زد و بند یک شرکت واردکننده برنج برای واردات غیرقانونی

در حالی که ظرف چند روز آینده ورود هرگونه برنج وارداتی به داخل کشور ممنوع می‌شود، یک برند ۱۰۰ هزار تن برنج هندوستانی را پس از تاریخ اعلام شده وارد کشور می‌کند

به گزارش عیارآنلاین، ۹۳/۸/۱۷ بود که ثبت سفارش برنج ممنوع شد و عنوان شد که به دلیل حمایت از تولید ملی تا مدتی ثبت سفارش جدیدی صورت نمی گیرد، در آن مقطع زمانی یکی از برندهای مطرح حدود ۱۵۰ هزار تن برنج در سال وارد می کرد، بنابراین با توجه به این که تاریخ اعتبار ثبت سفارش ۶ ماهه است در حقیقت چیزی حدود ۷۵ هزار تن میزان ثبت سفارش  این برند بود. اما در همین زمان این شرکت نه ۱۵۰ هزار تن بلکه ۳۰۰ هزار تن ثبت سفارش داشت یعنی چیزی حدود ۲ برابر میزانی که این برند اجازه داشت برنج وارد کشور کند.

در حقیقت این شرکت توانسته بود برای ۲ سال خود برنج وارد کشور کند و طبق اطلاعات کسب شده این میزان ثبت سفارش از طریق ارتباطاتی صورت گرفته بود و این در حالی بود که تا یک سال هیچ واردکننده‌ای برنج در اختیار نداشت، در نتیجه بازار انحصارا در دست “این برند” قرار گرفت و با سود بسیار کلانی نیز برای آن همراه بود.

دامپینگ بازار توسط برند مشهور وارداتی

۳۰۰ هزار تن برنج وارد شده توسط «این برند» عرضه شد و بار دیگر ثبت سفارش باز شد، در این زمان هم، بار دیگر این شرکت با پایین آوردن قیمت کالای خود بازار را در دست گرفت ، به طوری که برنج خود را با قیمتی ۲۰ درصد پایین تر از بقیه بازار عرضه می‌کرد در حقیقت در حالی که در آن زمان یک واردکننده می بایست ۴۰ درصد هزینه گمرک + ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو برنج وارداتی را به دولت پرداخت کند این برند توانسته بود راه در رویی پیدا کرده  و تنها۴۰ درصد+ ۵۰ تومان پرداخت نماید و ۴۵۰ تومان را به دولت ندهد. بدون شک این نیز دامپینگ جدیدی را در بازار به راه انداخت.

سهم ۳۵ تا ۵۰ درصدی بازار برنج وارداتی در دست یک برند!

ظرف سال‌های گذشته چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد بازار برنج وارداتی در دست این شرکت قرار داشت که اکنون با توجه به هزینه‌های کمتری که پرداخت می کند به طور میانگین سهمی در حدود ۳۵ تا ۵۰ درصد بازار را در دست گرفته است. شنیده‌ها نیز حاکی از این مطلب است که، این شرکت هر روز در بندر مرسی دوبی  به صورت ته لنجی و با تناژهای بسیار بالا برنج وارد ایران می‌کند.

واردات ۱۰۰ هزار تن برنج به داخل کشور در مقطع زمانی ممنوعیت واردات!

در سال ۹۴ که ثبت سفارش باز شد بار دیگر اعلام کردند که در تاریخ ۳۱/۴/۹۵  این ثبت سفارش به دلیل حمایت از تولید داخلی بسته خواهد شد ، اکنون  تنها چند روز به این تاریخ باقی مانده است که بار دیگر با توجه به اخبار رسیده، این شرکت بار بسیار سنگینی بالغ بر ۱۰۰ هزار تن را از هندوستان راه انداخته است، اما بدون شک این بار تا قبل از سی و یکم به کشور نخواهد رسید اما باز هم این ۱۰۰ هزار تن علی رغم بسته شدن ثبت سفارش وارد بازار می‌شود و این بدون شک تخلفی آشکار خواهد بود.از طرفی شنیده‌ها حاکی از آن است که احتمال تمدید ناگهانی زمان شروع ممنوعیت واردات برنج از ۳۱ تیر به ۳۱ مرداد نیز وجود دارد.

وزارت کشاورزی باعث ایجاد رقابت ناسالم در بازار نشود

 در این میان توقع بجای دیگر واردکنندگان برنج و فعالان اقتصادی بازار برنج وارداتی این است که همان گونه  وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج برای تمامی شرکت‌ها و دیگر واردکنندگان را از تاریخ پس از ۳۱ ممنوع کرده است این ممنوعیت شامل تمامی افراد و شرکت‌ها و برندها شود و به دلیل رانت‌های موجود  باعث ایجاد رقابت ناسالم در بازار نشوند.

منبع: نسیم آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: