۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۳

سرنوشت مدارک نیابتی دانشگاه آزاد در پیچ تائید و تکذیب

دانشگاه آزاد در واکنش به خبر عدم تأیید مدارک نیابتی این دانشگاه از سوی وزارت علوم تأکید کرد که در صورتجلسه‌ای وزارت علوم متعهد شده مدارک این دانشگاه را تأیید کند، این در حالی است که بر اساس نامه رئیس دانشگاه آزاد، وزارت علوم به استعلامات پاسخ منفی می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، دانشگاه آزاد در واکنش به خبر «وزارت علوم مدارک نیابتی دانشگاه آزاد را تایید نکرد/ سر دانشجویان ‌رشته‌‌محل‌های فاقد مجوز بی‌کلاه ماند» تأکید کرد که در صورتجلسه‌ شماره ۹۹۵۱۸ و مورخ ۹۴/۵/۲۷ که به امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است، وزارت علوم متعهد شده مدارک این دانشگاه را تأیید کند، این در حالی است که بر اساس نامه رئیس دانشگاه آزاد، وزارت علوم به استعلامات انجام شده پاسخ منفی می‌دهد.

متن کامل توضیحات این دانشگاه به شرح ذیل است:

« احتراما پیرو انتشار خبری با عنوان «وزارت علوم مدارک نیابتی دانشگاه آزاد را تائید نکرد/ سر دانشجویان رشته محل‌های فاقد مجوز بی‌کلاه ماند» در تاریخ ۹۵/۴/۲۱ و با توجه به نتیجه‌گیری اشتباه خبرنگار گروه دانشگاه این خبرگزاری از نامه رئیس‌ دانشگاه آزاد اسلامی به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خواهشمند است به موجب قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران، توضیحات زیر را به عنوان جوابیه منتشر نمایید.

۱-همانگونه که در پاسخ قبلی روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به خبرگزاری فارس آمده بود و در تاریخ ۹۴/۹/۱۸ در آن خبرگزاری محترم منتشر شده است. صدور این مدارک در پی تصمیم دانشگاه مبنی بر ساماندهی واحدها و پردیس‌های علوم و تحقیقات در سراسر کشور بوده که با هماهنگی و همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بر اساس صورتجلسه مشترک مورخ ۹۳/۴/۳ به منظور استانداردسازی آموزشی انجام گرفته است.

در صورتجلسه شماره ۹۹۵۱۸ و مورخ ۹۴/۵/۲۷ که به امضای وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است نیز مقرر شده مدارک دانش‌آموختگان و دانشجویان ورودی قبل از سال تحصیلی ۹۴-۹۵ واحدها و پردیس های تجمیع شده با عنوان واحد علوم و تحقیقات تهران و نام واحد تجمیع شده صادر شود. وزارت علوم نیز متعهد شده در صورت استعلام این مدارک را تائید کند. نکته باعث تاسف این است که خبرگزاری فارس حتی به جوابیه قبلی دانشگاه آزاد اسلامی که خود اقدام به انتشار آن نیز کرده بود توجهی نکرده و اقدام به فضاسازی نمود که منجر به تشویش اذهان دانشجویان و داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی می‌شود.

۲- برخلاف ادعای خبر مذکور مبنی بر اینکه «مدتی است دانشگاه آزاد اسلامی برای حل مشکل رشته محل‌های فاقد مجوز خود اقدام به صدور مدارک تحصیلی به صورت نیابتی کرده است» به اطلاع می‌رساند، این رویه نه در مدیریت فعلی که از ابتدای شکل گیری برخی واحدهای علوم و تحقیقات به عنوان شعبه واحد علوم و تحقیقات تهران و در زمان رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی و به علت فقدان مجوز این واحد ها در آن دوره انجام می شده و در مدیریت فعلی دانشگاه برای حل این مشکلِ به ارث رسیده از گذشته و جلوگیری از تضییع حق دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و نیز اطمینان بخشی به ایشان، این رویه با تأیید وزارت علوم، شکل قانونمند به خود گرفته است و واحد های مذکور نیز ادغام شده اند.

نکته جالب این است که در زمان مدیریت سابق دانشگاه و حسب توافق با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار بر انحلال این شعبه ها واحد علوم و تحقیقات بوده است که متاسفانه این مهم در آن دوره تحقق نمی یابد و در دوره مدیریت فعلی با همکاری کامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حل شده است. به گونه ای که با ادغام این واحد ها مسئله مورد اشاره خبرگزاری فارس از مهرماه سال ۱۳۹۳ به بعد اساسا منتفی شده است.

۳- استناد عجیب و متأسفانه شائبه‌برانگیز خبرنگار خبرگزاری فارس به نامه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص یادآوری لزوم اجرای این تفاهم نامه و عدم رعایت این تفاهم نامه در چند مورد توسط کارشناسان وزارت علوم و تعبیر آن به «بی کلاه ماندن سر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی» و اصرار مجدد و دروغین بر فاقد مجوز بودن این رشته‌ها، نشان می‌دهد که این بار سر نویسنده خبرگزاری فارس برای تخریب دانشگاه آزاد اسلامی بی کلاه مانده است! خوشبختانه استناد خبرگزاری فارس به نامه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به وزیر محترم علوم، موید امضای وزیر محترم علوم در پای صورتجلسه و تأیید این وزارتخانه بر مدارک دانشجویان واحدهای تجمیع شده علوم و تحقیقات است.

۴- خبرگزاری فارس در ذیل جوابیه قبلی دانشگاه آزاد اسلامی از اینکه در جوابیه، این خبرگزاری، همسو با مخالفان سیاسی دانشگاه عنوان شده، گلایه کرده است. این در حالی است که عملکرد این خبرگزاری در انتشار زنجیره ای اخبار و تحلیل‌های متناقض، کذب و بی ربط و انتشار تیترهای تحریک کننده و مشوِش اذهان عمومی، هر مخاطب منصفی را دچار این شبهه می‌کند که نشر اینگونه اخبار خدای ناکرده دارای اهدافی سیاسی، غیرعلمی و حتی اقتصادی است وگرنه خبرگزاری محترم فارس و خبرنگاران آن مجموعه می‌توانستند به راحتی و پیش از انتشار چنین تیتر توهین آمیزی به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی از طریق روابط عمومی این دانشگاه، اطلاعات لازم را کسب کنند.

۵- دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تکذیب مجدد تیتر و نتیجه گیری خبر موصوف، حق پیگیری حقوقی و کیفری به علت نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و نیز تشویش اذهان عمومی را برای خود محفوظ می‌داند و با تأکید مجدد بر پایبندی خود به قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیات امنای این دانشگاه، به دانشجویان و داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی اطمینان می‌دهد تمامی رشته محل‌های این دانشگاه دارای مجوزهای قانونی بوده و مدارک این دانشگاه همچون گذشته از اعتبار قانونی برخوردار است.»

به گزارش فارس، بر اساس نامه مورخ ۲۶ خردادماه ۱۳۹۵ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و توضیحات ارسالی دانشگاه مذکور، به هر صورت این دانشگاه به منظور حل مشکل دانشجویان رشته محل های فاقد مجوز خود، اقدام به صدور مدارک تحصیلی در واحد علوم و تحقیقات تهران کرده است.

دانشگاه آزاد مدعی است صورتجلسه‌ای با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد کرده که به موجب آن صدور این مدارک مورد تایید این وزارتخانه نیز قرار گرفته است.

در حالی که بر اساس نامه منتشر شده فوق (نامه رئیس دانشگاه آزاد)، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به استعلامات انجام شده پاسخ منفی داده و حتی با فرض وجود صورتجلسه مورد ادعای دانشگاه آزاد، مشکل عدم تایید مدارک تحصیلی همچنان پابرجاست.

به نظر می رسد دانشگاه آزاد اسلامی در مقابل شهریه و زمانی که از دانشجویان خود دریافت کرده، بایستی به صورتی موثر به دنبال اجرایی شدن توافقات ادعا شده با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد، چرا که فرافکنی مشکل عدم تایید مدارک تحصیلی دانشجویان را حل نمی‌کند.

خبرگزاری فارس این آمادگی را دارد که مستندات و اطلاعات مربوط به حل شدن این مشکل را منتشر کند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: