۳۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳

“رئیس سازمان استاندارد: ساز و کار اجرای طرح برند حلال در کشور ایجاد شده است”

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: ساز و کار لازم برای اجرای طرح برند حلال برای کالاهای وارداتی و همچنین حضور موثرتر در بازار کشورهای اسلامی طراحی و ایجاد شده است.

به گزارش عیارآنلاین، نیره پیروزبخت روز چهارشنبه در جریان سفر به ارومیه و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تصویب راه اندازی شورای سیاست گذاری و راهبردی برند حلال در هیات دولت، هماهنگی با آیات عظام در خصوص احکام مرتبط، حضور در موسسه برند حلال کشورهای اسلامی و تاثیرگذاری در آن و تصویب استفاده از علامت استاندارد حلال در هیات دولت در سال ۸۸ از جمله کارهای صورت گرفته در این خصوص در کشور است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران اسلامی کشوری مسلمان با بهره مندی از فقه غنی شیعه جعفری است، لزوم استفاده از برند حلال در بسیاری از کالاها و خدمات داخلی و وارداتی مشهود بود که برای این کار اقدام شد.
وی با اشاره به این که مالزی و ترکیه این برند را در کشورهای خود جا انداخته اند، اظهار کرد: در حال حاضر نظام نامه غذای حلال را با انطباق ۹۸ درصدی با فقه جعفری تدوین کرده ایم که یک موفقیت اساسی برای کشورمان محسوب می شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: برنامه ریزی همه جانبه برای ورود به بازار جهانی حلال را در کشور انجام داده ایم و هم اکنون باید با تلاش دستگاه های اجرایی مسئول، این هدف و برنامه ریزی به اجرا درآید.
پیروزبخت گفت: غذا، لوازم آرایشی بهداشتی، چرم، منسوجات و گردشگری حلال مواردی است که روی آنها تمرکز کرده ایم و به دنبال اجرای برنامه ریزی ها و هدفگذاری های لازم در این موارد هستیم.
وی افزود: با اجرای برنامه ریزی های انجام شده می توان زمینه ورود کالاهایی با برند حلال به کشور و همچنین گسترش صادرات محصولاتی با این برند به دیگر کشورهای اسلامی را فراهم کرد.
حلال به غذاهایی گفته می شود که در دین اسلام مصرف آنها مجاز شمرده شده است.
حلال همچنین عنوان مجموعه ای از نام نشان های تجاری(برند) است که بر روی محصولات غذایی درج می شود.
این نام برگرفته از معنی غذای حلال است که در دین اسلام آمده است و اولین بار محصولات غذایی حلال در کشور مالزی به وجود آمده است.
در چند سال اخیر این علامت تجاری غذایی به صورت یک علامت جهانی از طرف کشورهای اسلامی در دنیا معرفی و در کشور های غیر اسلامی نیز از استقبال خوبی برخوردار شده است.
رئیس سازمان ملی استاندارد، امروز چهارشنبه برای بررسی وضعیت برخی از صنایع به آذربایجان غربی سفر کرده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: