۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۹

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار پرداخت بهای گندم و جو به کشاورزان شد

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به حضور وزیر جهاد کشاورزی در جلسه امروز این کمیسیون اشاره کرد و گفت: دولت هرچه سریعتر بهای گندم وجو خریداری شده را به کشاورزان پرداخت کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی محمد شاعری در خصوص جلسه امروز -دوشنبه-کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان این مطلب در ادامه افزود: محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی در ابتدای جلسه گزارشی از عملکرد بخش کشاورزی و برنامه های آینده این حوزه ارائه کرد و سپس نمایندگان نیز دغدغه ها و مطالبات بخش کشاورزی را با ارائه سوالی مطرح کردند.
نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه،در مجلس ادامه داد: مهمترین موضوعاتی که در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت،پرداخت بهای خرید گندم و جو توسط وزارت جهاد کشاورزی بود که در این خصوص لازم به ذکر است تاکنون حدود ۷ میلیون و ششصد هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد،که تا کنون ۴۵ درصد بهای خرید گندم به کشاورزان پرداخت نشده است و دولت هم از منابع دولتی تنها ۱۵ درصد به تعهدات خود عمل کرده است.
شاعری افزود: در سال جاری ما با افزایش ۲۵درصدی در تولید گندم روبرو بوده ایم که لازم است دولت هرچه سریعتر بهای گندم وجو خریداری شده را به کشاورزان پرداخت نماید و این در حالی است که بدهی دولت به کشاورزان بیش از ۴ هزار میلیارد تومان است که باید در روزهای آینده بابت خرید گندم پرداخت شود.

*واردات برنج از اول مردادماه ممنوع می شود
وی ادامه داد: یکی از مشکلات دیگر که در این جلسه مطرح شد، موضوع جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی به داخل است که در این رابطه مقرر شد از اول مردادماه واردات برنج ممنوع شود و در خصوص واردات سایر محصولات هم مقرر گردید وزارت جهاد کشاورزی پیگیری ها و کنترل های لازم را از طریق تصویب تعرفه های مناسب گمرکی و برخورد با ورود محصولات کشاورزی قاچاق جهت تنظیم بازار انجام دهد.
نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه، در مجلس، افزود: موضوع دیگری که در این جلسه مورد توجه قرار گرفت، صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای کشورهای منطقه از جمله کشور روسیه است که در این خصوص نیز پیشنهاد شد با تقویت تشکل های بازرگانی و صادراتی در بخش کشاورزی و تامین نقدینگی برای صادرکنندگان با رعایت اصل کیفیت و قیمت رقابتی حضور ما در بازارهای منطقه ای در بخش کشاورزی تقویت شود.
وی یادآورشد: افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی، تولید واکسن های مناسب برای مقابله و پیشگیری بیماری های واگیر دار در بخش دام ، تنظیم بازار ، بهبود وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی ، تامین تسهیلات لازم به منظور خرید به موقع محصولات کشاورزی ، پرداخت بیمه محصولات کشاورزی ، رفع تداخلات منابع طبیعی با مستثنیات مردم ، مقابله با آلودگی های محیط زیستی در مصرف کودهای شیمایی و سموم شیمیایی، حمایت از محصولات ارگانیک، توسعه ای محصولات گلخانه ای، کاهش بهره برداری از جنگل های شمال ، جلوگیری از تغییرکاربری اراضی کشاورزی از جمله محورهای مهم مورد بحث در جلسه ی امروز با وزیر جهاد کشاورزی بود.
بر اساس این گزارش، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه جلسه امروز کمیسیون برای بررسی مشکلات کشاورزی، آب و منابع طبیعی بود گفت:علاوه بر وزیر و معاونان وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان بانک های مرکزی، کشاورزی و سازمان مدیرت و برنامه ریزی کشور نیز در جلسه حضور داشتند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: