از پایین بودن مصرف گیاهان دارویی در ایران گفت و عنوان داشت: با اینکه برخی پزشکان چنین گیاهانی را تجویز می‌کنند اما مصرف آن بسیار پایین است در حالی که در آلمان بالای ۷۰ درصد داروهای تجویز شده گیاهی هستند.

هومن کاظمی؛ معاون بین‌الملل دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ادامه این برنامه درباره جایگاه استفاده از گیاهان دارویی گفت: قدمت استفاده از گیاهان دارویی به‌اندازه استفاده از طب است و اساساً طب با استفاده از گیاهان دارویی صورت گرفته است و آن چیزی که از قدیم‌الایام بشر استفاده می‌کرده است، طب طبیعی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: خیلی از داروهای شیمیایی که در حال حاضر وجود دارد، منشأ گیاهی دارند یعنی یا به‌صورت مستقیم یا غیر‌مستقیم ماده مؤثر آن دارو از گیاه است.

معاون بین‌الملل دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه در علم پزشکی گیاهان دارویی کاملاً تأیید شده است، اظهار داشت: هیچ کس منکر این مسئله نیست که خیلی از گیاهان خواص دارویی دارند و اصلاً در رشته دارو‌سازی، روی گیاهان کار می‌کنند تا خواص دارویی آنها را کشف کنند.

وی با ابراز اینکه در بسیاری از کتب پزشکی به گیاهان دارویی اشاره شده است، تصریح کرد: هر روز رویکرد مردم در همه دنیا به استفاده از طب‌های طبیعی بیشتر می‌شود؛ فقط در این میان یک عدم تفاهمی وجود دارد و آن اینکه چرا برخی پزشکان جایگاه طب سنتی را قبول ندارند؛ اینکه گفته می‌شود چون این دارو گیاهی است و عارضه‌ای ندارد، اشتباه است بنابراین تجویز گیاه دارویی صرفاً باید توسط پزشک انجام شود و اینکه برخی پزشکان موضع می‌گیرند در مقابل گیاهان دارویی، به این دلیل نیست که این طب را قبول ندارند، بلکه آن نوع تجویز را قبول ندارند.

کاظمی از بهتر شدن رویکرد به طب سنتی در ایران گفت و ادامه داد: امروزه رویکرد به این طب یعنی طب سنتی و گیاهان دارویی، رویکردی آکادمیک است.

در ادامه مهری تاجیک؛ تولید‌کننده و صادر‌کننده گیاهان دارویی نیز با بیان اینکه نمی‌توان داروهای شیمیایی را به‌طور کامل رد کرد، اظهار داشت: نمی‌توان طب امروز یا طب قدیم را رد کرد؛ سالها قبل در زمان ابوعلی سینا، از طب سنتی استفاده می‌شد اما ایشان کارهای جراحی را نیز انجام می‌داد.

وی تصریح کرد: گیاهان دارویی تأثیر خیلی خوبی دارد و در عین مضرات بسیار کمتری دارد در صورتی که زیر نظر پزشک کار شود اما همین گیاهان دارویی در صورت استفاده از دوز کمتر یا بیشتر یا استفاده سرخود، فرد را دچار مشکل و حتی مرگ می‌کند.

آرمان زرگران؛ عضو هیئت علمی دانشگاه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ادامه به پتانسیلهای گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: دارو و جایگاه آن در نظام سلامت یک پلت‌فرم مشخصی دارد؛ یک دارو اثربخشی خاصی دارد و یک دارو امنیت خاصی را ایجاد می‌کند و این موضوع در عرصه داروهای شیمیایی و طبیعی تفاوتی نمی‌کند.

وی از عقبه چند هزار ساله طب گیاهی ایران گفت و تصریح کرد: این موضوع کار ما را برای رسیدن به دارو سخت‌تر می‌کند؛ بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است که بیش از ۲ هزار و ۲۰۰  گونه آن را در صنایع دارویی یا آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنیم؛ این آمار در مقایسه با اروپا نشان از دو برابر بودن تنوع گیاهی در ایران است که عدد قابل توجهی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: از گونه‌های ذکرشده نزدیک به یک‌هزار و ۷۰۰  گونه، گونه‌های بومی ایران هستند که می‌توان با سرمایه‌گذاری روی آنها به نتایج اقتصادی مفیدی رسید؛ در واقع می‌توانیم در تأمین بخشی از مواد اولیه دارویی، به حوزه داخل متکی شویم.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: