جلال پور: کشور تا سند چشم انداز به دو هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: برای رسیدن به سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور بخش صنعتی نیازمند دو هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید است.

به گزارش عیارآنلاین، محسن جلالی پور روز چهارشنبه در بیست و هفتمین اجلاس سراسری روسای خانه های صنعت، معدن و تجارت کشور در سنندج افزود: برای رسیدن به سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور نیازمند بیش از دو هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید بوده و باید برای این منظور از سرمایه گذاران خارجی بهره گرفت.
وی اضافه کرد: منابع داخلی کشور برای سرمایه گذاری بخش صنعتی محدود بوده و امکان این میزان سرمایه گذاری بدون بهره گرفتن از سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد.
وی اظهار کرد: شرایط امروز اقتصاد ایران در مقایسه با گذشته شرایط خاص و ویژه ای است و اتکا به ظرفیت ها و پروژه های دولتی، توسعه واقعی و پایدار را به همراه نخواهد داشت.
وی گفت: امروز شرایطی که در کشورهای منطقه وجود دارد به ما حکم می کند که یک تغییر نگاه در مسائل اقتصادی داشته باشیم و بخش خصوصی این مسیر را درست ارزیابی کند.
رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ما به عنوان بخش خصوصی از مسوولان، وزارتخانه ها و قوای سه گانه انتظار داریم امروز به جای حمایت، در صدد ایجاد فضای رقابت و فضای کسب و کار باشند و بدون شک با ایجاد فضای سالم بسیاری از گره ها و مشکلات اقتصادی کشور رفع خواهد شد.
وی ادامه داد: آنچه که امروز گرفتار آن هستیم نگاه و روال ثابتی است که با برخی از حمایت های ملی و یارانه ای، تزریق نقدینگی و تصمیمات موقتی می توان اقتصاد را توسعه داد و از گرفتاری بیرون آورد.
جلالی پور افزود: در این جلسه ها و نشست ها باید به موضوع توسعه بصورت جدی تر توجه شود و نگاه ما به توسعه باید بر مبنای توسعه پایدار و استحکام و توسعه بخش خصوصی و استفاده از توانمندی ها کشور باشد.
وی افزود: اتاق های بازرگانی مغز متفکر اقتصادی استان ها به شمار می روند و ما در اتاق ایران تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد که ظرفیت های موجود در استان هایی همانند کردستان را به ظرفیت های بزرگ تبدیل کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در بسیاری از مناطق کشور کارگاه ها و کارخانه جات صنعتی راه اندازی شده اما در این زمینه توجه ای به توسعه یافتگی کشور نشده است.
وی اظهار کرد: برای توسعه یافتگی کشور باید واحدهای صنعتی با هم ارتباط داشته باشند و قبل از راه اندازی هر واحد صنعتی زیرساخت های مورد نیاز از جمله راه ارتباطی مناسب برای آن تهیه شود.
بیست و هفتمین اجلاس سراسری روسای خانه های صنعت، معدن و تجارت کشور به مدت دو روز و روزهای ۲۹ و ۳۰ تیر در سنندج برگزار شد.
در این اجلاس که یکی از بزرگترین همایش های خانه های صنعت، معدن و تجارت کشور است، برخی مدیران ارشد بخش های دولتی و خصوصی از جمله قائم مقام و معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن وکشاورزی ایران، تنی چند از روسای اتاق های بازرگانی کشور، کارشناسان اقتصادی و روسا و دبیران خانه های صنعت، معدن و تجارت استان ها و همچنین صنعتگران و معدنکاران استان کردستان حضور داشتند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: