واردات رسمی میوه‌های خارجی برای جبران کسری بودجه

یک مقام آگاه و فعال بازار میوه و تره بار معتقد است: برای جبران درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه که محقق نشده است، واردات میوه‌های خارجی گران در دستور کار قرار گرفته است، به نحوی که طی روزهای اخیر شاهد افزایش واردات انار آفریقایی و لیمو ترش خارجی هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، یک مقام آگاه و فعال بازار میوه و تره بار معتقد است: برای جبران درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه که محقق نشده است، واردات میوه‌های خارجی گران در دستور کار قرار گرفته است، به نحوی که طی روزهای اخیر شاهد افزایش واردات انار آفریقایی و لیمو ترش خارجی هستیم.

وی که نخواست نامش فاش شود با بیان اینکه چه لزومی دارد موز دهمین کالای وارداتی کشور باشد، افزود: همچنین کالایی مانند برنج، دانه‌های روغنی و شکر نیز در هفته‌هایی گران شده‌اند که گرانی آنها برخلاف مسیر قیمت‌های خارجی است.

در حالی که ماه‌هاست مسئولان وزارت کشاورزی و دولت واردات میوه‌های خارجی را ناشی از قاچاق آن می‌دانند، وزیر اسبق کشاورزی معتقد است که میوه‌های خارجی که در بازار عرضه می‌شود، قاچاق نیست و از مبادی رسمی وارد می‌شوند که اگر این مشکل برای دولت اهمیت دارد باید آن را با جدیت پیگیری و میوه‌های خارجی را از سطح بازار جمع‌آوری کند. عیسی کلانتری، دبیر کل خانه کشاورز اظهار کرده است: میوه‌های خارجی عرضه‌شده در بازار قاچاق نیستند و از مبادی غیر‌رسمی با وسایل حمل‌ونقل غیراستاندارد و از طریق کوله‌بری وارد نمی‌شود؛ چراکه واردات میوه به کانتینرهای یخچال‌داری احتیاج دارد که مسلماً این محصولات از مبادی رسمی و با مجوز وارد می‌شوند و مراحل قانونی را طی می‌کنند. وی با بیان اینکه واردات میوه‌های خارجی حاصل نقص یا مشکل در یکی از دستگاه‌های دولتی متولی است، گفت: اگر واردات میوه ممنوع است، وزارت جهاد کشاورزی و دولت موظفند میوه قاچاق عرضه‌شده در بازار را که به صورت پنهانی نیز به فروش نمی‌رسند، از سطح بازار جمع‌آوری کنند. بنابراین گزارش، شاید این ادعا ازکلانتری به عنوان همسوهای سیاسی دولت بتواند نقطه قابل تأمل و تأییدی بر اظهارات منبع مطلع باشد که معتقد است گرانی بعضی مواد غذایی و واردات میوه‌ها به دلیل کسری بودجه باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: