۲۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۷
نایب رئیس اتاق ایران و روسیه:

ایران سهم خود را از بازار روسیه می گیرد/ نگران ترک‌ها نیستیم

قدیر قیافه با اشاره به آخرین وضعیت صادرات ایران به روسیه گفت: سرعت تبادلات تجاری ایران و روسیه از ترک‌ها بالاتر است.

به گزارش عیارآنلاین، قدیر قیافه،در خصوص تبادلات تجاری با روسیه گفت: تبادلات تجاری ایران و روسیه در ۳ماهه نخست سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته است و سرعت تعاملات دو کشور، بسیار بالاتر از سایر رقبا از جمله ترکیه است.
نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه افزود: برای افزایش معاملات تجاری دو کشور نیازمند زیرساخت‌های نرم افزاری مناسب هستیم که با سفر رئیس کل گمرک روسیه به ایران پروتکل همکاری میان دو کشور به امضا رسیده و تا شهریورماه سال جاری اجرایی می شود.
وی تصریح کرد: اما در بحث زیرساخت‌های لجستیکی دچار مشکل هستیم که این بخش باید تقویت شود؛ اما در مجموع با توجه به اینکه اقتصاد ایران در سال‌های اخیر درون‌زا بوده، قیمت تولید در کشور بسیار بالا است.
قیافه اظهار داشت: بازار روسیه، بازار بسیار پر ظرفیتی است و ایران می‌تواند در سال‌های آینده، از بازار این کشور به خوبی بهره ببرد؛ این در حالی است که با توجه به تحریم های سال‌های اخیر نتوانستیم جایگاه خود را در صادرات حفظ کنیم.
وی در خصوص بازگشت مجدد ترکیه به بازار روسیه اظهار داشت: با بازگشت ترکیه به بازار روسیه باید به چشم رقیب به آنها نگاه کنیم و برای رقابت با آنها باید نهایت تلاش را انجام دهیم و بازارها را نباید با هم مشترک دانست.
قیافه ادامه داد: نکته مهم این است که ایران نتوانسته در نبود کشور ترکیه که از اصلی‌ترین تامین کنندگان بازار روسیه است، جایگاه خود را در روسیه استحکام بخشد اما با بازگشت ترکیه ایران باید از رقیب استقبال کند چرا که وجود رقیب موجب رشد اقتصاد کشور می‌شود لذا برای گرفتن بازار باید استراتژی داشته باشیم.
به گفته نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، میزان معاملات خارجی روسیه در سال حدود ۸۰۰ میلیارد دلار است که ۳۰۰ میلیارد دلار آن، سهم واردات است. در این میان سهم محصولات کشاورزی و مواد غذایی و مصرفی ۴۳میلیارد دلار است که اگر از این میزان ۱۰درصد آن را تصاحب کنیم، ارزش آن ۴٫۳میلیارد دلار می‌شود که رقم قابل توجهی است.
وی افزود: اما برای رسیدن به این میزان نیاز به سرمایه گذاری و ظرفیت سازی داریم؛ ضمن اینکه حجم معاملات ایران و روسیه در سال گذشته حدود ۵/۱ میلیارد دلار بوده است که کمتر از یک سوم حجم واردات روسیه بوده است.
قیافه گفت: در ۳ماهه اول امسال همچنین ایران توانسته کمتر از نیم درصد نیاز وارداتی روسیه را تامین کند که این امر خلا شرکت‌های بزرگ و صندوق توسعه صادرات را نشان می‌دهد. البته در ۳ ماه نخست امسال واردات از کشور روسیه نیز ۲۷۶ درصد رشد را  نشان می‌دهد.

منبع: قدس آنلاین

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: