حریرچی: خطاهای درمانی در جهان طیف وسیعی دارند

حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان: آنچه که محرز است که خطاهای درمانی طیف وسیعی دارد و در کشورهای مختلف اگر کسی در بیمارستان دچار عفونت شود آن را خطای درمانی معرفی می‌کنند.آمارهای مربوط به خطای درمانی در دنیا وسیع بوده و افتادن از تخت یکی از شایع‌ترین موارد این خطاهاست که در ایران هم وجود دارد ولی به تفکیک در گذشته مطالعات در این زمینه وسیع نبوده و آمارهای دقیقی وجود نداشته است.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه میزان خطاهای پزشکی در کشور چقدر است، اظهار داشت: ترجیح می‌دهم در حال حاضر وارد این موضوع نشوم و همانطور که وزیر بهداشت اعلام کرده در این ارتباط سر وقت آن صحبت خواهیم کرد اما آنچه که محرز است این بوده که خطاهای درمانی طیف وسیعی دارد و در کشورهای مختلف اگر کسی در بیمارستان دچار عفونت شود آن را خطای درمانی معرفی می‌کنند.

وی افزود: آمارهای مربوط به خطای درمانی در دنیا وسیع بوده و افتادن از تخت یکی از شایع‌ترین موارد این خطاهاست که در ایران هم وجود دارد ولی به تفکیک در گذشته مطالعات در این زمینه وسیع نبوده و آمارهای دقیقی وجود نداشته است.

حریرچی اضافه کرد: خطاهای درمانی در اکثر کشورها میزان قابل توجهی دارد ولی حتی یک مورد نیز قابل قبول نیست از جمله اقدامات اساسی در این زمینه اقدامات سیستماتیک پیشگیرانه است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه عمده خطاهای مهم درمانی در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد، گفت: در سیستم قبلی ایمنی بیمار و شاخص‌های آن وجود نداشت یا حداقل مدنظر نبود ولی الان از ۹۰۰ شاخص ۱۰۵ مورد آن مربوط به ایمنی بیمار است که ما نیز داریم این اقدام را به صورت سیستماتیک مدنظر قرار می‌دهیم.

وی در مورد اینکه در بسیاری از کشورها بیمارانی که دچار بیماری‌های صعب‌العلاج بوده در قانون آنها تأکید شده که به بیمار حتماً این مسأله اطلاع داده شود، گفت: فاش‌گویی برای بیمار و ارائه خبر بد در مورد بیماری‌اش قانونی است و حتی در برخی از کشورها همچون آمریکا تعدادی از مراکز آنها پزشک و بیمار با یکدیگر در مورد بیماری صعب‌العلاج بیمار سخن گفته و شخص سومی اظهارات آنها را مثلاً در کشور هند تایپ می‌کند.

حریرچی ادامه داد: این موضوع سبب می‌شود که بسیاری از شکایت‌های مربوط به پزشکان کاهش یابد و بر همگان محرز شود که تشخیصی که پزشک داده چگونه بوده و آیا اقدام لازم انجام گرفته است یا خیر.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: امیدواریم در جامعه پزشکی ما این نگاه ایجاد شود وضعیت ما در این زمینه چندان خوب نیست و ما هم در ارتباط با ویزیت‌ها گلایه‌مندیم.

وی گفت: در اکثر کشورهای توسعه‌یافته آنچه ما ویزیت می‌گوییم مشاوره  نام دارد و از باب مفاعله است ولی متأسفانه در ایران وقت مناسب برای توضیح دادن به مردم در مورد بیماری‌شان به دلایل مختلف وجود ندارد.

به گفته حریرچی برخی این موضوع را ناشی از تراکم مریض و برخی از پایین بودن تعرفه ادعایی می‌دانند لذا ما اقداماتی را برای بهبود ویزیت انجام داده‌ایم.

حریرچی با اشاره به اینکه یکی از چهره‌های معروف در کشور که ماه‌های گذشته پزشکان شرایط حاد جسمانی‌اش را به آن توضیح داده بودند و نوع درمان و انتخابش را پیش‌رویش قرار دادند ولی این فرد نپذیرفت و ترجیح داد در آن مدت که زنده است آن طور که دوست دارد زندگی کند لذا حق بیمار است که بداند درمانش به چه صورت خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه آیا مرحوم کیارستمی از جزئیات بیماری‌اش آگاه بود یا خیر، گفت: گروه‌های پزشکی نحوه درمان و مراحل مختلف را به او  ارائه کرده بودند و ابتدا متخصص غیرجراحی ایشان را ویزیت کرده بود ولی اینکه در مراحل حاد جزئیات به دقت به ایشان گفته شده یا نه را سازمان نظام پزشکی اعلام خواهد کرد.

وی افزود: بعضی از کشورها پس از اینکه بیمار و پزشک در مورد شرایط بیماری صعب‌العلاج بیمار صحبت کردند در مورد نحوه درمان و روی کاغذی نوشته شده و سند را نگه می‌دارند تا دچار مشکلات در آینده نشوند. ما در حال مباحثه هستیم که این شرایط ایجاد شود و با استفاده از قانون اظهارات بیمار و پزشک ثبت شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: