در دیدارنعمت زاده با وزیر نفت و انرژی کنیا: راههای توسعه مناسبات اقتصادی ایران و کنیا بررسی شد

در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با وزیر نفت و انرژی کنیا،‌راههای بسط و گسترش تعاملات و همکاریهای اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، در دیدار « محمدرضا نعمت زاده » با « چارلز سی کتر » ،‌مذاکراتی برای بسط و تعمیق هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی دو طرف انجام شد.
براساس این گزارش ؛‌اهم مذاکرات انجام شده در خصوص انتقال تجربیات و  استفاده از توانمندیهای دو طرف در حوزه ها ی مختلف تولیدی و تجاری بوده است.
این گزارش حاکیست؛ درخواست حضور شرکتهای مرتبط در حوزه ژئو ترمال از طرف کنیایی از موضوعاتی است که دراین نشست به آن پرداخته شد این در حالیست که کشور کنیا ظرفیت تولید برق به میزان ۲۰ هزار مگاوات از طریق ژئو ترمال را دارد در حالی که فقط ۶۰۰ مگاوات تولید می نماید و کل میزان تولید برق این کشور کمتر از ۵ هزار مگاوات است.
براساس مذاکرات دو طرف ،آمادگی جهت ایجاد مخازن LPG در بندر مومباسا از دیگر موارد مطرح شده بود ،درخواست حضور شرکتهای فنی و مهندسی در لوله گذاری نفت خام (از شمال به جنوب کشور) به طول ۸۱۰ کیلومتر از آن جملخ می باشد و دراین خصوص وزیر انرژی و نفت کنیا اعلام کرد به زودی مناقصه آن برگزار خواهد شد.
در ادامه این دیدار ، ‌اعلام آمادگی طرف ایرانی جهت ایجاد تولید کپسول گاز در کنیا با توجه به نیاز این کشور به کالای فوق  اعلام شد.
همچنین تدوین ضوابط و مقررات واردات قیر به کشور کنیا توسط طرف کنیایی و درخواست انتقال تجربیات و تکنولوژی ایران از دیگر موضوعات این دیدار بود که مهندس نعمت زاده دراین راستا از آمادگی برخی از کاخانجات تولیدی قیر  جهت تاسیس آزمایشگاه اندازه گیری کیفیت قیر خبرداد.
در ادامه این نشست ،‌ وزیر صنعت،‌معدن و تجارت کشورمان  از طرف کنیایی به منظور بازدید از توانمندیهای ایران در حوزه نفت ،‌گاز و انرژی دعوت به عمل آورد که مورد استقبال واقع شد.
ضمن اینکه درخواست وزیر نفت و انرژی کنیا جهت آموزش نیروی انسانی متخصص در حوزه نفت و گاز توسط کشور جمهوری اسلامی ایران و از آن سو اعلام آمادگی وزیر صنعت،‌معدن و تجارت کشورمان جهت اعطای اسکولار شیب به طرف کنیایی از دیگر موارد مورد مذاکره در این دیدار بوده است.
گفتنی است: دراین دیدار و نشست ،‌مدیران و نمایندگان شرکتهای فراب،‌استراتوس،‌طوس آب ،‌سیرجان گستر و سپیانا نیز حضور داشتند که هرکدام به معرفی ظرفیتهای همکاری و توانمندی های خود در حوزه های مرتبط اقدام کردند.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: