۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۷

ترکان: منطقه آزاد انزلی، کانون دادوستد کالاهای راهبردی خزر می شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: با تکمیل بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی به کانون داد و ستد کالاهای راهبردی منطقه خزر تبدیل می شود.

به گزارش عیارآنلاین، اکبر ترکان بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرحهای در حال احداث در منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بخش سرمایه گذاری بخش خصوصی برای صادارت بازار روسیه هدف گیری نموده است .
وی خاطرنشان کرد : آماده سازی زیرساخت های منطقه برای جذب سرمایه گذار بسیار اهمیت دارد.
ترکان متذکر شد : سرمایه گذاری های انجام شده توسط بخش خصوصی و منطقه آزاد در حوزه های صنعت، ساخت انبار و سردخانه در جهت توسعه مبادلات تجاری بین ایران و روسیه بوده و براساس صادرات به روسیه احداث شده است.
وی روند پیشرفت منطقه آزاد انزلی را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: با توجه به ظرفیت بهره گیری از بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی در بخش ساخت اسکله یک پست اسکله با سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در حال ساخت است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد افزود: بخش خصوصی نیز چهار پست اسکله را با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان در بندر کاسپین در دست ساخت دارد.
ترکان خاطرنشان کرد: رویکرد احداث طرحهای سرمایه گذاری و پروژه های زیرساختی این منطقه صادراتی است.
وی اظهار کرد : بخشی از اسکله شرقی به طول ۱۵۰ متر در هفته دولت آماده می شود و مابقی آن درآبان ماه امسال به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اتصال تقاطع غیر هم سطح شهید نامجو به محور اصلی رشت به انزلی بیان کرد: با توجه به آزاد سازی اراضی در این محدوده، به صورت بزرگراه درحال ساخت است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور امروز چهارشنبه از عملیات اجرایی احداث موج شکن های مجتمع بندری کاسپین، عملیات عمرانی احداث جاده دسترسی به مجتمع بندری کاسپین، پروژه عمرانی احداث استخر سرپوشیده در کنار مرکز تفریحات دریایی، طرح احداث پارک نوار ساحلی تجاری و گردشگری، طرح های سرمایه گذاری شرکت کشتیرانی محور طلایی در خصوص احداث سردخانه ۱۰ هزار تنی ،انبارها و مخازن نفتی در پسکرانه مجتمع بندری کاسپین و چند واحد صنعتی تولیدی بازدید کرد.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: